Pomysł na Biznes – Tworzenie gier komputerowych

1 lat temu 103

Czy wydaje Ci się, że tworzenie gier komputerowych jest skomplikowane? Masz rację! Porządna gra, dostępna na przykład na konsolę, wymaga pracy całego zespołu specjalistów i olbrzymich funduszy. Okazuje się jednak, że twórca gier online nie musi być wykształconym informatykiem. To dużo prostsze, niż myślisz. Gry online dostępne są w przeglądarkach na dedykowanych portalach. Możesz również skonfigurować własny serwer, który przyciągnie graczy. Pisanie gier nie jest trudne, a jednocześnie pozwala wygenerować dodatkowy przychód. Jak zacząć tworzenie gier? Jak na tym zarobić? Zapraszam!

Jakie umiejętności są potrzebne do tworzenia gier online?

Tworzenie gier online wymaga kilku umiejętności z zakresu informatyki. Nie musisz jednak znać się na wszystkim. Proponuję kreowanie gier komputerowych za pomocą gotowej biblioteki JavaScript. Istnieje wiele bibliotek, które można wykorzystać do pisania gier, np. Phaser, Three.js, czy Pixi.js. Przed rozpoczęciem pracy warto przejrzeć możliwości każdej z nich i wybrać tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Aby pracować z biblioteką JavaScript, musisz przygotować odpowiednie środowisko pracy. Zazwyczaj wymaga to zainstalowania odpowiedniego edytora kodu. Czasami potrzebny jest również serwer WWW.

Przy tworzeniu ważny jest pomysł na grę. Możesz wykorzystać gotową ideę (więcej o grach w kolejnym paragrafie) i tylko przerobić ją, zmieniając np. grafiki lub podkład muzyczny. Oczywiście jeszcze lepiej mieć nowy, oryginalny pomysł na rozgrywkę. W każdym razie przed rozpoczęciem pisania gry, musisz określić, co chcesz osiągnąć. Określ, jakie funkcje i komponenty gry są potrzebne, aby uzyskać zamierzony efekt. Podstawowe elementy, takie jak plansza, postaci, przeszkody i tym podobne, wykonasz za pomocą biblioteki JavaScript. Najczęściej dostępne są również funkcje: ruch postaci, kolizje, efekty dźwiękowe. Na samym końcu pozostaje konieczność przetestowania gry i poprawienia błędów oraz niedociągnięć.

Najpopularniejsze pomysły na gry przeglądarkowe

Istnieje wiele pomysłów na gry przeglądarkowe. Najczęściej na serwerach można znaleźć gry dla dzieci. Te rozgrywki nie mogą być zbyt skomplikowane, za to powinny się charakteryzować wesołą muzyką i ładną grafiką. Gry edukacyjne, takie jak Kahoot czy BrainPOP, umożliwiają graczom naukę w zabawowy i interaktywny sposób. Równie popularne są gry logiczne online typu Mahjong, czyli typowa chińska układanka. Możesz zaproponować płytki z oryginalną grafiką, ciekawe tło rozgrywki, spokojną muzykę sprzyjającą relaksowi. Skoro mowa o układankach, to proste do wykonania wydają się wszelkie rodzaje pasjansów. Klasyczna rozgrywka potrafi mocno wciągnąć. Ten rodzaj gier ma duże grono fanów. Kolejnym przykładem niezbyt skomplikowanej zabawy są gry kulki. Można do nich strzelać, zbierać je, grupować po kilka, układać na podobieństwo Tetrisa. Możliwości jest wiele. Pozostaje również Twój pomysł na grę – nie musisz przecież opierać się na znanych schematach.

Dziecko gra w grę przeglądarkową - Twórca gier online tworzy między innymi gry dla dzieci

Analizowanie trendów i tworzenie strategii działania

Analizowanie trendów gier przeglądarkowych jest ważne dla twórców gier, ponieważ pozwala im na dostosowanie swoich produkcji do preferencji graczy. Ważnym trendem są gry mobilne, czyli gry, w które można grać na smartfonach lub tabletach.Stały się one bardzo popularne w ciągu ostatnich kilku lat. Gry te zazwyczaj posiadają prostą, łatwą w obsłudze mechanikę rozgrywki i są dostępne w dowolnym miejscu i czasie. Gry przeglądarkowe stają się coraz bardziej mobilne, aby gracze mieli dostęp do nich na różnych urządzeniach. Innym pomysłem budzącym coraz większe zainteresowanie są gry społecznościowe, które umożliwiają interakcję między graczami w grze. Często umożliwiają zawodnikom współpracę lub rywalizację, co sprawia, że ​​rozgrywka jest bardziej interesująca. Ciekawym trendem są gry przeglądarkowe oparte na historii. To gry, które pozwalają graczom na eksplorowanie i interakcję z wirtualnymi światami. Jednocześnie opierają się na rzeczywistych wydarzeniach historycznych. Nierzadko wymagają od graczy umiejętności rozwiązywania zagadek i podejmowania decyzji w oparciu o wiedzę historyczną.

Tworzenie gier komputerowych na poważnie z pewnością wymaga analizowania trendów i pilnowania, by być zorientowanym, co interesuje graczy. Trzeba na bieżąco śledzić rynek gier online, przeglądać rankingi, blogi lub fora dla graczy.

Strategia twórcy gier przeglądarkowych powinna opierać się na określeniu celu gry. Czy chcesz stworzyć coś, co przyciągnie dużą liczbę graczy? A może chcesz stworzyć grę edukacyjną? Lub może chcesz stworzyć grę, która wprowadzi coś nowego na rynek? Zacznij od tych pytań, a dopiero potem możesz pracować nad mechaniką lub fabułą.

Ekran komputera z ikonkami nawiązującymi do tworzenia gier online

Sposoby zarabiania na grach przeglądarkowych

Samo tworzenie gier komputerowych już przynosi satysfakcję. To jest jednak blog z pomysłami na biznes, więc zakładam, że główną motywacją do tworzenie gierek będzie generowanie przychodów. Istnieją różne sposoby, które pozwalają na zarabianie na grach przeglądarkowych, na przykład system mikropłatności. Oznacza to, że gracze mogą kupować wirtualne przedmioty lub walutę za prawdziwe pieniądze, co umożliwia im osiągnięcie postępu w grze szybciej lub zwiększenie ich szans na zwycięstwo. Twórcy gier przeglądarkowych mogą zarabiać na reklamach wyświetlanych podczas rozgrywki. Im więcej graczy korzysta z danej gry, tym większe szanse na wyświetlenie reklamy, co przekłada się na większe zyski. Ostatnim moim pomysłem jest sprzedaż licencji, czyli pozwolenie na wykorzystanie gry przez inne firmy lub zamieszczenie na innych platformach. Firmy mogą kupować licencję na daną grę i wykorzystywać ją w celach marketingowych lub innych.

Tworzenie gier może przynieść satysfakcję, ponieważ użytkownicy otrzymują od Ciebie dużą dawkę dobrej zabawy! Przy pisaniu gry sam też możesz się świetnie bawić. Kreując grę przy użyciu gotowej biblioteki JavaScript, można skorzystać z gotowych rozwiązań i skupić się na tworzeniu wyjątkowej mechaniki, która wyróżni ją na tle innych gier.

Zobacz wszystkie pomysły na biznes: pomysly-na-biznes

baner reklamujący ebooka 310 pomysłów na biznes

Polub też Biznesomanię na FB, żeby nie przegapić kolejnych pomysłów na biznes!

dnia 27 marca 2023

Czytaj więcej
Radio Game On-line