Moda na meble z okresu PRL-u powróciła, wypierając minimalistyczne, nowoczesne aranżacje albo wchodząc z nimi w symbiozę. Unikalne wzornictwo z tamtych czasów, niegdyś niedoceniane, dzisiaj zdobi wnętrza w modnym stylu vintage. Ci z nas, którzy pamiętają lata 50.,60., 70., chcą powrócić do lat dzieciństwa i stworzyć w domu namiastkę tamtego klimatu. Ludzie młodzi fascynują się wzornictwem z tamtych lat, bo można w nim odnaleźć prawdziwe ponadczasowe perełki zaprojektowane przez wybitnych polskich projektantów, a często zapomniane i schowane gdzieś w piwnicy czy na strychu.
Jeszcze kilkanaście lat temu meble z okresu PRL-u wyrzucaliśmy na śmietnik, wywoziliśmy do domku na działce albo wciskaliśmy w kąt garażu czy strychu. Dzisiaj unikatowe fotele, krzesła, stoliki i komody z tamtych czasów stały się obiektem pożądania. Szukamy przedmiotów z duszą, które sprawią, że wnętrze stanie się wyjątkowe i przestanie być bezosobową aranżacją z sieciówki. Łączymy stare z nowym i dekorujemy dom wyszperanymi, zdobytymi nieraz z wielkim trudem unikatami.
Zajrzyj do naszej galerii inspiracji z perełkami designu z czasów PRL-u:
Wygodny, kompaktowy, tapicerowany fotel 366 z siedziskiem zawieszonym nisko nad ziemią i z charakterystycznymi drewnianymi podłokietnikami to chyba najbardziej rozpoznawalny mebel z czasów PRL-u. Jego ergonomiczna konstrukcja i minimalistyczny wygląd sprawiły, że nadal jest inspiracją dla wielu projektantów i obiektem pożądania dla miłośników polskiego wzornictwa. Zaprojektowany na początku lat sześćdziesiątych przez Józefa Chierowskiego, był wytwarzany przez ponad dwadzieścia lat w świebodzickiej fabryce mebli (w tym czasie powstało ponad pół miliona sztuk). W 2014 roku jego produkcję (na wyłącznej licencji) wznowiła firma 366 Concept. Ponadczasowa forma kultowego fotela 366 sprawia, że świetnie komponuje się z wnętrzami w różnych stylach.