#104 Pomysł na Biznes – nagrywanie podcastów

1 lat temu 71

Nagrywanie podcastów to zajęcie dla osób, które mają szeroką wiedzę z danego zagadnienia, ale nie lubią stukać w klawiaturę, potrafią charyzmatycznie i ciekawie opowiadać, chcą dotrzeć do nowych słuchaczy i klientów lub po prostu czują taką formę ekspresji. Nagrywanie podcastów jest specjalnym rodzajem audycji poświęconej konkretnej dziedzinie. Wielu podcasterów rozpoczyna nagrywanie podcastów w formie hobby, jako przyjemny sposób spędzania czasu. Czy można jednak zarobić na nagrywaniu podcastów?

Jak rozpocząć nagrywanie podcastów?

Podcasty to specjalne audycje poświęcone konkretnej tematyce. Są one trochę podobne do prowadzenia bloga na jakiś temat, lecz, zdaniem niektórych, jest to o wiele łatwiejsze niż pisanie. Podcasty są kierowane do osób, które np. dużo podróżują lub spacerują i nie są w stanie czytać blogów, lecz z przyjemnością założą słuchawki i produktywnie spędzą czas.

Nagrania muszą być dobrej jakości. Nagraj jeden odcinek i przesłuchaj go – czy sprawia Ci przyjemność odsłuchiwanie? Głos nie może być za cichy ani za głośny, nie powinno być przejęzyczeń językowych i przerywników np. w formie „yyyyy”. Jeżeli nie jesteś zachwycony efektem swojej pracy, to odżałuj potrzebną kwotę i skorzystaj z pomocy profesjonalisty. Ta inwestycja w swoją wiedzę i w jakość audycji z pewnością się zwróci.

Każdy podcast powinien być audycją przekazującą konkretną wiedzę. Przygotuj się wcześniej do nagrywania. Spisz temat i główne punkty do omówienia. Jeśli trzeba, to zapisz konkretne zdania, których użyjesz.

Ważna jest również wizytówka w sieci. Przygotuj przejrzystą stronę WWW – powinna być spójna i bez błędów. Niech to będzie najlepsza strona, jaką potrafisz zrobić… lub zlecić 😉 Treści które nagrywasz głosem, możesz następnie przy pomocy różnych narzędzi konwertować na tekst i używać w formie wpisów blogowych.

Do rozpoczęcia przygody z nagrywaniem podcastów przyda Ci się strona anchor.fm, dzięki której raz wrzucony materiał udostępni się na wszystkich możliwych słuchowiskach. Bez wątpienia zwiększy to Twoje zasięgi.

Nagrywanie podcastów – jak można na tym zarabiać?

Zanim zaczniesz zarabiać, niestety musisz coś zainwestować. Z pewnością swój czas, ale może także gotówkę. Aby nagrywać podcasty potrzebny jest oczywiście mikrofon. Niektóre audycje tworzone są przy użyciu smartfona lub wbudowanego mikrofonu w inny sprzęt codziennego użytku. Sprawdź, jak brzmi dźwięk z Twojego telefonu. Być może na początek wystarczy. Jeśli chcesz kupić profesjonalny sprzęt, to zalecane jest używanie mikrofonu dynamicznego – to koszt kilkuset złotych.

Jak zacząć zarabiać? Mam kilka propozycji:

Zgłoś swój podcast do Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i SoundCloud. Jedno odtworzenie Twojego pliku oznacza wynagrodzenie w wysokości około 2 groszy. Im większa liczba słuchających, tym stawka rośnie. Ważne jest więc budowanie własnej marki i przyciągnięcie wiernych słuchaczy. Innym sposobem zarabiania jest lokowanie produktów. Podczas danego odcinka trzeba opowiedzieć o danym towarze lub usłudze i je zareklamować. Taka promocja oznacza dla Ciebie zysk od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Kolejnym sposobem jest założenie konta na Patronite. To platforma pozwalająca uzyskać wsparcie w formie dotacji od prywatnych osób. Przyszłość w branży podcastów powiązana jest z płatnymi treściami. Paywall oznacza wykupienie dostępu do konkretnych treści. Przykładowo bardzo popularny podcast z serii „Piąte. Nie zabijaj” udostępnił jeden odcinek płatny w cenie 9,90 zł. Twoja audycja musi być jednak znana i lubiana, gdyż sprzedaż „w ciemno” będzie raczej trudna. Sprzedaż własnych produktów. Na przykład podcast o oszczędzaniu może promować autorskie arkusze do planowania budżetu, a audycja ogrodnicza – e-booka o uprawie roślin.

