Prace ogrodowe w lutym: o czym należy pamiętać zimą? Jak zadbać o rośliny domowe? Lista prac na luty – 13 rzeczy, o które trzeba zadbać

1 lat temu 42

Lutowe prace w ogrodzie tu już przedsmak wiosny. Można wysiewać pierwsze rośliny w szklarniach i tunelach. To też czas przygotowania sadzonek, które posadzimy w ogrodzie lub na balkonie nieco później. Trzeba także zadbać o kwiaty doniczkowe. Oto lista prac w ogrodzie na luty. O tym koniecznie pamiętaj!

Spis treści

Luty to miesiąc, kiedy bardzo wiele zależy od pogody, w szczególności temperatur. Rośliny są już „w blokach startowych” i niewiele potrzeba, aby rozpoczęły wegetację. Tym bardziej, że w ciągu dnia słońce może już mocniej przygrzewać, a dzień jest dłuższy.

Jeszcze nie tak dawno temu luty oznaczał solidny mróz, jednak prognozy na ten rok są raczej łagodne, z temperaturami niewiele wyższymi i niższymi od 0ºC. Pamiętajmy jednak, że są to wartości określane w cieniu, natomiast w miejscach, gdzie promienie słoneczne padają bezpośrednio, w ciągu dnia jest znacznie cieplej. Natomiast nocą temperatura spada. Dla ogrodników oznacza to konieczność zadbania o rośliny w bardziej staranny sposób niż gdyby panował ciągły mróz. Dotyczy to osłaniania wrażliwych gatunków przed przemarznięciem, ale też drzew owocowych, których ciemna, nagrzewająca się kora, jest szczególnie narażona na uszkodzenia na skutek zmiany temperatur.

Zobacz, co zrobić w lutym w ogrodzie

W lutym trzeba też obserwować drzewa i krzewy owocowe pod kątem rozwoju pąków. To od ich fazy zależy najlepszy czas na wykonanie niektórych oprysków, chroniących przed szkodnikami i chorobami takimi, jak kędzierzawość liści, która w szczególności dotyka brzoskwinie (ale nie tylko).

Materiały promocyjne partnera

Zimą warto też przeprowadzić dokładniejsze oględziny drzew i krzewów. Można wypatrzyć sporo zimujących szkodników i zawczasu zadbać o ich zwalczanie.
Luty to również początek okresu intensywnego cięcia drzew i krzewów, który potrwa aż do kwietnia.

Chcesz mieć zdrowe owoce z ogrodu? Zrób zimowy przegląd drzew owocowychOlej parafinowy do oprysków. Jakie szkodniki zwalcza, jak i kiedy zrobić oprysk

Okres tuż przed początkiem wegetacji jest korzystny dla niektórych zabiegów związanych z poprawą jakości ziemi lub zmianą jej parametrów. Takich czynności jak wapnowanie czy intensywne zakwaszanie ziemi nie powinno się wykonywać bezpośrednio przed sianiem, sadzeniem roślin, ani wiosennym nawożeniem. Trzeba o tych czynnościach pomyśleć zawczasu. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze są one konieczne, a optymalnym terminem ich wykonania jest jesień. Jeśli jednak nie zdążyliśmy nie zdążyliśmy z pracami ogrodowymi przed zimą, mamy szansę na nadrobienie zaległości teraz.

Czytaj więcej