Nadchodzi Pełnia Śnieżnego Księżyca. Co to może dla nas oznaczać?

10 mies. temu 69

Styczniowa pełnia, która wypada 25 stycznia o godzinie 18:55, nosi nazwę Pełni Wilczego Księżyca. Dawniej, gdy w styczniu siarczyste mrozy i duże śniegi były codziennością, watahy wilków, których populacja była dużo większa niż w czasach dzisiejszych, zakradały się do wiosek w poszukiwaniu pożywienia.

W Śnieżną Pełnię Księżyc wejdzie 24 lutego o godzinie 13:32. Takiej jego nazwy, a nie innej, tłumaczyć chyba nie trzeba. Po prostu luty bywa miesiącem śnieżnym, a skoro zimny Księżyc mamy w grudniu, to w lutym przychodzi czas na jego śnieżną odmianę.

Marcowa pełnia będzie pierwszą wiosenną. Księżyc wejdzie w nią 25 marca o godzinie 8:02. Nosić ona będzie nazwę Pełni Ślimaczego Księżyca, co ma związek z wylęganiem się w tym okresie tych bezkręgowców. Będzie ona wyznaczała datę Wielkanocy, którą obchodzić będziemy 6 dni później, 31 marca. Dojdzie też podczas niej do niemal niezauważalnego zaćmienia półcieniowego.

Nazwy charakterystycznych obszarów na powierzchni Księżyca. Fot. NASA / TwojaPogoda.pl

24 kwietnia o godzinie 1:50 nastąpi Pełnia Różowego Księżyca. Tarcza naszego naturalnego satelity nie zmieni barwy, ponieważ nazwa ta wzięła się od koloru kwitnących roślin, a dokładniej floksu, zwanego płomykiem, który często porasta miejsca szczególnie ważne dla Indian z Ameryki Północnej.

Majowa pełnia przypadnie 23 maja o godzinie 15:54 i będzie nosić nazwę Pełni Kwiatowego Księżyca, Mlecznego Księżyca i Kukurydzianego Księżyca. Będzie ona wyjątkowa, ponieważ dojdzie podczas niej do półcieniowego zaćmienia Księżyca, które będzie widoczne w trakcie jego wschodu. Niestety, nie będzie ono widowiskowe.

Pierwsza letnia pełnia nastąpi 22 czerwca o godzinie 3:09. Nazywana jest ona Pełnią Truskawkowego Księżyca. Jak sama nazwa wskazuje to idealny czas na małe, czerwone oraz słodkie owoce. Mamy nadzieję, że w tym roku kapryśna pogoda nie sprawi, że truskawek będzie mniej i będą one droższe.

Porównanie rozmiarów Księżyca podczas zwyczajnej i superpełni. Fot. NASA.

W drugiej letniej pełni Srebrny Glob znajdzie się 21 lipca o godzinie 12:18. Lipcowa pełnia będzie nosić nazwę Pełni Burzowego Księżyca. Miesiąc ten zazwyczaj najbardziej obfituje w błyskawice w ciągu całego roku. Czasem lipcowa pełnia określana jest też jako Pełnia Kozłów lub Pełnia Sianokosów.

Kolejna pełnia 19 sierpnia o godzinie 20:27 i będzie zwana Pełnią Księżyca Jesiotrów, co ma związek z okresem, w którym bardzo łatwo jest złowić ten gatunek ryby.

Wrześniowa pełnia będzie ostatnią letnią, ponieważ wystąpi jeszcze przed pierwszym dniem astronomicznej jesieni. Stanie się to 18 września o godzinie 4:36, a nosić będzie nazwę Pełni Księżyca Żniwiarzy. Przez kilka dni przed i po pełni Księżyc wschodzi bowiem tradycyjnie już wraz z zachodzącym Słońcem, co w dawnych czasach pozwalało kończyć zbieranie plonów przy księżycowym świetle.

Dojdzie podczas niej do całkowitego zaćmienia, jednak w głównym cieniu Ziemi zanurzy się tylko niewielki fragment księżycowej tarczy, a przez to nie będzie aż tak bardzo spektakularne. Warto jednak znaleźć chwilę, aby je zobaczyć.

Największa pełnia w tym roku przypadnie na 17 października o godzinie 13:27. Podczas tzw. superpełni Księżyca Myśliwych zbliży się do nas na odległość 357 363 kilometra. Skąd taka nazwa? Gdyż myśliwi wybierali się dawniej o świcie ze swymi czworonożnymi przyjaciółmi na łowy. Zanim nastał świt i wzeszło Słońce, ku zachodniemu horyzontowi skłaniał się olbrzymi Księżyc w pełni.

W przedostatniej pełni w tym roku Księżyc znajdzie się 15 listopada o godzinie 22:30. Nazywana jest ona Pełnią Bobrzego Księżyca, ponieważ w tym okresie bobry przestają budować tamy i przygotowują się na nadejście zimy magazynując pożywienie na zimne i śnieżne tygodnie.

Ostatnia w tym roku pełnia nastąpi 15 grudnia o godzinie 10:03. Grudniowa pełnia zwana jest Pełnią Zimnego Księżyca, chociaż zdarza się, że również Pełnią Księżyca Długiej Nocy, gdyż wtedy noce są najdłuższe oraz najzimniejsze spośród całego roku.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

Czytaj więcej
Radio Game On-line