Inflacyjne prognozy NBP. Ekspert tonuje nastroje

1 lat temu 40

Inflacja była w mijającym roku odmieniana przez wszystkie przypadki. Póki co wynosi 17,5 proc. Eksperci Narodowego Banku Polskiego przewidują jednak, że sytuacja poprawi się w 2023 roku. - Ja bym nie patrzył tak optymistycznie na przyszły rok - ostrzegł jednak w Polsat News ekonomista dr Hubert Gąsiński.

- Przyszły rok to będzie taki rok, kiedy będziemy mówić o znaczącym spadku inflacji i zbliżaniu się inflacji przez rok 2023 i 2024 do celu inflacyjnego - powiedział członek zarządu Narodowego Banku Polskiego Paweł Mucha we wtorek w Programie 1 Polskiego Radia.

Wyraził również nadzieję, że w czwartym kwartale 2023 r. inflacja spadnie do poziomu jednocyfrowego.

Do sprawy odniósł się w Polsat News dr Hubert Gąsiński z Wyższej Szkoły Bankowej.

"Nie będzie tak optymistycznie"

- Bazując na danych uzyskiwanych z Narodowego Banku Polskiego oczywiście możemy patrzeć optymistycznie na przyszły rok, ponieważ przeżyliśmy najtrudniejszy okres w roku, czyli święta Bożego Narodzenia, które bezpośrednio nakręcają ceny, a tym samym inflację - powiedział.

- Ja bym nie patrzył tak optymistycznie na przyszły rok, że w IV kwartale inflacja spadnie do jednocyfrowej liczby. Ale na pewno będzie spadać, bo nastąpiło swojego rodzaju nasycenie - stwierdził. 

- Jedyną rzeczą, która musimy robić jako uczestnicy rynku, to racjonalne dokonywanie zakupów - dodał ekonomista. 

ZOBACZ: Sposoby na inflację. Tak oszczędzają w szkołach i szpitalach. Rachunki za prąd i ciepło maleją

- Trzeba również wpływać na pośredników handlowych, żeby nie nakładali tak olbrzymich cen, które wynikają nie ze wzrostu kosztów produkcji, tylko z chęci zysku - stwierdził. 

- Moje prognozy zakładają, że inflacja będzie niższa w przyszłym roku, ale nie będzie tak optymistycznie, jak to zostało przedstawione przez NBP - dodał.

Gąsiński przypomniał, że "każdego roku widzimy pewnego rodzaju sytuacje ekstremalne, których nie da się wcześniej przewidzieć, jak pandemia, czy wojna". 

WIDEO: Ekspert o prognozach dotyczących inflacji

"Musimy ograniczyć konsumpcję"

Jak zaznaczył, "walka z inflacją jest bardzo trudna". - Aby osiągnąć pożądane efekty, muszą się postarać wszyscy uczestnicy rynku, w tym my jako konsumenci - podkreślił. 

- Działania podejmowane przez rząd mogą być jak najlepsze, ale jeśli my wszyscy się do tego nie dostosujemy i nie ograniczymy konsumpcji, to nic to nie da - powiedział.

Jak dodał duża odpowiedzialność spoczywa również na sprzedawcach, którzy musza przestać zwiększać zyski ze sprzedaży pod przykrywką inflacji.

ZOBACZ: Morawiecki: Zaciągnęliśmy hamulec w tej pędzącej inflacji

- Presja płacowa pracowników już powoli spowalnia, ceny nośników energii już się ustabilizowały, a sprzedawcy nadal mówią, że są wyższe koszty produkcji danych produktów i towarów - stwierdził ekonomista. 

- Producenci pogodzili się ze wzrostem cen nośników energii, a wykorzystują to bezpośrednio sprzedawcy podwyższając nam ceny, a to nakręca inflację. Ale też my jako konsumenci nakręcamy inflację kupując za dużo - podkreślił. 

Ekspert pytany, czy środki z KPO mogą wpłynąć na wysokość inflacji, powiedział, że można to ocenić dwojako. 

- Oczywiście każde pieniądze wpompowane w rynek pomogą nam, ale jednocześnie napływ gotówki na rynek, spowoduje wzrost cen. Więc tak naprawdę z jednej strony sobie pomożemy, a z drugiej możemy sobie zaszkodzić - podsumował.

dk/ sgo/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Czytaj więcej
Radio Game On-line