Boom na kształcenie lekarzy. Od października dwa nowe kierunki lekarskie. Za rok jeszcze cztery

2 lat temu 49
Działania podejmowane przez rząd na rzecz poprawy sytuacji kadrowej w ochronie zdrowia były jednym z tematów wtorkowego posiedzenia doraźnego zespołu ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego Jak poinformowała Małgorzata Zadorożna, dyrektorka Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia, już 24 szkoły wyższe kształcą w Polsce przyszłych lekarzy W nadchodzącym roku akademickim do tego grona dołączyły dwa nowe ośrodki, Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu oraz Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Częstochowie  Trzy następne uczelnie otrzymały zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego od kolejnego roku akademickiego, a niebawem dołączyć do nich ma także Uniwersytet Warszawski  - Na ten moment o innych szkołach nie wiemy, ale jesteśmy otwarci - deklarowała Zadorożna

Kolejka do kształcenia lekarzy. Za rok następne cztery uczelnie uruchomią kierunek 

Z roku na rok Ministerstwo Zdrowia zwiększa limit miejsc na kierunkach medycznych. Tylko w nadchodzącym roku akademickim uczelnie oferowały na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym o 359 miejsc więcej niż przed rokiem.

Działania podejmowane przez resort na rzecz rozwoju kadr medycznych w kraju były też jednym z tematów wtorkowego posiedzenia doraźnego zespołu ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego. 

Obecna na spotkaniu Małgorzata Zadorożna, dyrektorka Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia, wyliczyła, że łącznie w roku akademickim 2022/23 dla przyszłych studentów medycyny udostępnionych zostało ponad 10 tys. miejsc.

Do 24 wzrosła też liczba uczelni kształcących kolejne pokolenia lekarzy. Zgodę na uruchomienie kierunku od października otrzymały dwie nowe uczelnie:

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Częstochowie oraz Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu.

Minister Edukacji i Nauki wyznaczył tej ostatniej limit 75 studentów. 

- Za chwilę będziemy procedować zmianę rozporządzenia w sprawie limitów, aby w tej szkole (AMiSNS w Elblągu - przyp. red.) przyznać miejsca - zapowiedziała urzędniczka MZ. 

Trzy następne uczelnie - Akademia Kaliska, Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie - otrzymały zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego od roku akademickiego 2023/24.

Intensywne przygotowania do uruchomienia kierunku lekarskiego prowadzi także Uniwersytet Warszawski. - Na ten moment o innych szkołach nie wiemy, ale jesteśmy otwarci - deklarowała Zadorożna. 

Rekrutacja i systemy zachęt do studiowania.  500 wniosków o kredyt na studia medyczne

Tylko w tym roku średnio ponad 10 osób walczyło o jedno miejsce na studiach lekarskich na większości uczelni. Dane o wynikach rekrutacji zebrał na początku sierpnia "Dziennik Gazeta Prawna". 

Wynika z nich, że rekordowo dużo osób, bo aż 46, starało się o jeden indeks na Uniwersytecie Zielonogórskim. Bardzo dużą popularnością cieszył się także kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim, Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, (po 19 kandydatów na miejsce), Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (ok. 15 os./miejsce) i Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie (13 os./miejsce). 

Jak zwraca uwagę DGP, niewykluczone, że kandydatów na studia w Opolu, Zielonej Górze i Radomiu zachęcają programy stypendialne prowadzone przez samorządy województw. Marszałek województwa lubuskiego od kilku lat wspiera studentów medycyny, a od dwóch lata analogiczne programy funkcjonują także w woj. opolskim i mazowieckim. Jednym z podstawowych warunków ich uzyskania jest zobowiązanie się do kontynuowania drogi zawodowej na terenie danego województwa - najczęściej w dziedzinie uznanej tam za deficytową. W zamian student może liczyć na wypłatę co miesiąc świadczenia w wysokości 2 tys. zł.

Resort zdrowia, aby zachęcić młodych ludzi do podejmowania nauki także na płatnych kierunkach, wprowadził w tym roku także kredyty na studia medyczne. Do tej pory, jak wyliczyła Małgorzata Zadorożna, do banku wpłynęło ok. 500 wniosków. - Zakładamy, że liczba tych wniosków wzrośnie jeszcze w okolicach października, kiedy przystąpią zakwalifikowani na pierwszy rok studiów odpłatnych - zaznaczyła.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej
Radio Game On-line