Chleb drożeje w krajach Unii Europejskiej. Polska w czołówce

2 lat temu 70

Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, chleb drożeje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Najbardziej na Węgrzech – o 66 proc. Polska jest w czołówce zestawienia. W naszym kraju chleb od sierpnia 2021 r. do sierpnia br. podrożał o 30 procent. Tylko we Francji wzrosty cen są jednocyfrowe, wynika z danych Eurostatu.

Od sierpnia 2021 r. do sierpnia br. cena chleba w UE średnio zwiększyła się o 18 proc., poinformował w poniedziałek (19 września) Europejski Urząd Statystyczny Eurostat.

To duża zmiana. Rok wcześniej wzrost cen pieczywa wyniósł 3 proc. w ujęciu rok do roku. Także w ujęciu miesięcznym zwyżki cen są znaczące. Wzrost wyniósł aż 10 proc., podczas gdy w pandemicznym roku 2021 ceny sierpniowe były wyższe od lipcowych tylko o 3 proc.

Dane pochodzą ze zharmonizowanego indeksu cen konsumenckich (HICP), publikowanego przez Eurostat.

Wysokie ceny pieczywa w Europie spowodowane są rosyjską inwazją na Ukrainę. Wojna w Europie wstrząsnęła globalnymi rynkami zbóż, tłuszczów roślinnych i nawozów sztucznych. Rosja i Ukraina są wiodącymi eksporterami m.in. pszenicy, kukurydzy, oleju słonecznikowego i nawozów.

jabłka

Gdzie jest najdroższy chleb?

W krajach członkowskich wzrost cen chleba był zróżnicowany. Poza Węgrami, notującymi wzrost cen o 66 proc., drogo jest także na Litwie, gdzie chleb zdrożał o 33 proc., oraz w Estonii i Słowacji – w tych krajach wzrost wyniósł 32 proc.

Polska znajduje się na 6. miejscu – wyprzedza nas Chorwacja, a niewiele ustępuje Łotwa. Wszystkie trzy kraje borykają się według Eurostatu z podwyżkami cen pieczywa przekraczającymi 30 proc.

Najmniej pieczywo zdrożało we Francji – o 8 proc. oraz w Holandii i Luksemburgu, gdzie wzrosty wyniosły po ok. 10 proc. W Szwajcarii, która nie należy do UE, wzrost cen wyniósł niespełna cztery procent.

Więcej informacji:

Bread more expensive than ever

Czytaj więcej
Radio Game On-line