Pomysł na Biznes – Prywatny ochroniarz

1 lat temu 87

Prywatny ochroniarz to specjalista dbający o ochronę bezpośrednią. Zdecydowanie nie chodzi tutaj o ochroniarza ze strzeżonego parkingu, który najczęściej posiada legitymację emeryta i większą część dniówki spędza w dyżurce. Prywatny ochroniarz (ang.Close Protection Officer (CPO)), oznacza specjalistę ochrony bezpośredniej. Kim on jest? Czym się zajmuje? Jak zostać prywatnym ochroniarzem? Dziś wpis przede wszystkim dla mężczyzn!

Prywatny ochroniarz – kto to jest?

Prywatny ochroniarz to specjalista ds. bezpieczeństwa, który jest zatrudniony w celu ochrony osoby lub grupy osób przed potencjalnymi zagrożeniami lub szkodami. Rola prywatnego ochroniarza może się różnić w zależności od konkretnych potrzeb klienta. Podstawowym obowiązkiem prywatnego ochroniarza jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa klientowi poprzez zapobieganie jakimkolwiek urazom fizycznym. Prywatni ochroniarze mogą towarzyszyć swoim klientom podczas podróży, aby zapewnić im bezpieczeństwo w ruchu. Innym aspektem ich działalności jest prowadzenie obserwacji osób lub obszarów w celu wykrycia wszelkich potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa ich klientów.

Prywatny ochroniarz powinien mieć doskonale opanowaną świadomość sytuacyjną. To oznacza, że jest w stanie na bardzo wczesnym etapie wykryć zagrożenie i przewidzieć sytuacje zagrażające. O wiele cenniejsza jest prewencja i zdolność do dopasowania zachowania w zależności od rozwoju sytuacji niż bezpośrednie użycie siły. Aczkolwiek dobrze, aby prywatny ochroniarz miał również doświadczenie w zakresie skutecznej obrony.

Obowiązki prywatnego ochroniarza

Ogólnie rzecz biorąc, rolą prywatnego ochroniarza jest zapewnienie swoim klientom poczucia bezpieczeństwa i spokoju ducha, umożliwiając im wykonywanie codziennych czynności bez obawy o krzywdę. Na przykład w sytuacjach, w których dochodzi do konfliktów lub bójek, prywatni ochroniarze mogą wkroczyć, aby rozwiązać sytuację w sposób pokojowy. Pomogą w tym umiejętności negocjacyjne, czyli prowadzenie skutecznej komunikacji – z pracodawcą i osobami stwarzającymi zagrożenie.

W ramach obowiązków mogą zdarzyć się sytuacje wymagające umiejętności z różnych dziedzin. Przydadzą się uprawnienia do prowadzenia pojazdów, nie tylko kategorii samochodów osobowych. Prywatny ochroniarz musi mieć także pozwolenie na broń oraz doświadczenie w jej używaniu. Dobrze, aby miał opanowaną wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Dla własnego bezpieczeństwa trzeba się dobrze przeszkolić z zakresu prawa. Pamiętaj, że przekroczenie warunków ochrony osobistej w Polsce może skończyć się sporymi problemami i spotkaniem z wymiarem sprawiedliwości.

Prywatny ochroniarz – jak zostać?

Prywatni ochroniarze są szkoleni w zakresie oceny potencjalnego ryzyka i zagrożeń, z jakimi mogą spotkać się ich klienci, oraz podejmowania odpowiednich działań w celu ich złagodzenia. Zostanie dobrym funkcjonariuszem ochrony osobistej wymaga połączenia edukacji, szkolenia i doświadczenia. Chociaż nie ma wymogu posiadania określonego stopnia naukowego, aby zostać CPO, to wielu pracodawców preferuje kandydatów, którzy ukończyli pewien poziom formalnego wykształcenia, na przykład stopień z zakresu wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych lub dziedzin pokrewnych. Prywatny ochroniarz musi ukończyć specjalistyczne szkolenie w zakresie ochrony osobistej i bezpieczeństwa. Zapomnij jednak o kursie pracownika ochrony fizycznej osób i mienia. Takie szkolenie niewiele Ci da w tej branży, zwłaszcza że często są one prowadzone online.

Rodzaj i czas trwania wymaganego szkolenia mogą się różnić, ale zazwyczaj obejmuje on zajęcia z oceny zagrożenia, procedur bezpieczeństwa, rozwiązywania konfliktów, broni palnej i reagowania kryzysowego. Kursy kończą się uzyskaniem certyfikatu lub licencji na pracę w ochronie. Na końcu zazwyczaj jest egzamin pisemny i praktyczny, czyli wykazanie się biegłością w wymaganych umiejętnościach.

Jak znaleźć zatrudnienie?

Pracodawcy zazwyczaj preferują kandydatów, którzy mają wcześniejsze doświadczenie w pracy w organach ścigania, wojsku lub na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem. Niektórzy CPO, przed przejściem do roli prywatnego ochroniarza, mogą również zdobyć doświadczenie w pracy jako ochroniarze w agencji ochrony. Pomaga również budowanie sieci kontaktów zawodowych w branży. Często jest tak, że do prowadzenia skutecznej ochrony potrzeba więcej niż jednej osoby. Bardzo ważne jest znalezienie ludzi, którym można zaufać i być pewnym ich umiejętności. Zatem budowanie swojej pozycji wśród osób powiązanych z ochroną może być kluczowe zarówno w znalezieniu pracy, jak i rozwoju w tej dziedzinie. Uczestnictwo w konferencjach, dołączanie do organizacji zawodowych oraz bycie na bieżąco z nowinkami i trendami branżowymi może pomóc w budowaniu sieci kontaktów.

Ile zarabia prywatny ochroniarz?

Stawki na stanowisku pracownika ochrony nie powalają. Jednak dotyczy to typowej osoby w markecie lub na strzeżonym obiekcie. Natomiast prywatni ochroniarze zarabiają przyzwoite kwoty. Ile? Od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a na stanowisku szefa ochrony –kilkadziesiąt tysięcy za miesiąc. Dotyczy to pracy w ochronie VIP-ów. Nawet milion złotych rocznie zarabiają ochroniarze pilnujący najważniejszych osób na świecie – na przykład prezydenta USA. Jestem pewien, że i u nas są osoby, które stać na wydanie odpowiedniej kwoty, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Rozwój gospodarki i bogacenie się społeczeństwa wpływają na rozwój branży. Zatrudnienie można również znaleźć przy organizacji eventów gromadzących znakomitości – świata gospodarki lub kultury – z zagranicy.

Zostanie prywatnym ochroniarzem wymaga poświęcenia, ciężkiej pracy i zaangażowania w ciągłe szkolenia i rozwój zawodowy. To może być również zajęcie niebezpieczne. Wydaje mi się jednak, że jest sporo osób, dla których ten sposób zarabiania może być ekscytujący i intratny. Dodatkowo – jest to profesja, dla której liczba klientów rośnie. W Polsce jest coraz więcej osób zamożnych, dla których bezpieczeństwo staje się priorytetem.

Więcej pomysłów na biznes: pomysly-na-biznes

baner reklamujący ebooka 310 pomysłów na biznes

Polub też Biznesomanię na FB, żeby nie przegapić kolejnych pomysłów na biznes!

dnia 6 marca 2023

Czytaj więcej
Radio Game On-line