Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-07-28 (11:04)
Jeszcze wczoraj wieczorem japoński jen wyraźnie zyskał po tym, jak pojawiły się spekulacje, że na dzisiejszym posiedzeniu Banku Japonii mogłoby dojść do zmian w programie kontroli krzywej rentowności obligacji (YCC) - chodzi o podniesienie obecnego poziomu 0,50 proc. dla obligacji 10-letnich. Faktycznie jednak BOJ nie zdecydował się na taki ruch - pierwszą reakcją było wymazanie wczorajszego ruchu, czyli osłabienie JPY, ale później japońska waluta częściowo odrobiła straty.
Z przekazu od decydentów wynika, że będą oni bardziej elastyczni w temacie YCC, co może sugerować, że potencjalne zmiany zobaczymy jeszcze w tym roku.
W piątek to dolar rządzi na rynku, co jest przedłużeniem ruchu z wczoraj. Powodem do zmienności stał się EURUSD po tym, jak ECB wprawdzie dowiózł podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów baz., ale podczas konferencji prasowej prezes Christine Lagarde dała do zrozumienia, że wiele (w temacie podwyżek stóp) zostało już zrobione i chociaż nie wskazała bezpośrednio na możliwość pauzy we wrześniu, to rynek tak to odebrał. Kurs EURUSD spadł poniżej bariery 1,10 i pozostał poniżej tego poziomu. Nie zmieniły tego nawet szacunkowe dane o inflacji z Hiszpanii, które wypadły powyżej oczekiwań.
Dzisiaj najgorzej wypadają waluty Antypodów, oraz korona szwedzka i frank (pośród G-10). To poniekąd wynik rozczarowujących danych z Australii, gdzie odnotowaliśmy figury dotyczące sprzedaży detalicznej i inflacji PPI. Dzisiaj w kalendarzu mamy dane o inflacji w Niemczech, oraz PCE z USA.
USDJPY - szeroka konsolidacja
BOJ poprzez zmiany w YCC mógł dać pretekst do umocnienia JPY - dla części ekonomistów podwyższenie tolerowanego przez bank centralny pułapu rentowności 10-letnich obligacji, mogłoby być elementem szerszego programu normalizacji polityki pieniężnej w Japonii (końca ultra-luźnego podejścia) - ale do tego nie doszło. Niemniej w BOJ widać pewną zmianę podejścia, co nie wyklucza możliwości modyfikacji w YCC na jesieni. Czy to jednak wystarczy, aby dać impuls do mocniejszego ruchu w dół na USDJPY w średnim terminie? Kluczowe karty rozdaje tu USD, a tutaj ostatnie działania FED w środę nie zmieniły wiele w postrzeganiu dolara.
Na dziennym ujęciu USDJPY widać, że kluczowe wsparcie to okolice 137,90, czyli szczyt z 8 marca b.r. Dopiero jego wyraźne złamanie dawałoby mocny impuls do zmiany średnioterminowego układu. Zwróćmy uwagę, że próba naruszenia miała miejsce 14 lipca (zejście do 137,24), co być może było takim wstępnym sygnałem. Na razie jednak nadal mamy szeroką konsolidację. Mocny opór to okolice 141,90 i 141,00, gdzie można wyznaczyć hipotetyczny kanał spadkowy.
Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Europejski Bank Centralny kończy z podwyżkami?
2023-07-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych, czym zrównał się z poziomami stóp procentowych ze szczytu z 2008 roku. Jednocześnie bank ponownie podkreślił, że w przyszłych decyzjach będzie zależny od danych, ale komunikacja mogła zmierzać w kierunku potencjalnego zatrzymania cyklu. Rynek odczytał to jednoznacznie, co doprowadziło do wyraźnego osłabienia euro.
Fed podnosi stopy do 22 letniego szczytu!
2023-07-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rezerwa Federalna powróciła do podwyżek stóp procentowych w lipcu, po jednosesyjnym wstrzymaniu w czerwcu. Chociaż sama komunikacja ze strony banku nie uległa w zasadzie zmianie patrząc na oświadczenie po decyzji, to jednak Powell brzmiał zdecydowanie mniej jastrzębio niż było to podczas poprzednich posiedzeń. Czy jest szansa na to, że była to ostatnia podwyżka stóp procentowych? Patrząc na dzisiejszą decyzję EBC, co to oznacza dla pary EURUSD i jakie są dalsze perspektywy dla złotego?
Niewielkie ruchy na walutach przed decyzją Fed
2023-07-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek bieżącego tygodnia na globalnych rynkach walutowych jest relatywnie spokojny. Co prawda pojawiło się dotychczas sporo istotnych danych makro (w tym gorsze od oczekiwań odczyty PMI w krajach europejskich w poniedziałek), to w centrum uwagi pozostają banki centralne. Dziś będzie miała miejsce kluczowa decyzja Fed ws. stóp procentowych i w związku z tym na rynkach walut jest obecnie spokojnie. Inwestorzy skupiają się na możliwych scenariuszach, które zaprezentuje Fed, co sprawia, że wielu z nich pozostaje poza rynkiem i czeka z zawarciem większych transakcji na więcej informacji ze strony Fed.
Wszystkie oczy skierowane na Fed
2023-07-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W Stanach Zjednoczonych podniesiono od marca 2022 roku główną stopę procentową o 500 punktów bazowych. Daje to największy wzrost od wczesnych lat 80-tych. Dziś prawdopodobnie nastąpi kolejny ruch w górę o 25 punktów bazowych. Biorąc pod uwagę ten agresywny manewr hamujący i odwróconą krzywą dochodowości od połowy 2022 r., większość ekonomistów od pewnego czasu zakłada, że Fed wywoła recesję. Rynek obligacji jest podobnego zdania.
Czy FOMC zakończy cykl podwyżek w USA?
2023-07-26 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynkach finansowych ma szansę okazać się przełomową, a to za sprawą zaplanowanej na godzinę 20:00 decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych, która może zasygnalizować, czy po miesiącach dynamicznego zacieśniania polityki monetarnej w USA, czeka nas teraz długo zapowiadana pauza, która na rynku może sporo namieszać. Sama decyzja nie będzie jednak zaskoczeniem i to nie na niej skupi się uwaga inwestorów, ponieważ prawdopodobieństwo podwyżki stóp o 25 pb do przedziału 5,25%-5,50% wynosi w chwili obecnej 98,7%.
Kolejne obietnice chińskiego wsparcia
2023-07-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek nowego tygodnia należy zdecydowanie do Chin, gdzie czołowi politycy zapowiedzieli kolejne działania mające na celu wsparcie wzrostu gospodarczego. Informacje te wpłynęły dosyć mocno na rynek surowców, chińskie akcje czy juana, który dawno nie był tak mocny w stosunku do amerykańskiego dolara. Z drugiej strony warto pamiętać, że są to kolejne obietnice w ostatnich miesiącach, które do tej pory nie przyniosły wyraźnego wsparcia dla chińskiej gospodarki. Czy tym razem się uda? Co to może znaczyć dla globalnego rynku?
Jutro FOMC w USA
2023-07-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na rynkach akcji nie widać na razie jakiegoś przesadnego lęku przed oczekiwanymi w środę (FED) i czwartek (ECB) kolejnymi podwyżkami stóp o 0,25 pkt. proc. Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii przeważały zwyżki głównych indeksów, chociaż jednym z nielicznych wyjątków był japoński Nikkei 225, który spadł o 0,06 proc. Ok. godz. 9:35 kontrakty na S&P 500 wykazywały minimalną zmianę (+0,04 proc.). W Europie nieznacznie traciły DAX (-0,08 proc.) i CAC 40 (-0,06 proc.).
Euro w dół po słabszych od oczekiwań odczytach PMI
2023-07-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Bieżący tydzień na globalnych rynkach finansowych rozpoczyna się spokojnie. Wartość amerykańskiego dolara delikatnie zwyżkuje, kontynuując ruchy z poprzedniego tygodnia. Niemniej, zwyżka jest symboliczna. Notowania indeksu FUSD oscylują w rejonie 101 pkt., czyli na najwyższym poziomie od prawie dwóch tygodni.
Ruch dolara w górę jest pochodną m.in. dzisiejszej porannej słabości euro. Notowania EUR/USD ruszyły dziś w dół, schodząc poniżej poziomu 1,11 i docierając do okolic 1,1090.
Kolejne banki podniosą stopy procentowe
2023-07-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Podwyżki stóp procentowych na świecie trwają już ponad rok. Choć od pewnego czasu mówi się o ich wstrzymaniu, a nawet zainicjowaniu obniżek, ten tydzień najprawdopodobniej przyniesie kolejne zaostrzenie w polityce pieniężnej. Końcówka lipca w polityce pieniężnej będzie bardzo emocjonująca. W środę wieczorem decyzję o stopach procentowych ogłosi Fed, w czwartek EBC, zaś w piątek rano Bank Japonii. Z tej trójki najbardziej pewna wydaje się decyzja EBC.
Wzrosty na juanie i australijskim dolarze
2023-07-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiejsza sesja na rynkach walutowych rozpoczyna się wyjątkowo dobrze dla australijskiego dolara. Ta waluta antypodów zwyżkuje na fali lepszych od oczekiwań danych z rynku pracy. Stopa bezrobocia w Australii w czerwcu spadła do 3,5% przy oczekiwaniach braku jej zmian i pozostania na poziomie 3,6%. Tym samym, stopa bezrobocia w Australii pozostaje bliska 50-letnich minimów. Z kolei zmiana zatrudnienia wyniosła aż 32,6 tys. przy oczekiwaniach przyrostu 15,2 tys. etatów.