Diagności przeciwko ministerialnemu programowi kształcenia. "Stoi w rażącej sprzeczności"

2 lat temu 56
Ministerstwo Zdrowia opublikowało "Program nauczania zawodowego kształcenia podyplomowego w zakresie analityki medycznej" Zakłada on m.in., że studia podyplomowe w zakresie analityki medycznej dla osób posiadających tytuł zawodowy magistra biologii lub farmacji, magistra lub magistra inżyniera na kierunku chemia lub biotechnologia lub lekarza weterynarii trwają nie krócej niż cztery semestry - Program stoi w rażącej sprzeczności z intencjami i działaniami podejmowanymi w ostatnich latach wspólnie przez KRLD i ministra zdrowia mających na celu prawidłowe uregulowanie dostępu do zawodu
diagnosty laboratoryjnego - pisze w stanowisku Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych Izba wytyka, że program nie jest spójny również z projektem ustawy o medycynie laboratoryjnej

Stanowisko Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych ws. ministerialnego programu

W przedstawionym stanowisku Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych podkreśla, że podtrzymuje swoje stanowisko z dnia 17 marca 2022 r. wyrażające sprzeciw wobec planów ministra zdrowia w przedmiocie wdrożenia nowego „Programu kształcenia podyplomowego w zakresie analityki medycznej”.

- Opublikowanie w dniu 17 sierpnia 2022 r. przedmiotowego programu będzie prowadzić do ponownego umożliwienia kształcenia osób nieposiadających wykształcenia medycznego celem uzyskania wpisu na listę diagnostów laboratoryjnych, co stoi w rażącej sprzeczności ze wspólnymi intencjami KRDL i ministra zdrowia mającym na celu prawidłowe uregulowanie dostępu do zawodu diagnosty laboratoryjnego - piszą KRDL.

Izba wskazuje, iż "mając na względzie konieczność zapewnienia pełnego bezpieczeństwa pacjenta, jedynym gwarantem prawidłowego wykonywania zawodu są osoby kończące 5-letnie jednolite studia magisterskie na kierunku analityka medyczna".

Kształcenie diagnostów laboratoryjnych

- Przepisy prawa znajdujące się w aktualnym obiegu prawnym tj. wynikające z ustawy o diagnostyce laboratoryjnej są wadliwe i w sposób nieuprawniony otwierają dostęp do zawodu diagnosty laboratoryjnego dla osób nieprzygotowanych do jego wykonywania - podkreślono w stanowisku.

- Także Uniwersytety Medyczne, dostrzegając ten problem i podzielając wspomniane stanowisko KRLD, od wielu lat nie prowadziły kształcenia podyplomowego na kierunku analityka medyczna, kierując się w pierwszej kolejności argumentami związanymi z koniecznością zabezpieczenia prawidłowego diagnozowania pacjentów - dodano.

KRLD tłumaczy, że "w obecnej sytuacji niezwykle istotne jest, aby uczelnie medyczne zamiast uruchamiać kształcenie podyplomowe z zakresu analityki medycznej, rozszerzały stopniowo swoje działania w przedmiocie zwiększenia liczby miejsc dla diagnostów laboratoryjnych w zakresie kształcenia specjalizacyjnego".

- Jest to kluczowy problem z jakim obecnie zmaga się system ochrony zdrowia. Nie istnieje żadna przesłanka natury faktycznej oraz prawnej, która uzasadniałaby podyplomowe kształcenie na kierunku analityka medyczna - podkreśla Izba.

Pełna treść stanowiska do pobrania poniżej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej
Radio Game On-line