Inflacja w maju wyniosła 13,9 proc. GUS podał nowe dane

2 lat temu 48

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,7 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. - To jest największa bolączka, którą w tej chwili mamy jako cała Polska, ale nie tylko jako Polska, bo przecież cała Europa i cały świat zmaga się z historycznie wysoką inflacją - powiedział na antenie Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.

Inflacja w maju wyniosła rdr 13,9 proc. W kwietniu było to 12,4 proc.

"W maju w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 2,3 proc.), transportu (o 3,4 proc.), żywności (o 1,3 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 2,4 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,58 pkt. proc., 0,35 pkt. proc., 0,33 pkt. proc. i 0,11 pkt. proc." - podał GUS.

Wyższe ceny za mieszkania w maju podbiły wskaźnik inflacji o 0,58 pkt. proc.

Müller: Cały świat zmaga się z historycznie wysoką inflacją

- To jest największa bolączka, którą w tej chwili mamy jako cała Polska, ale nie tylko jako Polska, bo przecież cała Europa i cały świat zmaga się z historycznie wysoką inflacją - powiedział na antenie Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.

Podkreślił przy tym, że rząd podejmuje szereg działań m.in. przedłużając tarczę antyinflacyjną do końca października, czyli dłużej będzie obowiązywał zerowy VAT na żywność i nośniki energii. - Aby łagodzić tam, gdzie to możliwe, tę wysoką inflację - mówił. - Niestety ona będzie trwała nieco dłużej - podkreślił.

- Szukamy innych rozwiązań, takich jak np. wsparcie dla osób, które potrzebują węgla na opał, czyli przyjęty wczoraj projekt ustawy; wakacje kredytowe, które już przyjął Sejm - wymieniał rzecznik. - Szukamy tych rozwiązań, które mają z jednej strony osłaniać obywateli przed wysoką inflacją, ale jednocześnie to jest ciężka walka - za daleko idące działania mogą pobudzić działania inflacyjne, dlatego tutaj trzeba te rozwiązania bardzo dobrze mierzyć i realizować je ostrożnie - tak, aby nie doprowadzić do hiperinflacji - dodał.

WIDEO - Rzecznik rządu Piotr Müller w Polsat News

Ceny żywności będą rosły. Najwyższe wzrosty spodziewane jesienią

- Będą żniwa, zbiory, produkty nawożone drogimi nawozami będą trafiać na rynek pod koniec lata i na jesienią - powiedział ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz.

ZOBACZ: Inflacja i rosnące ceny. Ile zapłacimy za zakupy w Polsce i Niemczech?

- Nadal spodziewamy się, że żywność dalej będzie drożeć. Najwyższych wzrostów cen żywności (ponad 20 proc.) spodziewamy się późną jesienią - dodał.

mst/pgo/PAP

Czytaj więcej

Czytaj więcej
Radio Game On-line