Inflacja w czerwcu wyniosła 2,6 proc. - wynika z oficjalnych danych GUS. W maju wskaźnik wynosił 2,5 proc. Najbardziej podrożały ceny produktów spożywczych oraz usługi. Eksperci przekonują, że kolejne podwyżki nadejdą też w następnych miesiącach.
Według przedstawionych danych, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu 2024 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 0,1 proc. Taki wskaźnik inflacji był już wcześniej prognozowany.
Według ekspertów w kolejnych miesiącach inflacja może się zwiększać. Polski Instytut Ekonomiczny uważa, że odmrożenie cen energii podniesie lipcową inflację ponad cel NBP.
Inflacja w czerwcu 2024 roku. Szczegółowe dane
Wyższe są ceny żywności, które wzrosły w czerwcu o 0,7 proc. i podbiły miesięczny wskaźnik CPI o 0,17 punktów proc. Najbardziej podrożały: soki owocowe (+9,9 proc.) herbata (+9,3 proc.) masło (+7,5 proc.)
ZOBACZ: Adam Glapiński ostrzega przed inflacją. "Wymknie się"
Ponadto ceny rekreacji i kultury (wzrost o 1,4 proc.), restauracji i hoteli oraz zdrowia (wzrost po 0,6 proc.) podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,09 pkt proc. i po 0,03 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 1,9 proc.), odzieży i obuwia (o 1,7 proc.) i łączności (o 0,9 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,18 pkt proc., 0,06 pkt proc i 0,04 pkt proc.
ZOBACZ: RPP podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
Natomiast nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po maju wyniosła 4,2 mld euro. Z kolei koszty usług świadczonych przez banki i inne instytucje wzrosły w czerwcu o 11,6 proc.