Fatalne nastroje społeczne... 70 proc. Polaków to pesymisiści

1 lat temu 81

2022-12-14 17:09

publikacja
2022-12-14 17:09

70 proc. respondentów jest zdania, że sprawy w naszym kraju zmierzają w złym kierunku; 15 proc. pozytywnie ocenia ich kierunek, a 15 proc. nie ma zdania na ten temat – wynika z grudniowego sondażu Kantar Public. 76 proc. badanych pesymistycznie ocenia stan polskiej gospodarki.

Fatalne nastroje społeczne... 70 proc. Polaków to pesymisiści
Fatalne nastroje społeczne... 70 proc. Polaków to pesymisiści
fot. Dragon Images / / Shutterstock

Jak podał Kantar, Polacy zdecydowanie częściej twierdzą, że sprawy w naszym kraju idą w złym, niż w dobrym kierunku. Z sondażu wynika, że ponad dwie trzecie badanych (70 proc.) pesymistycznie ocenia kierunek zmian, natomiast 15 proc. respondentów pozytywnie patrzy na kierunek biegu spraw w kraju. 15 proc. ankietowanych nie było w stanie określić swojego stanowiska.

W porównaniu do wyników otrzymanych w listopadzie o 1 punkt procentowy wzrósł odsetek Polaków negatywnie oceniających bieg spraw w kraju. O jeden punkt procentowy, zmalał odsetek ocen pozytywnych. Odsetek osób, które nie potrafiły ocenić kierunku biegu spraw w Polsce nie uległ zmianie.

Według sondażu 76 proc. Polaków jest zdania, że gospodarka w kraju znajduje się w stanie kryzysu, przy czym większość z nich (45 proc. ogółu) uważa, że jest to lekki kryzys, natomiast przekonanie o głębokim kryzysie wyraża niemal jedna trzecia (31 proc. ogółu) badanych.

Polacy pozytywnie nastawieni do kondycji polskiej gospodarki stanowią 18 proc. ogółu. Ich zdaniem polska gospodarka znajduje się w stanie powolnego (16 proc. ogółu) lub dynamicznego (2 proc. ogółu) rozwoju. 6 proc. badanych nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat.

W stosunku do wyników z listopada wzrósł udział odpowiedzi pozytywnych o 2 punkty procentowe. Odsetek Polaków negatywnie wypowiadających się o kondycji polskiej gospodarki nie zmienił się. Procent osób niepotrafiących ocenić obecnego stanu polskiej gospodarki, zmalał o dwa punkty procentowe.

32 proc. ankietowanych jest zdania, że w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia w kraju nie zmienią się. 12 proc. badanych uważa, że nastąpi poprawa warunków życia, przy czym według 11 proc. z nich będzie to pewna poprawa, a według 1 proc. - nastąpi wyraźna poprawa.

50 proc. Polaków wskazuje na pogorszenie obecnych warunków, przy czym 15 proc. uważa, że będzie znacznie gorzej, a zdaniem 35 proc. z nich nastąpi pewne pogorszenie. 6 proc. osób nie ma opinii na ten temat.

W porównaniu do wyników uzyskanych w listopadzie wzrósł odsetek osób, które uważają, że sytuacja materialna w kraju poprawi się (o 2 punkty procentowe). Wzrósł również odsetek osób, które uważają, że nie nastąpią znaczące zmiany (o 2 punkty procentowe). O trzy punkty procentowe zmalał odsetek badanych, którzy przewidują pogorszenie warunków życia (o 3 punkty procentowe). Nie uległ istotnej zmianie procent badanych, którzy nie posiadają zdania na ten temat (spadek o 1 punkt procentowy).

Kantar zwraca uwagę, że stopa bezrobocia w Polsce od sześciu lat (od września 2016 roku) utrzymuje się na najniższym poziomie na przestrzeni ostatnich 25 lat. 59 proc. Polaków uważa, że w naszym kraju bez większych problemów można znaleźć pracę. 53 proc. jest zdania, że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało, a 6 proc. ocenia, że można bez większych kłopotów znaleźć dobrą pracę.

29 proc. Polaków pesymistycznie patrzy na rynek pracy: 25 proc. badanych uważa, że trudno jest znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie, a 4 proc. pytanych sądzi, że znalezienie pracy w Polsce jest w ogóle niemożliwe. 12 proc. ankietowanych ma problem z określeniem swojego stanowiska w tej sprawie.

W stosunku do wyników uzyskanych w listopadzie wzrósł odsetek osób uważających, że można znaleźć pracę (o 1 punkt procentowy), natomiast nie zmienił się procent badanych negatywnie nastawionych do rynku pracy. O 1 punkt procentowy zmalał odsetek respondentów niemających zdania na ten temat.

Badanie przeprowadzono 2-7 grudnia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1015 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo. (PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Źródło:PAP
Czytaj więcej
Radio Game On-line