Głód w Afryce może doprowadzić do kolejnego kryzysu migracyjnego

1 lat temu 54

Jeśli Unia Europejska nie pomoże krajom Afryki Północnej, grozi im niedobór żywności, a nawet klęska głodu. To z kolei może doprowadzić do kolejnego kryzysu migracyjnego, ocenia czeski minister rolnictwa Zdeněk Nekula.

Priorytety zbliżającej się unijnej prezydencji Czech w zakresie rolnictwa obejmują działania na rzecz redukcji wykorzystania pestycydów, zapobiegania deforestacji i wspierania zalesiania. Czesi zamierzają się również skupić na kwestiach dotyczących rybołówstwa i oznakowania żywności, oznajmił Nekula, cytowany przez Czeską Agencję Prasową.

kryzys-głód-Afryka-europa-ue-migracje-rosja-wojna-ukraina

Kryzys żywnościowy niebezpieczny dla Afryki

Jednym z najważniejszych wyzwań, nad którym Czechy zamierzają się pochylić w ciągu najbliższego pół roku i które wiąże się z trwającym konfliktem zbrojnym na Ukrainie, jest zapewnienie wystarczającej ilości żywności nie tylko dla krajów UE, ale też tych położonych w najbliższym sąsiedztwie Wspólnoty.

„Unia Europejska nie tylko jest samowystarczalna i ma znaczącą nadwyżkę produkcji żywności, ale jest także jej największym światowym eksporterem”, zauważył czeski minister.

Kryzys żywnościowy grozi przede wszystkim krajom, które zależą od importu żywności, na przykład ziarna z Ukrainy. Dlatego Unia Europejska powinna rozważyć pomoc na przykład krajom Afryki Północnej, zaapelował Nekula.

„Jeśli tym krajom nie pomożemy, będą one zmagać się z niedoborem żywności, a nawet klęską głodu. To z kolei może doprowadzić do kolejnego kryzysu migracyjnego”, ostrzegł.

Kolejnym ważnym tematem, którym zamierza zająć się czeska prezydencja, jest wykorzystywanie pestycydów w produkcji żywności. Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej ich zużycie do 2030 r. będzie musiało zmniejszyć się o połowę. Czechy są jednym z unijnych liderów pod tym względem, ale między państwami UE są ogromne nierówności.

Nie mniej istotne kwestie to przeciwdziałanie deforestacji i zalesianie. Zdaniem czeskiego ministra Unia Europejska powinna ograniczać taką produkcję żywności, która prowadzi do ubytku terenów leśnych.

Pierwsze spotkanie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa pod przewodnictwem Czech odbędzie się 18 lipca. W związku z prezydencją Ministerstwo Rolnictwa zorganizuje też 15 nieformalnych wydarzeń, takich jak konferencja naukowa na temat oznakowania żywności czy seminarium dotyczące unijnej strategii zalesiania.

Czytaj więcej