Odzyskiwanie danych to usługa, na którą jest coraz większe zapotrzebowanie. Jest to jedna ze specjalności informatyki. Potrzeba odzyskiwania danych, utraconych w wyniku zniszczenia, zalania, spalenia nośników, a czasami po prostu z powodu braku możliwości dostępu ze względu na niezapisanie go sobie (ta nasza pamięć!), może być różna. Oczywiście trudne przypadki wymagają wiedzy z zakresu elektroniki czy robotyki. Zajmują się tym profesjonalne laboratoria. Ja mam raczej na myśli sytuacje, z którymi łatwiej się uporać.
Odzyskiwanie danych dla zwykłych użytkowników
Jak już wspomniałem powyżej, istnieją profesjonalne laboratoria, w których specjaliści angażują zaawansowane narzędzia z zakresu data recovery. Wykwalifikowany inżynier jest w stanie przywrócić dostęp do utraconych danych – wymaga to jednak sporego zasobu finansowego i stosuje się w naprawdę poważnych sytuacjach, takich jak na przykład utrata danych wrażliwych lub niezbędnych w rozliczeniach ze skarbówką. Utrata danych dotyka jednak też zwykłych użytkowników. Nie chcą oni wydawać fortuny, ale ich przypadki nie są aż tak skomplikowane. Osobiście często spotykam się z prośbami ze strony rodziny o odzyskanie hasła do routera, zgranie zdjęć z niedziałającego telefonu czy przypomnienia danych logowania do konta Netflix. Takie sytuacje zdarzają się każdemu. I choć rozwiązanie problemu zwykle nie jest skomplikowane, to wymaga pewnej wiedzy czy umiejętności, których zdobycie wydaje się trudne.
Odzyskiwanie danych to złożony proces, który wymaga zrozumienia systemów plików, struktur danych i oprogramowania do odzyskiwania. Wymaga również umiejętności rozwiązywania problemów ze sprzętem i oprogramowaniem, diagnozowania usterek i pracy z różnymi urządzeniami pamięci masowej. Ponadto odzyskiwanie danych może być trudne emocjonalnie, ponieważ możesz mieć do czynienia z osobami, które utraciły ważne dane z różnych powodów, w tym przypadkowego usunięcia, awarii systemu lub uszkodzenia sprzętu. Jako specjalista ds. odzyskiwania danych musisz wykazać się empatią, cierpliwością i wsparciem dla swoich klientów.
Jak zarobić na odzyskiwaniu danych?
Mój pomysł opiera się na zasadzie, że raz zdobyta wiedza może być wykorzystywana w nieskończoność. Raz dowiesz się, jak pozyskiwać zagubiony dostęp i będziesz potrafił przeprowadzić tę procedurę kolejny raz. Jeśli więc zdobędziesz doświadczenie w odzyskiwaniu danych, to możesz oferować swoje usługi osobom prywatnym za kwotę o wiele niższą niż nowoczesne laboratoria. Możesz proponować usługę odzyskiwania danych z zakresu dostępów do kont społecznościowych, poczty WWW, serwerów streamingowych, kont bankowych itp. Są to proste sytuacje, które potencjalnie mogą być Twoim dodatkowym źródłem dochodów. Jeżeli zaopatrzysz się w kable z różnymi końcówkami, to uda Ci się pobierać zdjęcia i pliki ze starych telefonów, co też przysporzy Ci klientów.
Jak znaleźć klientów?
Jak zawsze wskazuję, że aby pozyskać klientów, niezbędna jest promocja w sieci. Oczywiście na początek możesz reklamować się wśród znajomych, ale z czasem takich klientów może zabraknąć (lub będzie niezręcznie inkasować adekwatne kwoty). Podstawą więc będzie strona internetowa – w najlepszej wersji, na jaką Cię stać. W branży powiązanej z cyfryzacją nie możesz publikować niedopracowanej i brzydkiej witryny. Dobrym pomysłem jest też robienie zdjęć typu: „Zalany herbatą telefon, z którego dzisiaj odzyskałem wszystkie zdjęcia”. Sprawdzają się też filmiki z wartościowymi treściami (najlepiej jednak, by nie zdradzać zbyt wielu szczegółów, dotyczących sposobów na odzyskiwanie danych).
Dodatkowe usługi
Elegancka strona i dobre zasięgi pozwolą Ci zwiększyć dochody, na przykład o sprzedaż oprogramowania do odzyskiwania danych. Myślę, że w tym przypadku świetnie sprawdzi się marketing afiliacyjny. Przypomnę, o co w tym chodzi. Możesz zarobić prowizję, promując oprogramowanie lub usługi odzyskiwania danych na swojej stronie internetowej, blogu lub platformach społecznościowych. Jeśli ktoś kliknie w Twój link partnerski i dokona zakupu, otrzymasz prowizję. Jak to zrobić najlepiej – pisałem o tym w specjalnym artykule O tym, jak NIE zarabiać na afiliacji – Biznesomania. Jak już uda się odzyskać dane, to zaproponuj ustawienie systemu wykonywania regularnej kopii danych, pomoc w wyborze dysku zewnętrznego czy chmury, zainstalowanie programu antywirusowego. To proste czynności dla nieco bardziej zaawansowanego użytkownika technologii, a dla większości właścicieli smartfonów czy laptopów wydają się skomplikowane.
Odzyskiwanie danych – jak się tego nauczyć?
Zdobycie wiedzy na temat odzyskiwania danych może zająć trochę czasu i wysiłku, ale jak już pisałem, jest to szansa na dodatkowe pieniądze. Zacznij od przestudiowania podstawowych koncepcji odzyskiwania danych. Możesz znaleźć kursy online, książki i samouczki na te tematy. Popytaj wśród znajomych (zwłaszcza starszych), z czym mają problem. Zacznij ćwiczyć techniki odzyskiwania danych na rzeczywistych sytuacjach. W ten sposób popracujesz na różnych urządzeniach i systemach plików. Jeżeli nie znajdziesz osoby, która nie potrafi odzyskać swoich danych, to możesz używać np. kopii zapasowych danych, aby ćwiczyć i doskonalić swoje umiejętności. Świetnym pomysłem jest korzystanie z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów. Znajdziesz ich na grupach społecznościowych lub na wirtualnych konferencjach. Pozwoli Ci to być na bieżąco z najnowszymi trendami i technikami odzyskiwania danych. Oprócz wymienionych powyżej propozycji możesz też odbyć staż w firmie zajmującej się odzyskiwaniem danych.
Najważniejsze w odzyskiwaniu danych to zdobycie doświadczenia. Niezbędne jest jednak bycie na bieżąco, gdyż technologia nieustannie się zmienia. Stale aktualizuj swoją wiedzę i umiejętności, czytając książki, uczestnicząc w szkoleniach i eksperymentując z nowymi technikami. Pomaganie ludziom w odzyskiwaniu ważnych danych i wspomnień może być satysfakcjonującym doświadczeniem. Ponadto, ponieważ dane stają się coraz ważniejsze w naszym życiu i biznesie, zapotrzebowanie na usługi odzyskiwania danych stale rośnie. Ogólnie rzecz biorąc, praca z odzyskiwaniem danych może być zarówno trudna, jak i satysfakcjonująca.
Więcej pomysłów na biznes: pomysly-na-biznes
Polub też Biznesomanię na FB, żeby nie przegapić kolejnych pomysłów na biznes!
dnia 13 marca 2023