Kanał Sueski. Masowiec osiadł na mieliźnie i zakłócił przepływ 21 statków
Masowiec M/V Glory osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim, zakłócając ruch na kluczowej dla światowego handlu drodze morskiej. Incydent opóźnił ruch 21 statków płynących w kierunku południowym. Jednostkę udało się już ściągnąć z mielizny.
W poniedziałek masowiec M/V Glory zakłócił ruch statków w Kanale Sueskim w rejonie Al-Kantara w północno-wschodnim Egipcie. Podczas próby dołączenia do konwoju, statek osiadł na mieliźnie. Do uwolnienia go potrzebne były holowniki.
Incydent spowodował opóźnienie 21 statków płynących w kierunku południowym. Przedsiębiorstwo Leth Agencies - operator statków przepływających przez Kanał Sueski - przekazało, że jednostki wznowią przepływ z niewielkimi opóźnieniami.
WIDEO: Kanał Sueski został otwarty w 1869 roku. Stanowi kluczowe połączenie morskie
Kanał Sueski. Kolejny statek osiadł na mieliźnie
M/V Glory to masowiec, czyli statek transportujący nieopakowane ładunki takie jak zboża, węgiel oraz nawozy mineralne. Jest o połowę krótszy niż 400-metrowy kontenerowiec Ever Given, który 23 marca 2021 zablokował Kanał Sueski na ponad tydzień. W tym czasie utworzyła się kolejka ok. 300 statków oczekujących w kolejce na przepłynięcie.
ZOBACZ: A gdyby Ever Given zablokował inne porty na świecie? Zobacz, jak to będzie wyglądało
Kanał Sueski został otwarty w 1869 roku. Stanowi kluczowe połączenie morskie dla transportu ropy naftowej i gazu ziemnego oraz przewozu ładunków. Transportowane jest nim ok. 10 proc. towarów przewożonych drogą morską.
W 2015 roku rząd prezydenta Egiptu Abdela Fattaha al-Sisiego zakończył rozbudowę kanału. Po wypadku kontenerowca Ever Given w 2021 roku rozpoczęto dodatkowe poszerzanie i pogłębianie południowej części drogi wodnej.
jkm/grz/polsatnews.pl