Wspaniały gest Igi Świątek. Swoją całą nagrodę przeznaczyła na pomoc dzieciom w Ukrainie

10 mies. temu 35
Polska tenisistka jest nie tylko najlepsza na świecie, ale posiada również wielkie serce. Iga Świątek otrzymała specjalne wyróżnienie Billie Jean King Cup Heart Award, za szczególną postawę w barwach reprezentacji Polski. 20-latka całą nagrodę przekazała na rzecz pomocy dzieciom na Ukrainie.

Iga Świątek może być wzorem do naśladowania dla wielu osób rozpoczynających przygodę ze sportem w Polsce. Polka już w wieku 19 lat sięgnęła po zwycięstwo w wielkoszlemowym Roland Garros w 2020 roku. Dwa lata później, nie mając jeszcze statusu 21-latki, Świątek stała się rankingu WTA.

Polska tenisistka jest uznawana w świecie tenisa, co rusz zgarniając też nagrody niekoniecznie związane bezpośrednio z wynikiem sportowym. Kolejne takie wyróżnienie to laur od Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF). Polka otrzymała nagrodę Billie Jean King Cup Heart Award — czyli została wskazana za szczególną postawę podczas rywalizacji w barwach reprezentacji Polski. Warto przypomnieć, że w kwietniu Świątek zaprezentowała się podczas meczu kadry Biało-Czerwonych w Radomiu, przeciwko Rumunii.

Polki zwyciężyły bardzo pewnie (4:0), zapewniając sobie udział w finale Billie Jean King Cup w 2022 roku. Turniej finałowy jest zaplanowany na 8-13 listopada.

Polska tenisistka była jedną z nominowanych do wyróżnienia przez ITF. Ostatecznie głos należał do kibiców w głosowaniu internetowym. Polka nie miała sobie równych, wygrywając nagrodę.

Reakcja Igi Świątek na zwycięstwo była natychmiastowa. Polka nagrodę wynoszącą 3 tysiące dolarów przekazała na konto UNICEF Polska. Organizacja mocno wspiera kwestię pomocy dzieciom za naszą wschodnią granicą. Wojna w Ukrainie trwa już od ponad 80 dni. Agresja rosyjskich wojsk dotyka również tych najmłodszych, którzy potrzebują wszelkiej pomocy.

— Wielu tenisistów grało ze wstążkami na początku wojny, gdy ten temat był nieco głośniejszy. Zauważyłam, że niektórzy z nich już je zdjęli, co dla mnie jest trochę dziwne. Wojna przecież wciąż trwa, a ludzie wciąż cierpią. Będę nosiła tę wstążkę, dopóki sytuacja się nie poprawi. Mam nadzieję, że tenisiści będą bardziej wspierający — przyznała po niedawnym zwycięstwie w turnieju Internazionali d’Italia WTA 1000 w Rzymie Świątek.

W przeszłości podobne wyróżnienie otrzymała również inna słynna tenisistka z Polski, Agnieszka Radwańska, w sezonie 2013/14.

Świątek przygotowuje się do startującego w najbliższą niedzielę (tj. 22 maja) wielkoszlemowego French Open. Na ceglanych kortach w Paryżu liderka światowego rankingu będzie jedną z głównych faworytek do zwycięstwa.

Fot. facebook.com/swiatekiga/

Czytaj więcej