Programy specjalizacyjne wzbudzają wątpliwości
Problemy związane ze specjalizacjami lekarskimi i lekarsko-dentystycznymi podsumował dr Damian Patecki, przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego NRL.
- Niestety nierzadko zdarzało się, że prace nad nowymi programami kształcenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów toczyły się w sposób utrudniający swobodną wymianę myśli. Zamiast konsultacji i dyskusji nad poruszanym problemem, w wielu przypadkach wymieniono się jedynie mailami. Niektórzy członkowie zespołów podkreślali również, że zmiany w programach specjalizacji były narzucone albo wręcz dodawane po zakończeniu prac, co szczególnie widoczne było po komunikatach towarzystw anestezjologów czy też specjalistów ds. chorób płuc - brzmi jego stanowisko.
Okazuje się, że CMKP w poprzednim tygodniu opublikowało kolejne 32 zaktualizowane programy specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych - na stronach CMKP znajduje się ich 73. Do końca pierwszego kwartału tego roku musi pojawić się 86 programów, w tym brakujące m.in. z chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, czy też położnictwa i ginekologii. Natomiast składanie wniosków o rozpoczęcie specjalizacji w sesji wiosennej zakończyło się 28 lutego i wszyscy zainteresowani podejmą szkolenie w oparciu o zaktualizowane programy.
Z relacji NIL wynika, że część środowiska lekarskiego zgłosiła już swoje uwagi w tej sprawie. Dlatego też przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego NRL zwrócił się do przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej, będących w zespołach ekspertów ds. opracowywania i akredytacji programów specjalizacji, o opis przebiegu prac oraz ocenę szkolenia specjalizacyjnego. Problematyczne okazały się programy specjalizacji m.in. z anestezjologii czy chorób wewnętrznych.
- Tym, co bardzo martwi, jest fakt, że w wielu programach specjalizacji (m.in. w anestezjologii, chorobach wewnętrznych i w specjalizacjach ze wspólnym modułem internistycznym) rezydencji mają mieć obowiązkowe dyżury na SOR w trakcie odbywania stażu. Jako Naczelna Rada Lekarska wydaliśmy stanowisko, w którym odnieśliśmy się do tych wątpliwości. Obawiam się bowiem, że głównym celem dyżurowania specjalistów nie byłby ich rozwój, ale łatanie braków kadrowych w bardzo trudnych realiach szpitalnictwa. Nie zgadzamy się na dyżury na SOR dla anestezjologów i internistów. Wydaje się, że kwestia ta została narzucona przez ministerstwo zdrowia i CMKP – dodał dr Patecki.
Co z innymi programami specjalizacyjnymi?
Na tym nie koniec problemów. Do prezesa NRL napisał także dr Józef Knap, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny morskiej i tropikalnej oraz przedstawiciel NRL w zespole ekspertów CMKP ds. opracowania i aktualizacji programu specjalizacji w dziedzinie medycyny morskiej i tropikalnej.
W swoim piśmie dr Knap wskazał, że odmówił podpisania finalnego "Programu Modułu Specjalistycznego w zakresie medycyny morskiej i tropikalnej" z uwagi na brak uwzględnienia wiele razy zgłaszanych i istotnych dla lekarzy zmian w szkoleniu specjalizacyjnym. Konsultant nazwał wręcz działanie CMKP mianem "dyktatu".
Napisał też, że "przyjęcie przedłożonego nam przez CMKP projektu oznacza »przyklepanie« fasadowego, pozbawionego zasadnych fundamentów dokumentu, co można zobrazować skutkami trzęsienia ziemi w Turcji. Specjalność nasza, choć niszowa, dotyczy bowiem bardzo znacznej liczby tropikalnych chorób przywlekanych (a takimi są malaria, leiszmaniozy, denga, COVID-19, małpia ospa), oraz stanu zdrowia zatrudnionych w gospodarce morskiej".
Komentarz w sprawie specjalizacji
Przypomnijmy: na temat wątpliwości w sprawie specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych wypowiedział się prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.
- Nie zamierzam się tłumaczyć, bo nie jestem autorem tych programów. Za ich treść odpowiada zespół ekspertów i przewodniczący. Natomiast dziwi mnie brak znajomości reguł tworzenia programów specjalizacji przez niektórych członków zespołów wytypowanych spoza CMKP - powiedział Rynkowi Zdrowia.
Dyrektor CMKP wyjaśnił także, jak wygląda procedura opracowywania nowych programów specjalizacji.
- Obecnie zespoły ekspertów aktualizują programy wszystkich specjalizacji lekarskich. Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty programy muszą być dostosowywane do aktualnej wiedzy medycznej co 5 lat, a ostatnia aktualizacja miała miejsce w 2018 roku. Na początku lutego - w pierwszym etapie - opublikowaliśmy 45 zaktualizowanych programów. W sumie zmiany obejmą 86 programów - dodał prof. Gellert.
Przy okazji podkreślił, że "za treść aktualizowanych programów specjalizacji odpowiada przewodniczący zespołu ekspertów, którym - zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty – zostaje konsultant krajowy w danej dziedzinie medycyny. Jako dyrektor CMKP powołałem zespoły ekspertów odrębnie dla każdej specjalizacji. W skład takiego zespołu wchodzą przedstawiciele: Naczelnej Rady Lekarskiej, konsultanta krajowego, towarzystw naukowych z danej dziedziny i CMKP".
- Chcę przy tym stanowczo podkreślić, że to przewodniczący zespołu przekazuje opracowany przez zespół program do CMKP, które go tylko redaguje i przekazuje do zatwierdzenia przez ministra zdrowia - podsumował dyrektor CMKP.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: