KNF: 20 milionów złotych kary dla Leszka Czarneckiego. "Naganna postawa"

2 lat temu 55

Leszek Czarnecki nie dochował zobowiązania inwestorskiego - uznała Komisja Nadzoru Finansowego i ukarała bankiera 20 milionami złotych kary. Uznała, że Czarnecki pozostaje bierny wobec złej sytuacji Getin Noble Banku, jego postawa jest "wysoce naganna" i "nie może być dłużej tolerowana".

KNF wyjaśniła, że 11 sierpnia 2011 roku Czarnecki pisemne zobowiązanie, że jako podmiot pośrednio dominujący wobec Get Bank SA (dziś Getin Noble Bank), zapewni, aby płynność tej drugiej instytucji, jej pozycja kapitałowa oraz wskaźnik wypłacalności "utrzymywały się na satysfakcjonującym i stabilnym poziomie".

"Zobowiązał się w szczególności, że podejmie działania w sytuacji zagrożenia płynności lub konieczności wzmocnienia pozycji kapitałowej Banku lub wyposażenia go w odpowiednie fundusze własne" - dodała Komisja.

KNF: Czarnecki wie, że działania mające poprawić sytuację Getin Noble Banku są nieskuteczne

Państwowy organ nadzorczy zauważył jednak, że "mimo pogarszającej się sytuacji kapitałowej Banku oraz wielomiesięcznego utrzymywania się współczynników kapitałowych poniżej minimalnych poziomów regulacyjnych, do dnia wydania decyzji, tj. 28 września 2022 r., Leszek Czarnecki nie podjął działań zapewniających poprawę sytuacji finansowej i kapitałowej Getin Noble Bank SA".

ZOBACZ: Oszustwa "na węgiel". Skala zjawiska jest masowa

"Zobowiązanie inwestorskie obliguje Leszka Czarneckiego do udzielenia Bankowi realnego wsparcia kapitałowego w takim rozmiarze, jaki jest niezbędny do przywrócenia stabilności i adekwatności kapitałowej Getin Noble Bank SA. Mogłoby to nastąpić przez dokapitalizowanie przez dotychczasowych akcjonariuszy lub znalezienie inwestora zewnętrznego. Taka sytuacja nie nastąpiła" - podkreślił.

KNF przypomniała, że Czarnecki jest też szefem rady nadzorczej banku, a tym samym zna jego sytuację finansową, jak i zdaje sobie sprawę, że działania w sprawie poprawy obecnej sytuacji są nieskuteczne.

"Pomimo tego, nie wykonał zobowiązania inwestorskiego i nie podejmuje działań, które doprowadziłyby do wypełnienia przez Bank kapitałowych wymogów regulacyjnych. Z danych wynika, że strata netto Getin Noble Banku SA za 2021 rok wyniosła 1 058 926 000 złotych" - wyliczyła.

Kara dla Czarneckiego ma być przestrogą dla innych podmiotów

"Odpowiednia baza kapitałowa zabezpiecza bank przed szeregiem ryzyk – zarówno tych, które można przewidzieć, jak i tych, które stanowią w działalności bankowej zdarzenia nieprzewidziane, np. pandemia COVID-19. W przypadku Getin Noble Bank SA wskaźniki kapitałowe rażąco odbiegają od wartości wymaganych. Obowiązkiem Leszka Czarneckiego w takiej sytuacji jest zapewnienie uzupełnienia kapitałów Banku, a tym samym - zapewnienie bezpieczeństwa środków pieniężnych gromadzonych na rachunkach bankowych prowadzonych przez Getin Noble Bank SA" - podała KNF.

ZOBACZ: Niemcy. Piekarze szukają sposobu na wzrost cen. Sponsorowany "chleb inflacyjny"

Jej zdaniem "bierna postawa Leszka Czarneckiego jest w ocenie Komisja wysoce naganna i nie mogła być dłużej tolerowana". "Podanie do publicznej wiadomości informacji o rodzaju i charakterze naruszenia prawa przez Leszka Czarneckiego ma uświadomić innym podmiotom (...) nieuchronność kary administracyjnej, a tym samym nieopłacalność dopuszczania się naruszeń prawa" - uznała.

Jak dodała, kara dla Czarneckiego "ma być czynnikiem motywującym uczestników rynku finansowego do dołożenia należytej staranności przy wykonywaniu ustawowych obowiązków, umacniając jednocześnie poczucie obowiązywania prawa oraz zaufania do instytucji państwa". Przekazała też, że maksymalny wymiar kary w tej sprawie wynosi 21 312 000 zł.

wka/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Czytaj więcej
Radio Game On-line