Na horyzoncie coraz wyraźniej maluje się program zwany małżeństwo plus. W tej sprawie złożono do Sejmu z inicjatywy obywateli petycję ws. wsparcia dla osób starszych. Jakie kryteria trzeba spełnić, aby otrzymać dodatek? I jakie ma on szanse na wejście w życie?
Kilka miesięcy temu do Sejmu trafiła petycja obywateli, w której sugerują, że dobrym pomysłem na wsparcie małżeństw z wieloletnim stażem byłby dodatek w wysokości 500 zł.
Inicjatorzy projektu wyjaśniają, że pary te często mają problem z utrzymaniem się i pokryciem nie tylko podstawowych opłat, ale też kosztów leczenia, rehabilitacji czy lekarstw. Wsparcie rządowe mogłoby w wielu przypadkach pomóc rozwiązać kłopoty finansowe.
500 plus dla małżeństw - komu przysługuje i jak planuje się wypłacać świadczenie?
Pomysłodawcy petycji argumentują, że małżeństwo jest opoką rodziny. Niestety, obecnie coraz trudniej jest znaleźć pary, które mogą świętować okrągłe jubileusze wielu lat spędzonych razem. Podkreślają ponadto, że pary z wieloletnim stażem często muszą zmierzyć się z problemami finansowymi.
Poza podstawowymi wydatkami na życie i opłatami często muszą korzystać z płatnej pomocy w zakresie opieki nad małżonkiem, a także pokrywać koszty rehabilitacji czy leków bądź specjalistycznych środków higienicznych.
ZOBACZ: Prawo jazdy będzie droższe? Ministerstwo Infrastruktury rozważa podwyżkę cen
Z tego względu w petycji znalazł się pomysł na ustanowienie dodatku 500 plus dla małżeństw. Nie wskazano w niej jednak konkretnych rozwiązań. Inicjatorzy sugerują jedynie, że świadczenie powinno być wypłacane co miesiąc - podobnie jak 800 plus na dziecko.
Z dodatku mogłyby skorzystać pary mające co najmniej 40-letni staż małżeński. Szczegółowe zapisy pozostawiono natomiast do ustalenia parlamentarzystom.
Kiedy wejdzie w życie 500 plus dla małżeństw?
Na chwilę obecną trudno jest jednak powiedzieć, jaki będzie finał projektu. Wiadomo jedynie, że aby mógł zostać wcielony w życie, konieczne jest uchwalenie ustawy przez Sejm. Warto jednak podkreślić, że może to być zupełnie nowa ustawa albo nowelizacja jednej z tych, które już istnieją i dotyczą polityki wsparcia dla seniorów.
ZOBACZ: ZUS wypłacił ponad 60 mln złotych. Wciąż można składać wnioski
Oczywiste jest, że przed podjęciem prac nad ustawą, rządzący muszą dokładnie przeanalizować liczby. Politycy wyraźnie mówią, że niezbędne jest przyjrzenie się ilości małżeństw, które mogłyby zostać objęte świadczeniem. W ten sposób można oszacować ostateczny koszt wprowadzenia projektu w życie.
Z jakich programów wsparcia i ulgi dla seniorów są dostępne na chwilę obecną?
O ile dziś trudno oszacować, od kiedy mógłby obowiązywać dodatek 500 plus dla małżeństw, o tyle warto pamiętać, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przewidziało dla seniorów inne świadczenia - oczywiście poza emeryturami i rentami. Zalicza się do nich między innymi:
Program Opieka 75+ - obejmujący usługi opiekuńcze dla osób powyżej 75. roku życia w miejscu ich zamieszkania. Program jest realizowany przez samorządy. Program wieloletni "Senior Plus" - na lata 2021-2025, polegający na prowadzeniu i zapewnieniu miejsc w ośrodkach wsparcia i zakładający dofinansowanie dla jednostek samorządu terytorialnego. Działanie ma na celu zwiększenie aktywności osób starszych w życiu społecznym. Program na Rzecz Osób Starszych "Aktywni Plus" - na lata 2021-2025.Dodatkowo seniorzy mogą też liczyć na szereg ulg i zniżek. Do najpopularniejszych można zaliczyć:
Zniżki na przejazdy komunikacją miejską; Ulgę na energię elektryczną; Ulgę na abonament RTV; Wybrane bezpłatne leki na receptę.Kiedy świadczenie 500 plus dla małżeństw wejdzie w życie? Tego jeszcze nie wiadomo. Warto uzbroić się w cierpliwość i śledzić informacje płynące z rządu.
red. / Polsatnews.pl