Premier Donald Tusk zapowiedział wczoraj starania o to, by — wobec coraz liczniejszych ataków hybrydowych ze strony Białorusi — wszyscy europejscy partnerzy potraktowali nielegalną migrację jako priorytet.
Tymczasem Straż Graniczna poinformowała, że dzień wcześniej (10 kwietnia) na polsko-białoruskiej granicy w rejonie Białowieży grupa ponad 220 agresywnie zachowujących się cudzoziemców próbowała rano nielegalnie dostać się do Polski przez graniczną rzekę Przewłoka.
Tusk: Łukaszenka chce znów wykorzystać migrantów w celach politycznych
Donald Tusk podkreślił, że odnotowuje coraz więcej sygnałów, że reżim Alaksandra Łukaszenki chce ponownie wykorzystać kwestie migracji i presji na polsko-białoruską granicę dla uzyskania celów politycznych.
— Będę tłumaczył i namawiał wszystkich naszych partnerów europejskich, aby nielegalną migrację potraktowali jako rzeczywisty priorytet, żeby cała Unia Europejska – nie tylko Polska – uznała potrzebę obrony naszego terytorium, ochrony granicy, kontroli na granicy — podkreślił szef polskiego rządu podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoją estońską odpowiedniczką Kają Kallas, która była wczoraj (11 kwietnia) w Warszawie.
Polska i Estonia wzmacniają bezpieczeństwo w Europie
Głównym tematem wczorajszych rozmów premierów Polski i Estonii w Warszawie były kwestie bezpieczeństwa. Donald Tusk zwrócił uwagę po spotkaniu z szefową estońskiego rządu, że oba państwa za najważniejsze uznają bezpieczeństwo regionu.
— Przede wszystkim Estonia i Polska dobrze rozumieją, co jest priorytetem. Tym prawdziwym jest bezpieczeństwo naszych państw, regionu i całej Europy — podkreślił polski premier.
— Myślimy podobnie, jesteśmy takim partnerskim duetem w wielu sprawach: przyszłości Europy, kierunków jej rozwoju, możliwości działań — wyliczała Kaja Kallas.
Wspólnym zadaniem mobilizacja partnerów do efektywnej pomocy Ukrainie
— Naszym wspólnym zadaniem, tak to ustaliliśmy, będzie w dalszym ciągu mobilizowanie, motywowanie wszystkich partnerów w Europie do jak najintensywniejszej i efektywnej pomocy, w tym wysiłku zbrojnym Ukrainy wobec rosyjskiej agresji — przekazał Tusk.
Premier Kallas przypomniała, że Ukraina potrzebuje wsparcia militarnego, a Rosja powinna zostać obciążona kolejnymi sankcjami. „Ukraina potrzebuje dziś przede wszystkim amunicji oraz zobowiązań na długi czas. Pamiętajmy, że trzeba robić wszystko, by osłabiać rosyjską machinę wojenną oraz wzmacniać sankcje, w tym również wprowadzać pełen zakaz importu rosyjskich produktów rolnych” powiedziała premier Estonii.
Polsko-estońska współpraca w obronie granic
Zarówno Kallas, jak i Tusk podkreślali bardzo dobrą współpracę obu państw w ochronie granic. „Mamy tutaj znakomite przykłady współpracy. Pomagaliśmy już Polsce w rozwiązywaniu presji migracyjnej na granicy”, przyznała premier Estonii.
Natomiast szef polskiego rządu dziękował za „pełną solidarność i wzajemne zrozumienie”. — Polska i Estonia to naprawdę dobry duet w tych sprawach, reprezentujący zawsze bardzo podobne poglądy — ocenił Donald Tusk.
SG: Ponad 220 cudzoziemców na raz próbowało sforsować granicę z Polską
Staż Graniczna poinformowała tymczasem w środę (10 kwietnia), że jej funkcjonariusze i żołnierze Wojska Polskiego odparli tego dnia rano próbę nielegalnego przekroczenia granicy przez ponad 220 cudzoziemców.
„W rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki Straży Granicznej w Białowieży 10 kwietnia około godz. 10:00 doszło do próby siłowego przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przez rzekę graniczną Przewłoka” — głosi komunikat SG.
Straż podkreśla, że cudzoziemcy byli bardzo agresywni – rzucali konarami drzew i kamieniami w kierunku patroli. Ale — jak konkluduje — ich próba „została skutecznie udaremniona” i migranci wycofali się w głąb Białorusi. Informuje także, że dzień wcześniej ujawniono 248 prób nielegalnego przekroczenia granicy, a jeszcze poprzedniego dnia — 120 prób naruszenia polskiej granicy.
Natomiast w zeszłym tygodniu (od czwartego do siódmego kwietnia) na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział SG odnotowano 1030 prób nielegalnego przedostania się na terytorium Polski. SG przekazała ponadto, że od początku roku funkcjonariusze tego oddziału mieli do czynienia z obywatelami 28 państw, którzy usiłowali nielegalnie przedostać się na terytorium Polski. „Drogę na Zachód Europy migranci kilkukrotnie próbowali utorować sobie kamieniami i gałęziami” — dodaje Straż Graniczna.