Biuro Informacji Kredytowej udostępnia pełen raport transakcji pożyczkowej, oceny punktowej klienta, który na przykład stara się o kredyt hipoteczny. Raport BIK to dokument, w którym znajdą się wszelkie historie związane z kredytem, ratami czy nawet kartami debetowymi. Dowiedz się, czym jest raport BIK, co się z nim znajduje, jak go czytać i czy można się z niego wykreślić.
Co to jest raport BIK?
Raport BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej jest kompleksową informacją dla osób, które starają się o kredyt. W powstałym w 1997 roku biurze za cel stawia się przekazanie informacji dotyczących historii kredytowej. Dotyczy on osób indywidualnych, rolników i przedsiębiorców.
Taki raport BIK może pobrać każdy z powyższych, jeśli korzysta z kredytów. Reasumująć – raport BIK gromadzi i udostępnia dane, na temat zobowiązań kredytowych osób prywatnych, przedsiębiorstw. W raporcie tym znaleźć można informacje o pożyczkach z banków, firmy kredytowych, SKOK-ów.
Znajdujące się w raporcie dane dotyczą zarówno spłat terminowych, jak i uchybień w płatnościach. Takie zestawienie daje informację, czy ewentualny kredytobiorca jest osobą wypłacalną i wiarygodną oraz rzetelnie spłacają swoje zobowiązania.
Ile czeka się na raport BIK?
Płatny raport BIK, który kosztuje 39 złotych, otrzymujemy niemal natychmiast i mamy pełen wgląd w wykaz wszelkich transakcji kredytowych.
Konsument ma również prawo raz na sześć miesięcy poprosić o raport bezpłatny, jednak często czeka się na niego dłużej (nawet 7 dni) i często nie zawiera wszystkich informacji. W celu otrzymania darmowego raportu należy postępować w określony sposób:
Jeśli zależy nam na szczegółowych danych, to lepiej zapłacić te kilkadziesiąt złotych i otrzymać pełen wykaz.
Jak wygląda i jak czytać raport BIK?
Do raportu BIK można zajrzeć samodzielnie, nie trzeba o to prosić doradcy kredytowego. Zajrzenie w taki raport jest płatne kilkadziesiąt złotych za jednorazowe przejrzenie dokumentacji kredytowej.
Gdy już dostaniemy się do raportu, to otrzymujemy pełną informację o wszelkich transakcjach kredytowych: limitach, kartach debetowych, zakupach na raty w sklepie. Raz na jakiś czas warto sprawdzić BIK – zwłaszcza przez osoby indywidualne, które np. zgubiły dokumenty i zastrzegły je po jakimś czasie. Niestety, ale zdarza się tak, że nieuczciwy znalazca, posługując się skradzionym dowodem osobistym, pobiera na daną osobę pożyczki. Z tego względu warto sprawdzić, czy taka sytuacja nie miała miejsca.
BIK to ważna informacja dla kredytodawców, którzy za jego pośrednictwem mogą szacować ryzyko kredytowe oraz oceniać zdolność kredytową.
Ostatecznie w takim raporcie BIK znaleźć można poniższe parametry. Wyjaśniamy, jak je czytać raport BIK.
Jak sprawdzić zdolność kredytową w BIK?
Najważniejszym parametrem jest wskaźnik scoring BIK, czyli ocena punktowa. Zwyczajowo, osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny, powinna mieć sporo punktów (czym wyżej, tym lepiej). Najlepsza punktacja to ta od 60 do 79 punktów.
Wykreślenie z BIK po spłacie – czy to możliwe?
Nie można usunąć się z raportu BIK, nawet po uiszczeniu wszelkich zobowiązań. Taką opcją zainteresowane są przede wszystkim osoby, które mają słabą historię kredytową i przedstawioną dość negatywnie. Zależy im więc, żeby na przykład przed wzięciem kredytu hipotecznego, wyczyścić te nieodpowiednie wpisy i wyprostować swoją historię kredytową.
Wniosek o usunięcie danych z BIK w takim przypadku nie zadziała. Wykreślenie z BIK może nastąpić tylko w trzech przypadkach:
O wycofanie takich danych możemy się również starać, gdy padliśmy ofiarą oszustów.
Czy warto być w raporcie BIK?
Jak najbardziej! Warto się w nim znaleźć i już od początku budować sobie pozytywną historię kredytową. Przede wszystkim ma to potem przełożenie na ocenę punktową, na przykład przy kredycie hipotecznym.
Co to oznacza w praktyce? Jeśli masz długą i pozytywna historię kredytową, to bank zakwalifikuje Cię do grupy obniżonego ryzyka i zaproponuje Ci korzystne warunki spłaty kredytu. Ostatecznie przekłada się to na niższe i lepsze raty.
Dla banków taki klient jest wiarygodny i można mu zaufać, udostępniając kredyt hipoteczny. Klienci, którzy mają niską oceną punktową, najprawdopodobniej takiego kredytu nie otrzymają. Jest to zbyt wysokie ryzyko.
Kredyt bez BIK jest możliwy przy mniejszych pożyczkach i przy kredytach gotówkowych.
Czy warto sprawdzać raport BIK?
Jeśli staramy się o kredyt hipoteczny, to jak najbardziej taki raport BIK pozwoli oszacować nam, czy mamy na niego jakieś szanse. Warto również sprawdzić taką dokumentację, gdy zgubimy dokumenty lub istnieje podejrzenie oszustwa. Wszelkie transakcje kredytowe pojawiają się do siedmiu dni od momentu zaciągnięcia zobowiązania.
Kilkadziesiąt złotych, które przyjdzie zapłacić za raport, na pewno da pełny obraz przeszłych i teraźniejszych zobowiązań oraz ocenę punktową.
Artykuł Raport BIK – co to jest? pochodzi z serwisu Blog Fixly.pl - Jak znaleźć sprawdzonego fachowca?.