Właściciele sklepów szukają kolejnych sposobów, aby ominąć przepisy zakazujące handlu w niedziele. Dawniej wykorzystywali lukę związaną z placówkami pocztowymi, mogącymi funkcjonować w ostatni dzień tygodnia. Teraz przybywa sklepów funkcjonujących jako kluby czytelnika. Poza zrobieniem zakupów, można w nich przeczytać książki.
Kolejne sklepy w Warszawie funkcjonują jako klub czytelnika - donosi portal wiadomoscihandlowe.pl. Na salach sprzedaży w Carrefour oraz Carrefour Express pojawiły się prowizoryczne czytelnie. Jak głosi instrukcja można w nich wypożyczyć lub wymienić książki.
Prawdopodobnie przedsiębiorcy uważają, że otwarcie klubu czytelnika pozwala na otwarcie sklepów w niedziele, z pracownikiem - a nie właścicielem - za ladą.
Na zdjęciach zamieszczonych w mediach społecznościowych widać, że klub czytelnika, to w rzeczywistości kilka egzemplarzy książek ustawionych na nieczynnej kasie. Całość oznaczona jest napisem "czytelnia".
ZOBACZ: Badanie: Blisko 80 proc. Polaków szuka w sklepach tańszych produktów lub zamienników
Na podobne pomysł wpadły inne placówki handlowe jeszcze na początku roku. Wtedy były to jednak pojedyncze przypadki.
Polsatnews.pl zapytał przedstawicieli szefostwa Carrefour Polska o stanowisko ws. kolejnych klubów czytelnika. Czekamy na odpowiedź.
Dyskonty jako placówki pocztowe
Do lutego 2022 roku sklepy otwierały się w niedzielę, korzystając z luki, jaką było funkcjonowanie jako placówki pocztowe. W wielu marketach pojawiały się zatem informacje o możliwości odebrania listów lub paczek. Dzięki temu sprzedaż była prowadzona w niedziele.
ZOBACZ: Wzrost cen w sklepach. Zakupy droższe o 18 proc. niż rok temu
Zgodnie z nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele i święta, dyskonty mogą być placówkami pocztowymi jeśli usługi pocztowe stanowią co najmniej 40 proc. przychodów.
Niedziele handlowe w 2022 roku
W 2022 roku przypada siedem niedzieli handlowych. Polacy będą mieli jeszcze trzy okazje, aby wybrać się w te dni do sklepów: 28 sierpnia, 11 grudnia i 18 grudnia.
dsk/wka/polsatnews.pl