Najsilniejszy od 30 lat orkan przynosi wiatr powyżej 200 km/h i ponad 20-metrowe fale sztormowe

9 mies. temu 72

Skandynawowie mierzą się z najpotężniejszym orkanem od 30 lat, który przynosi niszczycielskie zawieje śnieżne w porywach do 200 km/h i ponad 20-metrowe fale sztormowe. Tysiące odbiorców nie ma prądu i ogrzewania.

Takiego cyklonu nie było w Skandynawii od 30 lat. Fot. Pixabay.

Takiego cyklonu nie było w Skandynawii od 30 lat. Fot. Pixabay.

Chociaż o tej porze roku wichury i śnieżyce w Skandynawii nie są niczym nadzwyczajnym, to jednak takiej siły żywiołu, jaką przynosi orkan Małgorzata, nie notowano od 30 lat. Cyklon przemieścił się znad Atlantyku nad Skandynawię.

W czwartek (1.02) ciśnienie spadło do zaledwie 938 hPa, a więc było skrajnie niskie. Jego kontrast stał się przyczyną huraganowego wiatru, który szalał od Wysp Owczych aż po norweskie fiordy. Największe porywy odnotowano w norweskiej gminie Sømna, gdzie dochodziły do 223 km/h.

🔴⚠️🌀🌧🇳🇴Wind gusts at 160km/h are reaching #Norway that is now slammed by #StormIngunn. Conditions are getting worse and heavy #rain with #hurricane winds at more than 180km/h could hit the coasts. Here the latest 12hrs by #MSG airmass RGB #weather @Giulio_Firenze @StormHour pic.twitter.com/xaVspTdnwr

— antonio vecoli 🛰️🇪🇺#️⃣ (@tonyveco) January 31, 2024

W wielu miejscowościach wichura okazała się najsilniejsza w historii pomiarów. Przykładowo w Stekenjokk w Górach Skandynawskich wiatr rozpędził się do 187 km/h. Wiele dróg zostało usłanych powalonymi i połamanymi drzewami. Strażacy nadal zabezpieczają uszkodzone dachy, a energetycy przywracają prąd.

Wiele dróg i szlaków kolejowych stało się nieprzejezdnych. Kierowcom zalecono, aby nie wyruszali w trasę, ponieważ mogą utknąć w usypanych przez silny wiatr zaspach, co może stanowić zagrożenie dla ich życia.

— Matt Taylor (@MetMattTaylor) January 31, 2024

Jednym z najbardziej dotkniętych kataklizmem obszarów był malowniczo położony na wodach Morza Norweskiego archipelag Lofotów. Szalał potężny sztorm o średniej sile 12 stopni w skali Beauforta. Fale rozbijające się o skaliste wybrzeża osiągały wysokość ponad 20 metrów.

W mieście Bodo wichura powybijała szyby w wieżowcu należącym do hotelu Radisson. W sobotę (3.02) miała się tam odbyć inauguracja tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, ale z powodu znaczących szkód materialnych najpewniej zostanie przełożona na dalszy termin.

Przez Skandynawię w najbliższych dniach będą przemieszczać się kolejne głębokie cyklony. Władze ostrzegają przed nowymi wichurami i zawiejami śnieżnymi, które mogą powodować szkody oraz zagrażać zdrowiu i życiu mieszkańców.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Czytaj więcej
Radio Game On-line