W ostatnich dniach na bałtyckich plażach, ale też na Kaszubach, można było zaobserwować zupełnie białą tęczę, która straciła wszystkie swoje kolory. Jaka jest przyczyna tego niesamowitego zjawiska?
Najzwyklejsza tęcza tworzy się w momencie, gdy Słońce wyłania się zza chmur jeszcze podczas opadów deszczu. Wówczas promienie słoneczne padające na krople wody załamują się i odbijają, przez co na niebie pojawia się kolorowa tęcza.
Jednak w specyficznych warunkach atmosferycznych możemy natknąć się na zjawisko, które na miano tęczy nie zasługuje, bo z definicji powinno być kolorowe, a jest zupełnie białe. Zjawisko to nazywa się z angielskiego „fogbow”, co znaczy tyle, co mglista tęcza.
Zamglony brzeg morza, pusta plaża, ze zjawiskami 🤩 @MeteoprognozaPL #Karwia bez wiatru, bez chmur. pic.twitter.com/EYMoZlLaiL
— Łukasz_H. (@Lukha_H) September 21, 2024Jednak używa się często także innego określenia „biała tęcza”. Już sama nazwa wskazuje na to, że zjawisko pojawia się podczas mgły. Powstawanie zwyczajnej, kolorowej tęczy jest związane z załamaniem i odbiciem światła słonecznego wewnątrz kropli wody.
Jak powstaje biała tęcza?
W przypadku białej tęczy promienie słoneczne załamują się i odbijają od miniaturowych kropelek wody zawartych we mgle. W ten sposób tęcza o delikatnych kolorach we mgle wygląda jak niemal zupełnie biała.
Biała tęcza na Kaszubach. Fot. Estera Główczewska.
Biała tęcza objawiła się na tle mgły morskiej na bałtyckich plażach, gdzie wielu turystów widziało ją po raz pierwszy w życiu. Można ją było ujrzeć także na Kaszubach, ale widywano ją wielokrotnie także w innych regionach kraju. Pokazywaliśmy Wam jej urodę na plaży w Mielnie, ale również w Czarnym Dunajcu na Podhalu. Trzymamy kciuki, abyśmy mieli okazję ją ujrzeć na własne oczy.
Źródło: TwojaPogoda.pl