Kwadratowe fale są szalenie niebezpieczne. Nietypowe zjawisko w Europie

3 mies. temu 33

Skąd biorą się efektowne kwadratowe fale?

Już klasyczne fale, które najczęściej powstają pod wpływem wiatru, swoją mocą zapierają dech w piersiach. Woda unosi się i przesuwa w charakterystyczny sposób, gdy na jej cząsteczki oddziałuje powietrze - co powoduje wahania ciśnienia.

Fale kwadratowe (inaczej krzyżowe) pojawiają się jednak znacznie rzadziej. To właśnie niewielka skala zjawiska czyni je tak fascynującym. Także i w tym przypadku kluczową rolę odgrywa wiatr i związany z nim prąd. Gdy podmuchy powietrza wieją w różne strony lub nagle zmieniają swój kierunek, zaczynają się na siebie nakładać. A to powoduje, że wytworzone fale po prostu się krzyżują, tworząc na wodzie niesamowity efekt szachownicy.

Uważaj na kwadratowe fale! To wyraźny sygnał, by nie wchodzić do wody

Osobliwe zjawisko krzyżowych fal przypomina wyglądem siatkę z kwadratów, która zdobi powierzchnię wody. Chociaż takie widowisko zachwyca swoją wyjątkowością, to znak ostrzegawczy od Matki Natury. Kwadratowe fale są szalenie niebezpieczne dla osób znajdujących się w wodzie, a silne prądy rozrywające to prawdziwa pułapka. Dodatkowo same fale swoją wysokością często dochodzą do 3 metrów.

Okazuje się również, że na fale kwadratowe muszą uważać nie tylko pływacy, nurkowie, surferzy czy inni fani wodnej aktywności. To zagrożenie także dla motorówek, łodzi, jachtów czy statków. Krzyżujące się fale utrudniają sterowanie i mogą doprowadzić do utraty panowania i zniesienia jednostki. Na nic zdaje się nawet silnik, który zwykle radzi sobie ze standardowym prądem.

Chcesz na własne oczy zobaczyć kwadratowe fale? Odwiedź to miejsce w Europie

Morze Azowskie, Morze Północne, Ocean Atlantycki - to akweny, na których w Europie najczęściej pojawiają się rzadkie fale kwadratowe. Mogą one wystąpić nie tylko na otwartej wodzie, lecz również przy brzegu. I to właśnie ten drugi spektakl przyciąga fanów naturalnych osobliwości. W ten sposób obserwują go z bezpiecznej odległości.

Szczególną popularnością na Starym Kontynencie cieszą się malownicze zakątki we francuskim regionie Poitou-Charentes: niewielka wyspa Ile de Re oraz miasto La Rochelle. Położone nad Oceanem Atlantyckim wyróżniają się połączeniem różnych systemów pogodowych. To właśnie one odpowiadają za powstawanie krzyżujących się fal, które czasami są widoczne z okolicznych wzniesień oraz latarni morskiej.

Poszukiwacze wrażeń poza Europą mogą wybrać się również do Nowej Zelandii nad Ocean Spokojny, by tam szukać wymarzonych kadrów fotograficznych. Zjawiskowe przedstawienie zostało uchwycone między innymi w niewielkiej miejscowości Whangamata - i to tuż przy brzegu.

Źródło: GeekWeek.interia.pl / kobieta.interia.pl / national-geographic.pl / totylkoteoria.pl.

Czytaj więcej
Radio Game On-line