Startupy są istotnym źródłem innowacji, jednak najbardziej perspektywiczny pomysł na biznes może nie odnieść sukcesu. W raporcie „The impact of founder personalities on startup success” wskazano, że to cechy osobowości założycieli firmy odgrywają ważną rolę w powodzeniu działalności startupu.
Mamy pomysł na biznes, robimy research na rynku, szukamy zaufanych ludzi i na dodatek pozyskujemy finansowanie na rozwój działalności. Może to być przepis na sukces startupu, jednak nie musi. Jak wskazano w raporcie dla Nature: „The impact of founder personalities on startup success”, cechy osobowości założycieli mają kluczowe znaczenia dla powodzenia prowadzonego biznesu. Z badania wynika również, że startup ma większe szanse na sukces jeżeli został założony przez kilka osób, a nie jednego przedsiębiorcę.
Wśród przyczyn upadków startupów wyróżnia się właśnie dobór nieodpowiedniego zespołu. Dlatego autorzy raportu skupili się na dwóch aspektach: jakie cechy osobowości wyróżniają założycieli i czy mają one przełożenie na sukces startupu. Wyróżniono 6 typów osobowości, którymi najczęściej charakteryzują się młodzi przedsiębiorcy:
Realizator: cechuje go sumienność. Lider: najczęściej jest żądny przygód. Wojownik: często to osoby spontaniczne, ale również nie uznające kompromisów. Operator: sumienność oraz ugodowość. Ekspert/inżynier: otwarci intelektualnie. Programista: jest to osoba ekstrawertyczna.Warto przeczytać: Kobiety coraz chętniej chcą prowadzić własny biznes. Przeszkodą mogą być wysokie podatki
Cechy osobowości założycieli startupów
Warto na wstępie wspomnieć, że autorzy raportu korzystali z bazy Crunchbase, która dostarcza informacje o startupach i nie tylko. Również zaznaczano, że pojęcie „sukcesu” w przypadku startupów może być rozumiane na różny sposób. Jedni będą patrzeć na kwotę pozyskanego finansowania od inwestorów, inni na liczbę dostarczonych produktów, a dla innych będzie się liczyć wzrost przychodów rok do roku.
Do badania wykorzystano model Wielkiej Piątki, który opiera się na teorii cech osobowości mówiący o 5 głównych oraz 30 mniejszych składowych, których natężenie można opisać w skali np. 1-10. Tych 5 głównych to: ugodowość, sumienność, otwartość na doświadczenie, ekstrawersja oraz neurotyzm.
Bazując na tej teorii cech osobowości, w raporcie wskazano 6 typów osobowości, które mogą charakteryzować założycieli startupów. Wspomniani już eksperci/inżynierowie wyróżniają się największą otwartością w aspektach intelektu oraz wyobraźni. Programiści, najczęściej powiązani z pełnieniem ról technologicznych, mają wysoki poziom ekstrawersji. Operatorzy natomiast wykazują się sumiennością, ale również ugodowością. Realizatorzy są zorganizowani oraz towarzyscy, a Liderzy odznaczają się pewnością siebie, opanowaniem i spokojem. Wojownicy za to cechują się spontanicznością oraz impulsywnością.
Opisując te 6 typów osobowości, autorzy raportu nazwali tę strukturę FOALED (od pierwszych liter Fighters, Operators, Accomplishers, Leaders, Engineers and Developers).
Źródło: „The impact of founder personalities on startup success”
Co wpływa na sukces startupu?
W raporcie postawiono hipotezę, że kombinacja różnych cech osobowości założycieli wpływa na to jaki sukces może odnieść dany startup. Przykładowo wskazano, że jeden z założycieli może być otwarty i żądny przygód, natomiast drugi będzie po prostu sympatyczny i godny zaufania, dzięki czemu będą się uzupełniać.
Najlepsze kombinacje pojawiają się gdy startup zakłada jeden Lider i dwóch Programistów, jeden Operator i dwóch Programistów czy też Ekspert/ Inżynier, Lider oraz Programista. Mimo to, autorzy raportu dowodzą, że nie ma jednego typu osobowości, który zapewni sukces startupowi.
Z badania wynika również, że jeśli firma ma więcej niż jednego założyciela, to również zmniejsza ryzyko niepowodzenia niż w przypadku gdy założy go jedna osoba. Poniższy wykres pokazuje jaka jest szansa na osiągnięcie sukcesu przy konkretnej liczbie założycieli.
Źródło: „The impact of founder personalities on startup success”
Autorami raportu są Paul X. McCarthy, XianGong, Fabian Braesemann, Fabian Stephany, Marian‑Andrei Rizoiu & Margaret L. Kern.