Terapia hormonalna może pomóc osobom z zespołem Downa. Obiecujące wyniki badań

2 lat temu 50
Naukowcy z laboratorium Lille Neuroscience & Cognition oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Lozannie sprawdzili, jak regularne podawanie  hormonu uwalniającego gonadotropiny (GnRH) wpłynie na funkcjonowanie mózgu osób z zespołem Downa Wyposażyli siedmiu mężczyzn z trisomią 21 w pompę, która dostarczała dawkę GnRH co dwie godziny przez sześć miesięcy U sześciu na siedmiu pacjentów lekarze zaobserwowali umiarkowaną poprawę funkcji poznawczych, w tym uwagi i zdolności do rozumienia instrukcji, w porównaniu z grupą kontrolną, która hormonu nie otrzymywała

Terapia, która może pomóc osobom z zespołem Downa. Są pierwsze wyniki badań 

Podawanie terapii hormonalnej osobom z zespołem Downa może pomóc zwiększyć u nich zdolności poznawcze - sugerują naukowcy z Francji i Szwajcarii, którzy przeprowadzili badania pilotażowe na siedmiu mężczyznach z trisomią chromosomu 21.

Wyposażyli ich w pompę, która dostarczała dawkę GnRH, hormonu uwalniającego gonadotropiny, co dwie godziny przez pół roku. 

U sześciu na siedmiu pacjentów lekarze zaobserwowali umiarkowaną poprawę funkcji poznawczych, w tym uwagi i zdolności do rozumienia instrukcji, w porównaniu z grupą kontrolną, która hormonu nie dostawała.

Wykonane u uczestników eksperymentu skany mózgu zilustrowały polepszenie łączności między neuronami w obszarach odpowiedzialnych za funkcje poznawcze.

- U ludzi z zespołem Downa funkcje poznawcze ulegają pogorszeniu, szczególnie po 30. roku życia - tłumaczy The Guardian profesor Nelly Pitteloud, współautorka badania z Uniwersytetu w Lozannie. - Byłoby wspaniale móc to opóźnić. Terapia jednak musi być dobrze tolerowana, nie powodować skutków ubocznych - zaznacza. 

Zespół Downa, znany również jako trisomia 21, jest najczęstszą obecnie genetyczną przyczyną niepełnosprawności intelektualnej. Dotyka jedno na 800 dzieci. U osób z trisomią występuje dodatkowa kopia chromosomu 21.

Zaczęło się od badań na myszach. W planach są badania z udziałem chorych na Alzheimera

Zespół Downa objawia się m.in. spadkiem zdolności poznawczych. Z wiekiem nawet u 77 proc. osób występują symptomy podobne do tych, z którymi zmagają się chorzy na Alzheimera. Powszechna jest również stopniowa utrata węchu.

Naukowcy wcześniej zaobserwowali u myszy z dodatkową kopią chromosomu 16, których konstrukcja mózgów odpowiada ludzkiemu modelowi z zespołem Downa, związane z wiekiem pogarszanie się funkcji poznawczych i węchu, podobnego do obserwowanego u osób z trisomią 21.

Po przeprowadzeniu serii eksperymentów zespół odkrył, że regularne podawanie dawki hormonu uwalniającego gonadotropiny wzmacnia zarówno zmysł węchu gryzoni, jak i ich sprawność poznawczą. Nie zaobserwowano przy tym żadnych istotnych skutków ubocznych terapii. 

Praca została opublikowana 1 września w czasopiśmie Science. Niewykluczone, że obiecujące obserwacje naukowców pozwolą rozpocząć im prace nad przeprowadzeniem większego badania – tym razem z udziałem kobiet.

Eksperci chcieliby potwierdzić skuteczność terapii hormonalnej u osób z zespołem Downa, ale także u pacjentów zmagających się z innymi schorzeniami neurodegeneracyjnymi, jak choroba Alzheimera.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej
Radio Game On-line