#103 Pomysł na biznes – zielarz i zielarka

1 lat temu 42

Zielarz i zielarka to pomysł na własną działalność, gdy mieszkasz daleko od centrum dużego miasta i popularnych atrakcji. Aby wykonywać zawód: zielarz i zielarka, dobrze jest mieszkać na uboczu.Okazuje się, że coraz większa część społeczeństwa skłania się ku naturalnym metodom utrzymywania zdrowia i dobrej formy. Możesz być osobą, która im w tym pomoże.

Zielarz i zielarka – jakie mają perspektywy na zarobek?

Klienci poszukują składników biologicznie czystych zarówno do celów konsumpcyjnych, jak i kosmetycznych. Naturalne metody leczenia są dosyć popularne – wbrew pozorom szczególnie w dużych miastach, gdzie o nie najtrudniej. Współczesne sposoby leczenia, oparte na nowych formułach leków i suplementów, nie każdemu odpowiadają. Jednocześnie w pobliżu aglomeracji trudno samemu zadbać o odpowiednie rośliny. Ponieważ entuzjaści fitoterapii, czyli leczenia przy wykorzystaniu ziół, nie są w stanie samodzielnie zebrać odpowiednich roślin, to poszukują dostawców wśród osób mieszkających daleko od ruchliwych ulic i miejskiego smogu. Zebrane surowce oddaje się do skupu. Inne pomysły na zarobek przedstawiam w kolejnym akapicie.

Na czym polega praca zielarza i zielarki?

Podstawowym zajęciem jest zbiór ze środowiska naturalnego ziół, przetwarzania ich i sprzedaż. Zioła mogą być suszone lub mogą służyć do przygotowywania gotowych produktów np. jako nalewki lub maści. Zielarz i zielarka mogą również prowadzić sklep zielarsko-medyczny. Posiadając wiedzę zielarską i ziołoleczniczą, można w profesjonalny sposób wykorzystywać rośliny w diecie, sporcie, kosmetologii oraz w życiu.

Oprócz zbierania ziół i oddawania ich do punktu skupu, zielarz może również przygotowywać autorskie mieszanki i produkty na bazie ziół. To mogą być herbaty, nalewki, maceraty i maści. Zimą, gdy zbiór ziół nie jest możliwy, zielarz i zielarka mogliby wyrabiać mydła z dodatkiem suszonych roślin albo zawieszki zapachowe czy odstraszające owady.

Dodatkowym źródłem zarobku są szkolenia z rozpoznawania roślin lub szkolenia on-line dedykowane mieszczuchom. Dużym zainteresowaniem cieszą się również lokalne targi i jarmarki, na których sprzedawcy oferują jedzenie z dodatkiem ziół, na przykład pierogi z pokrzywą czy ciasteczka z krwawnikiem.

Zielarz i zielarka – kursy, szkolenia… a może studia?

Bez problemu można znaleźć szkolenia oferujące zdobycie dyplomu uznawanego w krajach UE. Po jego ukończeniu masz prawo posługiwania się tytułem naturoterapeuty. W programie szkolenia, oprócz ziołolecznictwa, znajdują się między innymi podstawy dietetyki, masażu, anatomii i fizjologii, mesmeryzmu, kinezjologii i hata jogi. Jak widać takie szkolenie obejmuje szeroki zakres wiedzy.

Aby uzyskać odpowiednie kwalifikacje, przyszły zielarz i zielarka mogą ukończyć również odpowiedni kurs. Absolwenci otrzymują zaświadczenie zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO. Zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy ukończenie kursu pozwala posługiwać się tytułem zielarz-fitoterapeuta (klasyfikacja 323012).

Podobny zakres materiału przekazywany jest w ramach studiów podyplomowych. Wymagane jest wcześniejsze ukończenie studiów licencjackich lub magisterskich. Po trzech semestrach absolwenci uzyskują kwalifikacje do pracy w zawodzie o specjalizacji zielarstwo i fitoterapia. W ten sposób nabywa się również uprawnienia zawodowe do prowadzenia sklepu zielarsko-medycznego.

Wymienione powyżej sposoby na uzyskanie odpowiednich kwalifikacji są płatne. Okazuje się jednak, że przy odrobinie pracy z formularzami można uzyskać do 80% dofinansowania z Urzędu Pracy lub funduszu PFRON.

Do kogo adresowany jest ten pomysł?

Pomysł na zostanie zielarzem lub zielarką kieruję przede wszystkim do osób zainteresowanych tematyką zielarstwa i naturalnych terapii. To musi być osoba, która mieszka w niedalekiej odległości od terenów miejskich oraz lubiąca pracę w terenie leśnym i polnym. Praca zielarza i zielarki może być zajęciem dodatkowym lub podstawowym sposobem na zarabianie.

Zielarz i zielarka muszą mieć dobry wzrok i umiejętności praktycznego rozpoznawania roślin. To bardzo odpowiedzialne zajęcie – pomyłki mogą przynieść opłakane skutki.

Jak zacząć zarabiać na zielarstwie?

Aby zacząć zbierać zioła, nie potrzebujesz, tak naprawdę, długotrwałych studiów. Na przykład jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich przedsiębiorstw zielarskich skupuje zioła od mieszkających na odpowiednich terenach chętnych. Osoby, które się zgłoszą, przejdą odpowiednie szkolenie. Największe zapotrzebowanie jest na zioła łatwe w rozpoznaniu i w zbieraniu: kora kasztanowca, liście borówki, brzozy czy podbiału, kwiaty rumianku i bzu, owoce jarzębiny.

Również lokalne sklepy zielarskie oferują skup ziół, kory, korzeni, kwiatów, liści i owoców. Kilogram zebranego produktu to zysk od 80 groszy za bardzo popularne rośliny do nawet 22 złotych za te rzadziej występujące. Przy czym chodzi o rośliny mokre, czyli cięższe i niewymagające pracy związanej z suszeniem. Kilkadziesiąt groszy wydaje się kwotą niewielką, jednak mowa tu o popularnych roślinach, które rosną w dużych skupiskach i są łatwe w zbieraniu (nie mają cierni, nie rosną na bagnach), np. bylica piołun.Poza tym koszt dla zbieracza to jedynie jego własny czas, gdyż zioła te rosną dziko na polach i nieużytkach i nie trzeba ich uprawiać.

To prosty sposób, by zacząć zarabiać jako zielarz i zielarka. Jeśli zarobki będą satysfakcjonujące, a praca przyjemna, to możesz kształcić się w tym kierunku i wykorzystać inne sposoby na zwiększenie przychodów.

Współczesny zielarz i zielarka to zwykle osoba wysportowana (te długie spacery!) i zainteresowana wspieraniem zdrowia naturalnymi sposobami. Jest to praca idealna dla mieszkańców wsi i terenów mało zurbanizowanych. To również sposób na dodatkowy zarobek tych z nas, którzy na przykład rzucili wszystko i przenieśli się w Bieszczady:)

Więcej pomysłów na biznes: pomysly-na-biznes

baner reklamujący ebooka 310 pomysłów na biznes

Polub też Biznesomanię na FB, żeby nie przegapić kolejnych pomysłów na biznes!

dnia 5 grudnia 2022

Czytaj więcej