2022-12-14 17:15
publikacja
2022-12-14 17:15
Handel w środę nie przyniósł znaczących zmian na giełdowych indeksach. Powrót do niskiej zmienności i niewielkich obrotów to efekt wyczekiwania przez rynek na kluczowe informacje zza Oceanu.
Przebieg sesji w dużej mierze nawiązywał do tych z poprzedniego tygodnia, tzn. charakteryzował się niewielkimi zmianami na indeksach i niższymi obrotami. Po wtorkowej zmienności, kiedy rynki zdominowały informacje o amerykańskiej inflacji CPI, nie było właściwie śladu.
Na koniec dnia WIG20 zyskał 0,15 proc. WIG był wyżej o 0,15 proc. Równie niewiele przesunęły się indeksy niższych segmentów rynku. mWIG40 był wyżej o 0,03 proc., a sWIG80 o 0,21 proc. Obroty przekroczyły 834 mln zł, z czego 707 mln dotyczyło WIG20.
Bankier.plUwaga inwestorów przesuwa się już na bodaj najważniejszej wydarzenie grudnia, czyli decyzję i prognozy Fedu w sprawie polityki monetarnej. Rynek oczekuje wolniejszego tempa podwyżek stóp procentowych w USA i niższego ich szczytu. GPW, jak i inne europejskie giełdy, zareagują na decyzje dopiero w czwartek, gdyż informacje zza Oceanu zostaną podane po zamknięciu środowej sesji.
Pewną lokalną zmienną na GPW mogły być docierające informacje o środkach z KPO i działaniach władzy, które miałyby zmierzać do ich odblokowania. Korzystała na tym zwłaszcza branża budowlana, ale tylko w kontekście wybranych spółek. Przy ciągle zyskującym złotym w stosunku do dolara główne indeksy na GPW utrzymały się nad kreską.
„Jeśli Fed wyleje kubeł zimnej wody na tych, którzy spodziewają się obniżek w przyszłym roku i utrzyma jastrzębi przekaz jedynie dokonując mniejszej podwyżki stóp, wówczas pesymizm może powrócić na rynki. Końcówka roku w przypadku cen akcji uzależniona jest od nastawiania bankierów centralnych do dalszego kształtowania się procesów inflacyjnych” – napisali w komentarzu analitycy BM mBanku.
W środę na GPW w ujęciu sektorowym rynek podzielił się na 8 indeksów ze wzrostami i 6 ze spadkami. W pierwszej grupie najwięcej zyskały gry (2,75 proc.), odzież (1,96 proc.) oraz budownictwo (1,78 proc.). Najsłabiej wypadła energia (-1,15 proc.) oraz chemia (-0,82 proc.) i paliwa (-0,55 proc.).
Portfel spółek z WIG20 podzielił się po równo na te ze spadkami i wzrostami cen akcji. Na plus wyróżnił się kurs CD Projektu (4,07 proc.), którego „Wiedźmin 3” zadebiutował w środę na konsole nowej generacji. Spółka zaprezentowała też szczegóły nowego programu motywacyjnego dla swoich pracowników. Z kolei o "Cyberpunku" znów zatweetował Elon Musk, w kontekście nowych funkcjonalności w wybranych modelach Tesli.
Po spadkowym początku sesji, ostatecznie o 2,38 proc. w górę poszedł kurs LPP, które w środę publikuje raport wynikowy za III kw. br.
Ponad 1 proc. wzrosły jeszcze tylko walory mBanku (1,72 proc.), które były wyraźnie mocniejsze od minimalnie na plusie notowanych kursów Pekao i PKO oraz będących pod kreską akcji Santandera.
Najmocniej w tym segmencie spadły kursy Cyfrowego Polsatu (-3,39 proc.) i PGE (-2,11 proc.). Z kolei ponad 1 proc. oddały jeszcze akcje JSW (-1,82 proc.), CCC (-1,11 proc.) i Grupy Kęty (-1,08 proc.).
Na szerokim rynku wyróżniły się akcje spółek budowlanych takich jak Mirbud (8,31 proc.), Mostostal Zabrze (5,36 proc.), Mostostal W-wa (4,91 proc.) czy Torpol (4,54 proc.). O 9,06 proc. poszły do góry akcje OT Logistic.
Michał Kubicki
Źródło: