Badania kliniczne systemu CoolCryo. Spółka Medinice liczy na komercjalizację swojego przełomowego projektu

4 mies. temu 24

Medinice, po latach prac nad technologiami medycznymi, rozpoczął badania kliniczne CoolCryo. Właśnie odbyła się pierwsza operacja z wykorzystaniem tego systemu w przełomowym leczeniu migotania przedsionków.

Spółka została założona jeszcze w 2012 roku i od początku skupia się na technologiach medycznych, w szczególności z dziedziny kardiologii i kardiochirurgii. Jednym z głównych projektów Medinice jest CoolCryo, czyli krioaplikator do wykonywania małoinwazyjnej krioablacji kardiochirurgicznej. Jeszcze w 2023 roku zakończono badania na zwierzętach.

Teraz spółka ogłosiła pierwsze wykorzystanie systemu CoolCryo w terapii migotania przedsionków podczas badania klinicznego innowacyjnego systemu do kardiochirurgicznej krioablacji serca.

„Pierwszy zabieg z wykorzystaniem systemu CoolCryo u pacjenta stanowi doniosłe osiągnięcie w dziedzinie kardiochirurgii. Ta przełomowa technologia ma potencjał zrewolucjonizowania leczenia arytmii, oferując chirurgom szybszą i bardziej skuteczną opcję terapeutyczną dla pacjentów” – komentuje prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski, dyrektor Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA, główny wynalazca badanego urządzenia.

Warto przeczytać: Medinice liczy na pierwszą komercjalizację urządzenia medycznego jeszcze w tym roku. Spółka rozważa też akwizycje na rynku medtech

Przełom w badaniach Medinice

Jeszcze na początku roku rozmawialiśmy z prezesem Medinice, który zapowiadał pierwszą komercjalizację w tym roku. Choć początkowo wskazywano, że może to być projekt PacePress, to teraz CoolCryo „wysuwa się na prowadzenie”. System ten został zaprojektowany do przeprowadzania zabiegów krioablacji tkanki serca u pacjentów ze wskazaniem do operacji kardiochirurgicznej, u których zdiagnozowano istotną niedomykalność lub zwężenie zastawki mitralnej i towarzyszące jej migotanie przedsionków.

System CoolCryo łączy nowoczesną technologię ze znanymi właściwościami ciekłego azotu. Dzisiaj spółka poinformowała o włączeniu pierwszego pacjenta do badania klinicznego. Ma ono na celu ocenę bezpieczeństwa i skuteczności omawianego systemu. Prowadzone jest w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

„Jesteśmy dobrej myśli i trzymamy kciuki za zdrowie pacjentów, którzy biorą udział w badaniach. Kliniczne potwierdzenie bezpieczeństwa i skuteczności naszego systemu otwiera przed nami możliwość intratnej komercjalizacji, rozwijanego od wielu lat projektu” – dodaje Sanjeev Choudhary, jeden z pomysłodawców projektu oraz prezes zarządu Medinice.

Według Global Market Insight, światowy rynek technologii ablacji serca w 2022 roku był wart pod względem przychodów 3,5 mld dolarów. Szacuje się, że jego wartość w 2026 roku ma osiągnąć aż 8 mld dolarów. W Europie, niezmiennie od 2008 roku, kiedy nastąpiło głośne przejęcie CryoCathw za 350 mln USD na pozycji lidera w tej dziedzinie utrzymuje się Medtronic.

Warto przeczytać: Rynek medtech przyciąga inwestorów. Jego wartość za kilka lat osiągnie wartość 550 mld dolarów

Artykuł Badania kliniczne systemu CoolCryo. Spółka Medinice liczy na komercjalizację swojego przełomowego projektu pochodzi z serwisu MamBiznes.pl.

Czytaj więcej
Radio Game On-line