2024-07-24 11:36, akt.2024-07-24 14:11
publikacja
2024-07-24 11:36
aktualizacja
2024-07-24 14:11
Komisja Europejska w opublikowanym w środę raporcie na temat praworządności odnotowała znaczący postęp w Polsce m.in. w zapewnianiu niezależności prokuratury. Dostrzegła też toczące się w kraju dyskusje na temat mediów, ale podtrzymała zastrzeżenia w kwestii ich wolności oraz sprawiedliwego koncesjonowania.
To piąty raport KE badający przestrzeganie zasad rządów prawa w krajach członkowskich. Tym razem po raz pierwszy KE uwzględniła sytuację także w krajach, które są najbardziej zaawansowane w procesie przystępowania do UE: Albanii, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Serbii.
Wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova w obszarze niezawisłości sądownictwa wskazała w UE na dwa przypadki znaczącej poprawy: Polskę, która zakończyła procedurę prowadzoną od 2017 r. w ramach art. 7, a także Hiszpanię, która po pięciu latach impasu odblokowała działalność swojej Krajowej Rady Sądownictwa.
W raporcie zwraca się uwagę na liczący dziewięć punktów plan przedstawiony w lutym w Brukseli przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara; plan ten stał się dla KE podstawą do zakończenia procedury z art. 7. KE przypomina o uchwalonej przez Sejm ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa, będącej częścią planu Bodnara (po wprowadzeniu do niej poprawek Senatu trafiła na biurko prezydenta do podpisu), a także o reformie systemu dyscyplinarnego sędziów.
W ocenie Komisji w Polsce następuje "odwrócenie części negatywnych skutków kwestionowanych reform wymiaru sprawiedliwości z 2017 r. w zakresie funkcjonowania sądów powszechnych". Rząd zadeklarował włączanie sędziów w decyzje związane z nominacjami na kluczowe stanowiska w sądach powszechnych oraz wprowadzenie otwartych konkursów - podejście to jest już wdrażane w przypadku prezesów i wiceprezesów sądów.
W raporcie KE odnotowała "znaczący postęp" w Polsce w zapewnianiu niezależności prokuratury od rządu oraz "pewien postęp" w rozdzielaniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Postęp odnotowano także w zapewnianiu niezależności dochodzeń i postępowań karnych. KE widzi też poprawę w walce z korupcją w Polsce, która należy do grupy państw "nadal konsolidujących swoje osiągnięcia w zakresie prowadzenia dochodzeń, ścigania i karania" tego procederu.
"Dochodzenia w sprawach dotyczących korupcji na wysokim szczeblu w Polsce nabrały nowego impetu; w toku jest obecnie kilka spraw dotyczących korupcji na dużą skalę" - napisano w raporcie. KE nie widzi jednak poprawy w rozwiązaniu problemu zbyt m.in. szerokiego zakresu immunitetów, co - podkreśliła - blokuje "solidne wyniki" w sprawach korupcyjnych na wysokim szczeblu.
Ponadto Komisja zwróciła uwagę w raporcie na "pewien postęp" w zapewnieniu przestrzegania sprawiedliwych procedur przyznawania koncesji mediom oraz we wzmacnianiu niezależności redakcyjnej mediów publicznych. Pochwaliła toczące się w Polsce dyskusje na temat "reform mających na celu wzmocnienie niezależności krajowych nadawców publicznych". Podtrzymała jednak swoje zastrzeżenia z poprzednich lat dotyczące koncesjonowania mediów oraz przestrzegania standardów dotyczących mediów publicznych.
KE obawia się o niezależność organów regulacyjnych do spraw mediów w kilku krajach, w tym w Polsce; chodzi o niewystarczające zabezpieczenie przed nadmiernym wpływem politycznym na proces nominacji w tych organach lub funkcjonowanie mediów.
W poprzednich latach KE punktowała brak śledztwa w kwestii wykorzystania programu szpiegującego Pegasus przeciw prawnikom, politykom i przedsiębiorcom. W raporcie za 2024 r. odnotowała powołanie sejmowej komisji śledczej oraz działania Bodnara, który jako prokurator generalny zdecydował o powiadomieniu osób inwigilowanych Pegasusem i powołał specjalny zespół do przeprowadzenia dochodzeń w sprawie legalności jego wykorzystania.
Zdaniem KE Polska nadal musi naprawić zasady dotyczące prowadzenia lobbingu, ale doceniła ona standaryzację internetowego systemu oświadczeń majątkowych dla urzędników publicznych i posłów.
Zauważyła też, że w Polsce rząd zaczął skuteczniej angażować społeczeństwo obywatelskie w konsultacje dotyczące legislacji, choć podejście to wymaga skonsolidowania. Pochwalono Polskę za powołanie ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego. Odnotowano też wdrożenie zaleceń w sprawie działań następczych w związku z ustaleniami NIK.
Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)
mce/ akl/ amac/
Vouchery do Allegro do rozdania. Bank kusi nagrodami o wartości 800 zł
Powiązane: Polska kontra Unia Europejska
Czy odzyskamy pieniądze zablokowane przez TSUE? Ruszyła rozprawa w LuksemburguW środę przed Sądem Unii w Luksemburgu odbyła się rozprawa o unieważnienie trzech decyzji Komisji Europejskiej o potrąceniu części środków unijnych dla Polski na poczet kary nałożonej przez Trybunał Sprawiedliwości UE za Izbę Dyscyplinarną.
KE uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec PolskiKomisja Europejska oceniła, że uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec Polski i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu - poinformowała Komisja Europejska w środę.
UEAndrzej Halicki wiceprzewodniczącym frakcji EPL. To największa grupa polityczna w europarlamencieSzef polskiej delegacji PO/PSL w Parlamencie Europejskim Andrzej Halicki został w środę wybrany na jednego z wiceprzewodniczących frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL). To największa grupa polityczna w europarlamencie.
Polecane
Bezpłatne konto firmowe bez ograniczeń czasowych. Sprawdź najlepsze oferty dla przedsiębiorców
Ponad 300 stron internetowych z fałszywymi biletami na olimpiadę
Koniec z popisywaniem się. Chińczycy przestają kupować towary luksusowe
Olimpijczycy vs ZUS. Stawką wyższe emerytury
Znany dziennikarz TVP poskarżył się inspekcji pracy. Będzie kontrola
Afera na rynku złota na miarę Amber Gold? Internetowy sklep wyciągnął od klientów miliony złotych. Mennica24.pl komentuje
Tesla cybertruck już w Polsce. Pierwsze auto zarejestrowane na Śląsku
Biedronka ukrywa ukraińskiego producenta lodów? Kraj zniknął z opakowań
Czy Polska ma problem z nadmiernym zadłużeniem? Jest dobrze, ale nie beznadziejnie
Sprzedaż aut znów na szczycie. Sprawdź, jak zarejestrować kupiony samochód
Sieć ładowarek do e-ciężarówek oplecie Europę
Poznaj program Biznes Ekspert dla MŚP. Škoda stawia na polskich przedsiębiorców
Sprzedaż aut nie zwalnia tempa. Oto nowy lider w salonach
Ceny nowych aut za kolejną barierą. Bez 70 tys. zł trudno o auto z salonu
Francuzi idą pod prąd. Będą produkować auta spalinowe mimo zakazu rejestracji
Najnowsze
Miliard złotych dla policji. Rząd da pieniądze na wyposażenie i sprzęt
Karta kredytowa Citi, która... pomoże w sprzątaniu. Bank dorzuca odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S10
Zondacrypto sprzedała 5,6 miliona tokenów w… 25 minut
Trigon DM podnosi cenę docelową Mirbudu do 20 zł
Oferta konsorcjum z Unibepem o wart. 89,8 mln zł brutto najkorzystniejsza w przetargu na roboty budowlano-montażowe
KE o praworządności w Polsce: jest postęp, ale i pole do poprawy
UniCredit przejmuje Aion Bank SA/NV i Vodeno
Trump skarży sztab Harris za przejęcie funduszy Bidena
Niemal trzy czwarte klientów sklepów online korzysta z odroczonej płatności
PZU sponsorem Pol’and’Rock Festival. Zadba o bezpieczeństwo uczestników
Parytet płci w zarządach spółek giełdowych. Od 2026 roku będzie obowiązkowy
4,2 mld euro zaliczki na odbudowę Ukrainy. Tyle uzgodnili ambasadorowie
27 złotych za paczkę papierosów? To może być prawdą już w 2027 r.
Morawiecki: rząd Tuska to masa zmarnowanych szans, a największą jest CPK
Złożono oferty na sprzedaż 406.012 akcji Aplisens
Popularne
Będzie coraz więcej wyłączeń fotowoltaiki i farm wiatrowych
Kolejny browar w Polsce ogłosił upadłość
O tyle zmniejszyła się ludność Polski w 2023 roku. GUS podał dane
Unia Europejska zapłaci za armię Armenii. Po raz pierwszy w historii
Amerykański gigant fastfoodowy wchodzi do Polski. Sieć poszukuje franczyzobiorców
Co dalej z dziurą budżetową? Rząd liczy na miliardy z podniesienia akcyzy
Ważne rozstrzygnięcie dla frankowców z Getin Banku. Sąd podał termin
PRL wiecznie żywy? Część lokatorów spółdzielni mieszkaniowych ma duży problem
PKP Cargo wskazuje odpowiedzialnego za stan spółki. "Wydawano środki"
Kryzys w branży IT. Firmy zwolniły tylko w tym roku już ponad 100 tys. osób. Jak jest w Polsce?
Pierwsze szacunki kosztów awarii CrowdStrike'a. Kto za nią zapłaci?
Reaktory SMR Orlenu zawieszone? "Zarząd podziela wcześniejsze obawy służb"
Emeryci dostaną więcej pieniędzy. Tyle wyniesie podwyżka świadczeń
Kontrola PiS w PKP Cargo. "To może być chęć przejęcia rynku przez obcy kapitał"
Były szef CBA popełnił przestępstwo? Prokuratura wszczęła śledztwo