Fale arktycznych mrozów spłynęły jednocześnie nad Amerykę Północną i północną Azję, przynosząc nowe historyczne rekordy temperatury, ale też śnieżyce, lodowe deszcze i potężne sztormy. W Rosji temperatura spada do minus 60 stopni.
W wielu regionach dochodzi do masowych awarii sieci energetycznej i ciepłowniczej. Mieszkańcy skarżą się na ekstremalne warunki bytowe publikując w internecie nagrania z ulic zalewanych wrzącą wodą z pękniętych rur, która paruje i zmienia się w lodowiska.
#RussiaIsFreezing 🥶🥶🥶❄️
Hell has frozen over in Magadan!!!
In the village of Sinegorye in the Magadan region, the entrance to a residential building is frozen. There is also a problem with garbage 🇷🇺🗑️💩 in Sinegorye - the author of the video shows overflowing bins near the… pic.twitter.com/zS7difH6ir
Klatki schodowe przypominają lodowe jaskinie, w których sople zwisają z sufitów, a schodami można zjeżdżać na sankach. W tysiącach mieszkań temperatura spada do zaledwie 6 stopni, a mieszkańcy walczą o życie opatuleni w co znajduje się tylko pod ręką.
Nawet władze nie kryją rozgoryczenia, ponieważ liczba awarii pobiła wszelkie rekordy, zwłaszcza w najcieplejszych zwykle europejskich regionach Rosji. Tymczasem nadciąga kolejna fala mrozów z temperaturami, które spadać będą nawet do minus 35 stopni.
The festive relay passed to Novosibirsk, #russia
Almost a hundred houses are without water and heating due to pipes broken by the frost. This is all hot water.
russians taste karma pic.twitter.com/5tlz2mVRt1
Putin, który straszył mieszkańców Europy, że z powodu braku gazu i paliwa zamarzną tej zimy na kość, nawet nie spodziewał się, że to na jego kraju mrozy i śniegi wyładują się najbardziej.
Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy Kremla, stwierdził, że Rosja przeżywa anomalię pogodową. Mrozy nie są Rosjanom straszne, ale tak intensywnych i utrzymujących się aż tak długo, nie było od wielu lat, co jest przyczyną powszechnych awarii.
Blizzrad conditions in Sakhalin, Russia.
12-01-2024 pic.twitter.com/uGjbT4dWRF
Za oceanem wcale nie jest lepiej
Niespotykane od dawna mrozy nawiedzają także Amerykę Północną. W Kanadzie temperatura spadła do minus 48,6 stopnia. Rekordowe mrozy odnotowano m.in. w Edmonton, gdzie 42-stopniowego mrozu w nocy i 33-stopniowego za dnia nie notowano od lat 60. i 70. ubiegłego wieku.
Arktyczna fala mrozu spłynęła jednak znacznie dalej na południe docierając aż nad Teksas, gdzie władze zaleciły mieszkańcom oszczędzanie energii podczas jej rekordowego zużycia. Średnie temperatury są nawet o kilkanaście stopni niższe od normy wieloletniej.
If you’ve ever wondered what -36 degrees sounds like…. Well! #yyc #calgary pic.twitter.com/9vX4ZG5Q2y
— Nick Blakeney (@CameraGuyNick) January 12, 2024W lutym 2021 roku załamanie się sieci energetycznej w Teksasie podczas rekordowych mrozów spowodowało masowe przerwy w dostawie prądu i ogrzewania, w wyniku których z powodu wychłodzenia zmarło ponad 200 osób.
Ponad 150 milionów Amerykanów otrzymało ostrzeżenia przed śnieżycami i skrajnie niskimi temperaturami. Nad Wielkimi Jeziorami mogą spaść nawet 2 metry śniegu. Poprzedzające falę mrozów marznące deszcze pokrywają lodem ulice, chodniki, samochody i sieć energetyczną.
🧊 Un restaurante junto al Lago Erie en Hamburgo, Nueva York, parecía un castillo de hielo después de que el oeste de Nueva York fuera impactado por la nieve con "efecto de lago" el domingo.
Wielka ślizgawica już doprowadziła do wielu wypadków, w których niestety są ofiary. Tymczasem na wschodnim wybrzeżu USA panuje sztorm. W stanie Maine przypływ sztormowy osiągnął rekordowy poziom na tle całej historii pomiarów.
Huraganowe wiatry łamią i przewracają drzewa, zrywają dachy i uszkadzają linie napowietrzne. Wiele dróg jest nieprzejezdnych. Niepogoda sparaliżowała nie tylko ruch drogowy, ale też kolejowy, lotniczy i morski. Pasażerowie utknęli na walizkach.
Źródło: TwojaPogoda.pl