2024-06-20 17:19
publikacja
2024-06-20 17:19
Prezydent Andrzej Duda udaje się z oficjalną wizytą do Chin. W Pekinie spotka się m.in. z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem, a najważniejszym tematem rozmowy będzie bezpieczeństwo i pokój w Ukrainie. W Państwie Środka Polska będzie zabiegać też o bardziej zbilansowaną wymianę handlową między Warszawą a Pekinem.
Polski prezydent wyruszy do Chin w nocy z piątku na sobotę; wizyta zakończy się w środę. Prezydentowi będzie towarzyszyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.
Najważniejszym dniem wizyty jest poniedziałek, kiedy w Pekinie zaplanowano rozmowy polityczne - najpierw z premierem Li Qiangiem, następnie z przewodniczącym Stałego Komitetu chińskiego parlamentu Zhao Lejiem, a później z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem.
"Prezydent będzie rozmawiał na tematy dwustronne, związane z wymianą handlową. Chiny są naszym ważnym partnerem gospodarczym, ale pomiędzy naszymi krajami jest duża nierównowaga handlowa" - mówił PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak.
Jak wynika z danych GUS, w 2023 r. Polska sprowadziła z Chin towary warte 47,4 mld euro, co stanowiło 13,9 proc. całkowitego importu. Z kolei do Chin wysłaliśmy towary warte jedynie około 3,7 mld euro.
Prezydencki minister zwrócił uwagę, że tak duży deficyt to także efekt obostrzeń, które Chińczycy wprowadzają dla polskich towarów. "Mamy nadzieję, że podczas wizyty zostaną poczynione kroki naprzód" - oświadczył Pawlak i poinformował, że planowane jest podpisanie dokumentów dotyczących współpracy i wymiany handlowej między Pekinem a Warszawą.
Jak zapowiedział Pawlak, nie zabraknie także tematów bezpieczeństwa. "Rozmowy będą dotyczyć także kwestii wielostronnych, jak relacji Chin z naszym regionem, z Unią Europejską" - zapowiedział szef BPM. Podkreślił, że Chiny odgrywają ogromną rolę w globalnym bezpieczeństwie, co widać także w naszym regionie w kontekście wojny w Ukrainie. "To będzie jeden z najważniejszych tematów rozmów" - wskazał Pawlak.
Ocenił, że Chiny mają do odegrania kluczową rolę w procesie osiągnięcia pokoju na Ukrainie. "Ze względu na położenie geograficzne, potencjał handlowy i relacje z Rosją, Chiny będą pełniły ogromne znaczenie w uregulowaniu tej sytuacji i zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rozmowy są konieczne, a prezydent zawsze deklarował gotowość do tych rozmów" - dodał.
W kolejnych dniach wizytę zdominują tematy gospodarcze. We wtorek Andrzej Duda weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Dalian, gdzie - jak zapowiedział Mieszko Pawlak - prezydent będzie promował Polskę, jako kraj atrakcyjny do inwestycji. Dzień później, w Szanghaju Duda weźmie udział w polsko-chińskim forum gospodarczym.
Rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Hua Chunying przekazała w czwartek, że "na zaproszenie przywódcy Xi Jinpinga, prezydent Polski Andrzej Duda złoży wizytę państwową w Chinach w dniach 22-26 czerwca".
Inny rzecznik chińskiego resortu dyplomacji Lin Jian zapytany w poniedziałek przez PAP o harmonogram, kontekst i oczekiwania Pekinu przypomniał, że "Polska była jednym z pierwszych państw, które uznały nowe Chiny i nawiązały z Pekinem formalne stosunki dyplomatyczne 75 lat temu".
Jak dodał, Chiny są gotowe utrzymywać wymianę dyplomatyczną na wysokim szczeblu, wzmacniać zaufanie polityczne, pogłębiać współpracę i promować wzajemnie korzystne strategiczne stosunki, a także "pchnąć kompleksowe partnerstwo strategiczne Chiny-Polska do poczynienia większych postępów z nowego punktu wyjścia".(PAP)
autorka: Aleksandra Rebelińska
reb/ mrr/ js/