Ratują przed powodziami. Największe zbiorniki retencyjne w Polsce

19 godz. temu 1

Jezioro Solińskie to największy zbiornik wodny w Polsce

To największy w Polsce zbiornik retencyjny. Jego pojemność wynosi 472 miliony metrów sześciennych wody, a powierzchnia - 22 kilometry kwadratowe. Jezioro Solińskie to sztuczny zbiornik, który budowano w latach 1961-1968.

Zbiornik ten pomaga na regulację poziomu wody w rzece San. Pozwala zapobiegać zagrożeniu powodziowemu w regionie. Stał się jednak też jedną z wizytówek turystycznych rejonu Bieszczad. Upodobali go sobie amatorzy sportów wodnych i wędkarze. Nie mniej ważny jest aspekt energetyczny. Przy zbiorniku solińskim pracuje wodna elektrownia.

Ważne dla Wisły. Jezioro Włocławskie

Tak jak Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem, jeśli chodzi o ilość gromadzonej wody, tak największą powierzchnię ma Jezioro Włocławskie. Jego rozmiar to 70 kilometrów kwadratowych. To więcej niż na przykład miasta Kalisz lub Bytom. Jest niezwykle ważnym punktem na hydrologicznej mapie Polski. Pomaga spiętrzać wodę na Wiśle, co wpływa na bezpieczeństwo miast między innymi w województwie kujawsko-pomorskim, na przykład Torunia. Istnieje także możliwość uruchomienia retencyjnej funkcji Jeziora Włocławskiego. Jego pojemność to 408 milionów metrów sześciennych wody.

Zbiornik Czorsztyński. Chroni dolinę Dunajca

W południowej Polsce, poprzez spiętrzenie Dunajca, powstał Zbiornik Czorsztyński. Choć jego powierzchnia nie jest tak duża (11 kilometrów kwadratowych), to może pomieścić nawet 234,5 miliona metrów sześciennych wody.

Jego kluczową funkcją jest zapobieganie zagrożeniu powodziowemu w dolinie Dunajca. Udostępniono go w 1997 roku i już wtedy musiał poradzić sobie z działaniem żywiołu w Polsce. Inwestycja zdała egzamin.

Również tutaj produkowana jest energia elektryczna. Na Zbiorniku Czorsztyńskim utworzono też sztuczną Ptasią Wyspę. Jest to miejsce lęgowe dla lokalnych gatunków. To także ważny dla wędkarzy punkt na mapie Polski.

Zbiornik Racibórz Dolny

W obecnej chwili miejsce to skupia uwagę całej Polski. Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny mieści 185 milionów metrów sześciennych wody. Jego powierzchnia to 26 kilometrów kwadratowych. Położony jest w województwie śląskim, ale zasięg oddziaływania polderu sięga Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Pozwala on na piętrzenie wezbranych wód Odry, kluczowej rzeki dla południowo-zachodniej części kraju.

Koncepcje powstania podobnej inwestycji w tym miejscu sięgają XIX wieku. Na zrealizowanie projektu zdecydowano się jednak dopiero po katastrofalnej wielkiej powodzi w 1997 roku. Zbiornik Racibórz Dolny został oddany do użytku w 2020 roku. Koszt jego realizacji to około dwa miliardy złotych. Dziś zdaje się, że jest to wygórowana cena za stabilizowanie sytuacji powodziowej.

Źródło: opracowanie własne.

Czytaj więcej
Radio Game On-line