Sosna w ogrodzie. Poznaj popularne odmiany, czyli sosnę pospolitą, górską, wejmutkę, drobnolistną i czarną oraz ich wymagania

2 lat temu 91

Większość sosen to duże drzewa. Jednak kilka z nich ma odmiany o bardziej kompaktowym pokroju i mniejszych rozmiarach (uzyskane zwykle przez szczepienie), które można uprawiać nawet w małym ogrodzie. Polecamy najpopularniejsze odmiany. Zobacz, jakie warunki lubi sosna pospolita, górska (kosodrzewina), wejmutka, drobnolistna i czarna.

Spis treści

Rzadko które rośliny iglaste mogą pochwalić się tak wspaniałym, leśnym aromatem swoich igieł jak sosny, dlatego warto znaleźć dla nich miejsce w każdym ogrodzie. Zasługują na uwagę również dlatego, że nie są trudne w uprawie. Większość z nich dobrze znosi nasz klimat i jest w pełni mrozoodporna, a do prawidłowego rozwoju potrzebuje głównie słońca i przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego podłoża. Sosny nie oczekują również nawożenia, ani podlewania, gdyż nie są żarłoczne i dobrze znoszą suszę. Zwykle tolerują też zanieczyszczone powietrze i zasoloną glebę (choć zdarzają się też wyjątki jak np. sosna wejmutka).

Ich największym wrogiem jest natomiast mokre, ciężkie, zimne, gliniaste podłoże i cieniste stanowisko, na którym słabo rosną i stają się podatne na choroby. Mogą być też częściej atakowane przez szkodniki, m.in. mszyce: ochojniki i miodownice sosnowe.

Iglaki – jak i kiedy samodzielnie zrobić ich sadzonki. Podpowiadamy krok po kroku

Znanych jest ponad 100 gatunków sosny, ale do uprawy w przydomowych ogrodach polecanych jest głównie kilka z nich. Ich karłowe odmiany doskonale nadają się do tworzenia ciekawych kompozycji rabatowych, a także sadzenia na skalniakach, w ogródkach żwirowych lub przy schodach. Niektóre sosny można również uprawiać w pojemnikach na balkonach lub tarasach. Zdarzają się także odmiany zadarniające lub okrywowe, dzięki którym można osłonić nieefektowne fragmenty ogrodu.

Czytaj więcej
Radio Game On-line