Branża, która nie umrze. Grupa Klepsydra konsoliduje sektor usług pogrzebowych w Polsce

5 mies. temu 21

Grupa Klepsydra

Trudno sobie wyobrazić, że ta branża umrze, i to dosłownie. Grupa Klepsydra to jedyna spółka z branży funeralnej notowana na GPW, która konsoliduje usługi pogrzebowe w Polsce.

Początki grupy Klepsydra sięgają jeszcze poprzedniego wieku. W latach 80. rodzice Tomasza Salskiego, aktualnie głównego akcjonariusza spółki, produkowali trumny i dostarczali je do Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Łodzi. Klepsydra jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała w latach 90. XX wieku, a na przełomie 2006 i 2007 roku przejęto spółkę Bongo Międzynarodowe Usługi Pogrzebowe.

Grupa Klepsydra została oficjalnie powołana w 2023 roku i w jej skład wchodzi firma pogrzebowa; centrum pogrzebowe, które realizuje budowę cmentarza i krematorium pod Krakowem oraz Bongo MUP. Kilka miesięcy później spółka zadebiutowała na GPW i tym samym jest jedynym notowanym podmiotem z tej branży. Nie jest to wyjątek.

„Faktycznie firm pogrzebowych notowanych na giełdach na świecie nie jest dużo. W Polsce jesteśmy jedyni. Ale np. w USA działa największa grupa pogrzebowa notowana na giełdzie – SCI Corporation, której kapitalizacja przekracza obecnie 10 mld USD. Jak wchodziliśmy na GPW w czerwcu 2023 r. ta kapitalizacja była na poziomie 9 mld USD, wiec widać znaczący wzrost w krótkim czasie. Świadczy to o potencjale branży i tym, że jest doceniania przez światowych inwestorów. W końcu branża jest bardzo stabilna i trudno wyobrazić sobie sytuację, że nagle przestaje istnieć”

Warto przeczytać: DNA Medical Group szykuje się do debiutu giełdowego

Branża, która przetrwa niejedno

Pisząc o biznesie, raczej nie przeczytamy wielu artykułów dotyczących branży funeralnej. Może dla niektórych będzie to zaskoczenie, ale w ubiegłym tygodniu odbyły się nawet targi NECROEXPO, poświęcone właśnie usługom pogrzebowym. Branża funeralna jest tym sektorem, która przetrwa większość kryzysów, a szczególnie skorzysta na tych zdrowotnych jak pandemia. Jak wynika z danych urzędów statystycznych, obecnie rynek zwolnił i nastąpił teraz czas stabilizacji. Jednak być może nie na długo.

„W ciągu najbliższych lat, z uwagi na zmiany demograficzne w naszym kraju, liczba zgonów będzie systematycznie rosła. Według prognoz GUS-u wzrost będzie stały i w 2046 r. może wynieść ponad 500 tys. rocznie. Przypomnę, że w 2023 r w Polsce zanotowaliśmy ponad 407 tys. zgonów. Prognozowany na przestrzeni lat wzrost śmiertelności jest związany z systematycznym wzrostem liczby osób w wieku 65 lat i więcej oraz z tym, że od 2025 r. wiek późnej starości (80 lat i więcej) będą osiągać również liczne roczniki urodzone po drugiej wojnie światowej” – wskazuje Marek Cichewicz, prezes zarządu Grupy Klepsydra.

Choć branża funeralna jest odporna na kryzysy, to obecnie mierzy się również z wyzwaniami. Dotyczy to takich samych czynników jak cały biznes w Polsce. Mowa o rosnących kosztach zatrudnienia, wysokich cenach mediów czy benzyny. Jednak Tomasz Salski, główny akcjonariusz grupy Klepsydra wskazuje, że jest jeszcze jeden problem. Dużo firm pogrzebowych powstało w latach 90-tych ubiegłego wieku i dziś ich właściciele mierzą się z problemem przekazania firmy. Na ten problem w Polsce spółka chce odpowiedzieć.

(Nie)typowy biznes

Grupa Klepsydra to rodzinna firma, rozwijana już od kilkudziesięciu lat. Obecnie tworzą ją: firma pogrzebowa Klepsydra, Centrum Pogrzebowe oraz Bongo Międzynarodowe Usługi Pogrzebowe. I choć rynek obecnie jest ustabilizowany, to spółka postanowiła iść o krok dalej i konsolidować firmy oferujące usługi pogrzebowe w Polsce.

„Działamy na dość stabilnym rynku, więc wydawało nam się, że wzrost organiczny mamy już praktycznie wyczerpany. Dlatego pomyśleliśmy, że kolejnym krokiem powinien być dalszy rozwój, ale nie taki, że będziemy budować nowe siedziby w innych miastach pod swoim szyldem, tylko powinniśmy zapraszać do szeroko rozumianej współpracy innych przedsiębiorców pogrzebowych. Są przecież właściciele, którzy mają obecnie duży problem z sukcesją lub firmy, które osiągnęły już jakiś pułap na swoim rynku i chcą rozwijać się dalej, ale nie mają na to pomysłu. My możemy im w tym pomóc. I tu zaczęła się nasza poważna przygoda z akwizycjami i konsolidacją rynku pogrzebowego w Polsce” – opowiada Tomasz Salski.

Aby zrealizować cel konsolidacji, który wiąże się z akwizycjami na rynku, grupa Klepsydra zawarła umowę z hiszpańską spółką. Dzięki temu pozyskano ponad 23 mln zł, a Global Funeral Services Sociedad limitada ma już 30-letnie doświadczenie na rynku w konsolidacji usług pogrzebowych.

Konsolidacja branży

Grupa Klepsydra docelowo w ciągu 5 lat chce dokonać łącznie około 20 akwizycji. W rok od debiutu zrealizowała już dwa przejęcia i nie wyklucza jeszcze jednego. Spółka jest na wczesnym etapie rozmów z kilkoma podmiotami, jednak na ten moment skupia się na dokładnej analizie rynku. Ważny, aby spółki prowadziły działalność w średnich lub dużych miastach.

„I kwartał 2024 roku był dla nas bardzo intensywny. Zamknęliśmy drugą ofertę akcji, pozyskując zakładany kapitał na dalsze przejęcia oraz pozyskaliśmy doświadczonego inwestora – firmę GFS. Zakończyliśmy też drugie przejęcie, włączając spółkę Sotor z Torunia do naszej grupy kapitałowej. Teraz skupiamy się na analizie rynku i poszukiwaniach firm, które spełniałyby nasze oczekiwania i mogłyby pasować do naszego profilu. Tak jak już zapowiadaliśmy, to będzie rok intensywnej pracy wewnętrznej, ale nie wykluczamy też realizacji przejęć w tym roku” – powiedział Marek Cichewicz.

I choć niektórym może wydawać się, że branża funeralna to dość nietypowy biznes, to cały czas się rozwija i stawia na nowe rozwiązania. Grupa Klepsydra obecnie ma pozycję lidera branży i zamierza ją utrzymać.

Warto przeczytać: Ranking najszybciej rozwijających się firm. Liczne grono polskich przedstawicieli

Czytaj więcej
Radio Game On-line