Wrzesień 2024 to przedłużone lato?
Według najnowszych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), wrzesień 2024 roku ma być cieplejszy niż zwykle. Średnia miesięczna temperatura powietrza we wszystkich regionach Polski może przekroczyć normę wieloletnią z lat 1991-2020. To dobra wiadomość dla tych, którzy lubią ciepłą, złotą polską jesień.
Międzynarodowe modele pogodowe, takie jak ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), również wskazują na wyższe temperatury we wrześniu. Przewiduje się, że w wielu regionach kraju termometry mogą wskazywać nawet 20-25°C w ciągu dnia, co jest wartością ponadprzeciętną dla tego okresu.
Jeśli chodzi o opady, sytuacja wydaje się być bardziej zróżnicowana. Model GFS (Global Forecast System) sugeruje możliwość występowania lokalnych, intensywnych opadów deszczu, szczególnie w drugiej połowie miesiąca, co należy wiązać z charakterystyczną dla tego miesiąca „fazą przechodzenia frontów atmosferycznych”.
Październik 2024, czyli możliwe ochłodzenie i sporo deszczu
Październik 2024 roku zapowiada się jako miesiąc przełomowy, przynoszący wyraźną zmianę w pogodzie. Prognozy IMGW wskazują, że temperatura powietrza w tym miesiącu powinna kształtować się w granicach normy wieloletniej. Oznacza to, że możemy spodziewać się typowych dla polskiej jesieni temperatur, oscylujących w okolicach 10-15°C w ciągu dnia.
Co ciekawe, modele międzynarodowe, takie jak UKMO (United Kingdom Met Office), sugerują możliwość wystąpienia kilku chłodniejszych epizodów, szczególnie w drugiej połowie miesiąca. Mogą one przynieść nocne przymrozki, zwłaszcza w rejonach podgórskich i na wschodzie kraju.
Najbardziej charakterystyczną cechą października 2024 ma być jednak zwiększona ilość opadów. W tej kwestii zgodne są praktycznie wszystkie duże modele numeryczne. Najmocniej ma padać w północnej i zachodniej części kraju.
Listopad 2024 przyniesie przedsmak zimy?
Model GFS sugeruje możliwość wystąpienia kilku fal chłodu, szczególnie w drugiej połowie miesiąca. Mogą one przynieść temperatury bliskie zeru lub nawet poniżej, zwłaszcza w nocy i nad ranem. W wyższych partiach gór możliwe są pierwsze opady śniegu.
Jeśli chodzi o opady, przewiduje się, że listopad może być bardzo deszczowy, co potwierdza model UKMO. Wskazuje on, że nad większością kraju opadów nie zabraknie. Mało tego, w górach może już pojawić się pierwszy śnieg!
Warto pamiętać, że prognozy długoterminowe zawsze obarczone są pewnym marginesem błędu. Faktem jest jednak, że nadchodząca jesień zapowiada się jako czas sporych kontrastów w pogodzie.
Źródło: IMGW na platformie X / topagrar.pl / opracowanie własne.