Małopolska i Śląsk: To tutaj znajduje się jedna z największych pustyń w Polsce

1 mies. temu 21

Legenda o powstaniu Pustyni Błędowskiej

Według miejscowych legend pustynię przypadkowo stworzyły rozwścieczone diabły. Dlaczego? Chciały ukarać ludzi - przeszkadzała im działalność kopalni na tym terenie, m.in. z powodu hałasu. Zdecydowały się na zasypanie okolicy piaskiem pochodzącym z nadbałtyckich plaż. Podczas lotu jeden z diabłów niechcący rozsypał swój ładunek…

Wcale nie diabły - Pustynia Błędowska to dzieło natury i człowieka

Kilka milionów lat temu na terenie Pustyni Błędowskiej stopniowo gromadził się piasek. Chociaż początkowo nie było tam roślinności, ostatecznie okolicę gęsto porosły drzewa. Od XIII wieku mieszkańcy zaczęli sukcesywnie je wycinać - głównie do zasilenia miejscowych kopalni srebra i ołowiu. Tak powstała pustynia, dziś o wielkości ok. 33 km kwadratowych (w tym ok. 7 km kw. otwartych piasków).

Swego czasu ludzie obserwowali na niej takie zjawiska jak fatamorgana czy burze piaskowe. Później zaczęła jednak coraz bardziej zarastać - głównie z powodu podjętej w 1955 roku decyzji o zalesieniu. Od kilkunastu lat prowadzi się jednak działania odwrotne. Ich celem jest przywrócenie okolicy dawnego charakteru.

Najlepsze punkty widokowe na Pustyni Błędowskiej

Dziś unikalny krajobraz Pustyni Błędowskiej co roku przyciąga tysiące turystów, którzy szukają niecodziennych atrakcji i efektownych kadrów do zdjęć. Dużą popularnością cieszą się punkty widokowe, z których rozciąga się przepiękny widok na rozległy piasek:
• punkt widokowy Czubatka, ul. Górna 46, 32-310 Klucze (ocena 4,7 w Google),
• punkt widokowy Róża Wiatrów, ul. Bolesławska, 32-310 Klucze (ocena 4,6 w Google),
• punkt widokowy Dąbrówka, 32-310 Chechło (ocena 4,6 w Google),
• punkt widokowy Przystanek Oaza, 32-310 Chechło (ocena 4,6 w Google),
• platforma widokowa, ul. Sosnowa, 32-310 Klucze (ocena 4,5 w Google).

Jakie gatunki żyją na Pustyni Błędowskiej? Ciekawe rośliny i zwierzęta

Klimat Pustyni Błędowskiej wcale nie przypomina tego, który występuje na „prawdziwych” pustyniach. Jednocześnie okolicę zamieszkuje fauna i flora, która dobrze czuje się na piaszczystych terenach. Wśród roślin można zaobserwować ok. 100 różnych gatunków m.in.:
• kostrzewę piaskową,
• strzęplicę siną,
• goździka kropkowanego,
• pomocnika baldaszkowego,
• warzuchę polską.

Równie zadowoleni będą miłośnicy zwierząt, szczególnie owadów, gadów i ptaków. Dzięcioł czarny, zimorodek, jaszczurka zwinka, żmija zygzakowata czy mrówkolew pospolity - to tylko niektóre z gatunków zamieszkujących Pustynię Błędowską. Dzięki Białej Przemszy, rzece która biegnie przez pustynię, w okolicy można zaobserwować też m.in. bobry czy łosie.

Źródło: pustyniabledowska.pl / slaskie.travel / national-geographic.pl / pustynia-bledowska.eu / zpkwm.pl.

Czytaj więcej
Radio Game On-line