Hodowla świerszczy może być biznesem kontrowersyjnym. Co prawda owady stanowią część tradycyjnej diety około 25% ludzi na świecie, to jednak w naszym kręgu kulturowym nie jest to powszechna praktyka. Spożywanie owadów ostatnio budzi spore zainteresowanie w Europie, a to za sprawą rozporządzenia wykonawczego UE 2023/5 z 3 stycznia 2023 roku w sprawie dopuszczenia do obrotu mąki ze świerszczy. Już wcześniej, jako produkty spożywcze zaakceptowano larwy mącznika młynarka i szarańczy wędrownej. Jest to zatem nowość na rynku i jednocześnie szansa dla przedsiębiorczych. Jak założyć hodowlę świerszczy? Zapraszam odważnych!
Hodowla świerszczy – przyszłość rynku gastronomicznego?
Czy dotychczas wydawało Ci się, że robaki w mące to szkodniki? Otóż obecnie trend jest odwrotny i popularne staje się używanie mąki ze zmielonych owadów. Wykorzystanie robaczków, jako dodatkowego źródła białka to nasza przyszłość. Wszystko związane jest z rosnącymi kosztami wytwarzania mięsa. Zgodnie z aktualnym prawem Unii Europejskiej mąkę ze świerszczy, larw mącznika i szarańczy można dodawać do ciasta chlebowego, ciasteczek i innych produktów mącznych. Brzmi średnio, ale wbrew pozorom są plusy – ten proszek to nie tylko źródło białka, ale także zdrowego tłuszczu, wapnia, żelaza, potasu, magnezu, błonnika i witamin z grupy B. Abstrahując od pochodzenia to ponoć prawdziwy superfood.
Hodowla świerszczy – czy można na tym zarobić?
Hodowla świerszczy może być dochodowym przedsięwzięciem, jednak, jak w każdym biznesie, trzeba się dobrze przygotować. Pierwszym krokiem jest zbadanie rynku: jego zapotrzebowanie i ograniczenia prawne.
Wspomniałem już wyżej, że zgodnie z prawem świerszcze zostały wprowadzone na rynek jako legalny produkt spożywczy na ternie całej Unii. A czy można zarobić na hodowli świerszczy? Znalazłem stronę kanadyjskiej firmy EntomotoFarms (można wygooglować). Ich aspiracją jest stać się liderem w produkcji zrównoważonego ekonomicznie i ekologicznie białka pozyskanego ze świerszczy. Już teraz produkcja firmy przekracza kilkadziesiąt milionów sztuk miesięcznie.
To obrazuje skalę zainteresowania pokarmem stworzonym ze świerszczy. Uważam, że z dużym sukcesem można przenieść biznes na nasz grunt. Być może zacząć w mniejszej formie, ale z perspektywą niesamowitego wzrostu i zastania za kilka lat ekspertem w tej chcąc nie chcąc perspektywicznej dziedzinie spożywki.
Jak założyć hodowlę świerszczy?
Świerszcz domowy osiąga długość ok. 2 cm. Jest koloru ciemnożółtego w brązowe plamki. Prowadzi nocny tryb życia.
Hodowla żywych zwierząt wymaga zapewnienia im odpowiedniej infrastruktury. Owady potrzebują dedykowanych pojemników, z których nie będą mogły uciec. Pojemniki nie powinny mieć klejonych ścianek, gdyż klej mógłby umożliwić wspinanie się. Góra może być przykryta siatką lub szybą. Jednocześnie potrzebny jest system wentylacji i sposoby na zapewnienie optymalnego poziomu wilgotności. Do życia i rozmnażania się świerszcze wymagają kryjówek i dużej przestrzeni. W pojemnikach zwiększa się ją np. przez dodanie tekturowych pofalowanych tacek, takich jak wytłoczki na jajka. Miejscami do składania jaj będą pudełka wypełnione torfem. Dodatkowo ważne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury i oświetlenia.
Po przygotowaniu niezbędnych akcesoriów musisz jeszcze zdobyć świerszcze. Żywe owady można kupić od doświadczonego sprzedawcy. Wystarczy niewielka ich ilość. Zacznij od małej kolonii, aby umożliwić im wzrost i rozmnażanie.
Jak dbać o hodowlę świerszczy?
Sam zakup świerszczy i przygotowanie im plastikowych pudełek to nie wszystko. Aby rozmnażały się na potęgę i szybko rosły, musisz o nie dbać i dobrze karmić. Świerszcze domowe są owadami wszystkożernymi i zjadają różnorodne produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Najprościej jest stosować specjalnie opracowaną karmę dla świerszczy. Taki produkt został przygotowany, aby zapewnić ich optymalny rozwój i by zminimalizować śmiertelność w pierwszym okresie życia. Aby zapewnić wodę, można stosować poidełka i podawać plastry ogórka. Specjalistyczna karma nie wymaga dodatku innego pożywienia, jednak możesz stosować marchew, jabłka i banany.
Hodowla wymaga również regularnego sprzątania. Usuwaj wszelkie spleśniałe produkty, brudną wodę i martwe świerszcze. Inaczej inne osobniki zaczną je zjadać i możesz mieć problem z bakteriami lub pasożytami.
Optymalne warunki hodowli świerszczy domowych:
Wilgotność: 60-70% przy zapewnieniu dobrej wentylacji.
Temperatura: 25-28°C. Świerszcze mogą żyć w niższej temperaturze, lecz będą wolniej rosły i słabiej się rozmnażały.
Rozmnażanie: pudełka wypełnione ziemią na wysokość 4 cm, stale wilgotne, lecz nie błotniste.
Jak i gdzie sprzedawać świerszcze?
Gdy Twoje świerszcze osiągną pożądany rozmiar, możesz je zbierać i sprzedawać swoim klientom. Możesz sprzedawać je żywe lub jako produkt o wartości dodanej, taki jak mąka ze świerszczy, batony białkowe ze świerszczy lub karma dla zwierząt na bazie świerszczy. Wiele zwierząt hodowanych w domach żywi się świerszczami, to kolejna możliwa nisza do zagospodarowania. Pozostają jeszcze YouTuberzy, którzy niekiedy również korzystają z podobnych dań.
Ze świerszczy można zrobić też przekąskę w formie chipsów. Na wspomnianej powyżej stronie znajdziesz też wiele przepisów na dania ze świerszczami, w tym na proszek do sporządzania smoothie. Możesz promować jedzenie świerszczy na swojej stronie internetowej i w social mediach. Jeśli zasmakujesz w owadzich potrawach, to znajdziesz sposób, by zachęcić do tego innych.
Produkcja białka z owadów to wciąż nisza. W dobie kryzysu gospodarczego i ekologicznego, gdy żywność drożeje coraz bardziej, produkty oparte na mące ze świerszczy to świetna alternatywa dla mięsa. Dodatkowo ten proszek jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i niezwykle bogaty w białko i zdrowy tłuszcz. Więc to też kusząca propozycja dla sportowców i ludzi lubiących zdrowy styl życia. Prowadzenie farmy świerszcza wymaga dbałości o szczegóły, konsekwentnej opieki i monitorowania oraz chęci uczenia się i dostosowywania do zmian. Postępując zgodnie z tymi krokami, możesz produkować wysokiej jakości świerszcze i założyć odnoszącą sukcesy firmę na rynku, który na razie nie jest jeszcze zagospodarowany.
dnia 27 lutego 2023