Zdj. ilustracyjne
Akcjonariusze PGNiG przegłosowali połączenie spółki z PKN Orlen. Za uchwałą było ponad 99,99 proc. oddanych głosów. Decyzja zapowiada, że spółka połączy się z Orlenem poprzez przeniesienie majątku w zamian za akcje.
10 października na Walnym Nadzwyczajnym Zgromadzeniu spółki akcjonariusze przegłosowali połączenie spółki PGNiG z PKN Orlen. Za uchwałą było ponad 99,99 proc. oddanych głosów. Wszystkie oddane głosy reprezentowały 85,83 proc. akcjonariuszy PGNiG.
Uchwała zapowiada, że PGNiG z Orlenem połączy się poprzez przeniesienie majątku PGNiG, obejmującego wszystkie aktywa i pasywa na PKN Orlen w zamian za akcje. Orlen wyda je akcjonariuszom spółki PGNiG. Za jedną akcję PGNiG akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu.
Grupa akcjonariuszy zapowiedziała zaskarżenie uchwały
Uchwała przewiduje także zmianę statutu PKN Orlen. W myśl tej zmiany, minister właściwy do spraw energii, po uzyskaniu opinii podmiotu uprawnionego do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa, wyraża zgodę na szereg czynności, takich jak zapewnienie ciągłości dostaw gazu do odbiorców oraz utrzymania niezbędnych rezerw, bezpiecznej eksploatacji sieci gazowych.
ZOBACZ: Płock. Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Dwie osoby nie żyją
"Łączymy siły w wyjątkowo trudnym momencie dla globalnych rynków paliwowo-energetycznych. Warunki gospodarcze, w jakich przyszło nam działać, gwałtowne wahania na rynkach surowcowych, wyzwania związane z transformacją energetyczną wymagają od nas konsekwencji i odważnych decyzji oraz starannego określania priorytetów i wykorzystywania szans na dalszy rozwój potencjału i kompetencji PGNiG, w kluczowych dla spółki obszarach" - przekazała Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG SA.
W czasie zgromadzenia przedstawiciel grupy akcjonariuszy, którzy byli przeciwni uchwale, zapowiedział zaskarżenie uchwały do sądu oraz o środek zapobiegawczy: wstrzymanie wejścia postanowień wynikających z fuzji w życie do czasu rozpatrzenia sprawy.
ZOBACZ: Rząd zgodził się na połączenie Grupy Lotos i PKN Orlen
PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały w lipcu 2020 r. list intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia PGNiG. W maju 2021 r. Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG. Także w maju 2021 roku PKN Orlen zgłosił do Prezesa UOKiK zamiar koncentracji, polegający na przejęciu bezpośredniej kontroli nad PGNiG.
W marcu 2022 r. warunkową zgodę na połączenie Orlenu i PGNiG wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Warunkiem transakcji jest wyzbycie się kontroli PGNiG nad Gas Storage Poland - operatorem magazynów gazu. Na realizację tego środka zaradczego PKN Orlen i PGNiG mają 12 miesięcy od momentu dokonania koncentracji.
mbl/ Polsatnews.pl