Nagrywanie podcastów pomoże Ci znaleźć pracę!

Nawet jeżeli nie zaczniesz od razu zarabiać na swoim podcaście, to, według specjalistów, jest to dobra metoda na szukanie pracy. Oczywiście o ile tematyka Twojej audycji pokrywa się z planowaną ścieżką rozwoju. Podcast pozwala zaprezentować swoje doświadczenie oraz wiedzę w atrakcyjny sposób. Możesz pokazać innym, że jesteś specjalistą w konkretnym temacie – pozwól Twojej wymarzonej pracy znaleźć Ciebie.

Jeżeli nie czujesz się na siłach omówić danej kwestii, to dobrym sposobem jest zapraszanie do rozmowy gości. Kompetentna osoba doda treści do audycji, przyciągnie nowych słuchaczy i jednocześnie pomoże Tobie uzupełnić wiedzę.

Plan dla podcastera

Zacząć nagrywać podcasty jest stosunkowo łatwo. Aby jednak nie zmarnować energii na nagranie kilku odcinków i odpuszczenie sobie, warto przygotować plan pracy. Tematyka nagrań powinna szczególnie Cię interesować, więc ze znalezieniem treści przewodnich nie będzie problemu. Spisz jak najwięcej zagadnień, które chcesz poruszyć. Zaplanuj, w jakich odstępach czasu będziesz wypuszczać kolejny odcinek. Dobrze, jeśli jest to konkretny dzień – na przykład każdy wtorek lub pierwszy dzień kolejnego miesiąca. Słuchacze przyzwyczajają się do regularnych treści.

Opóźnienia w publikacji powodują utratę zainteresowania, a brak konsekwencji wymusza większą ilość pracy w późniejszym czasie. Gotowe audycje powinny czekać w kolejce, jest to okres przynajmniej jednego miesiąca do przodu. Pozwoli to na dopracowanie odcinków i nie naruszy harmonogramu, gdy wypadnie Ci coś ważnego.

Edycja i montaż podcastów powinny być na wysokim poziomie. Przed publikacją odsłuchaj przygotowany materiał. Jeżeli nie jesteś zachwycony rezultatem, to słuchacze też nie będą. W sieci można znaleźć kursy i szkolenia dla osób zainteresowanych tematyką nagrań. Oprócz płatnych materiałów, można znaleźć też sporo treści dla początkujących: artykuły, filmy na YouTube, a nawet podcasty o nagrywaniu podcastów.

Najważniejsze kwestie przy nagrywaniu podcastów

Jeżeli poważnie myślisz o zostaniu podcasterem, to poniżej przedstawiam Ci kluczowe kwestie, na które zwracają uwagę profesjonalni podcasterzy:

Tematyka – Twoja audycja musi interesować Ciebie. Wówczas będziesz umiał zainteresować tym innych. Konsekwencja – wypuszczaj odcinki regularnie. Dzięki temu podtrzymasz uwagę słuchaczy. Profesjonalizm – jasne, że praktyka czyni mistrza, jednak już na samym początku postaraj się o dobrą jakość techniczną nagrań i ciekawie przekazywaną wiedzę.

Nagrywanie podcastów wymaga minimalnej inwestycji początkowej. Pomaga poszerzać swoją wiedzę i prezentować ją światu. Może być przepustką do interesującej Ciebie branży. Nie bez znaczenia jest również możliwość zarobku. Według Business Insider Polska jest w czołówce najszybciej rozwijających się rynków podcastów na świecie. To branża, która cały czas rośnie. To co, znajdę Twoją audycję na Spotify?

Więcej pomysłów na biznes: pomysly-na-biznes

baner reklamujący ebooka 310 pomysłów na biznes

Polub też Biznesomanię na FB, żeby nie przegapić kolejnych pomysłów na biznes!

dnia 19 grudnia 2022

Czytaj więcej
Radio Game On-line