Połączenie sił zespołów badawczych i potencjałów zaplecza technicznego
Podpisany w piątek dokument wyznacza strategiczne ramy wspólnych działań uczelni. Porozumienie ma na celu na celu identyfikację strategicznych obszarów badawczych i rozwijanie współpracy zespołów naukowych. Uczelnie chcą też wspólnie działać na rzecz zwiększenia skali zastosowań efektów działalności naukowej w przemyśle biotechnologicznym i działalności klinicznej.
Podpisanie porozumienia i połączenie sił zespołów badawczych oraz potencjałów zaplecza technicznego obu uczelni ma wspierać udział naukowców WUM i PW w międzynarodowych projektach i sprzyjać pozyskiwaniu środków na badania, rozwój i prace wdrożeniowe.
Zespoły naukowe WUM i PW będą też wspólnie przygotowywać publikacje w krajowych i światowych pismach naukowych oraz brać udział w seminariach i konferencjach.
Planowane są też wspólne programy akademickie, a także wymiany naukowców, pracowników i studentów.
"To strategiczna współpraca"
W porozumieniu zapisano, że WUM i PW nawiązują strategiczną współpracę „biorąc pod uwagę multidyscyplinarne podejście do procesów tworzenia innowacji oraz zintegrowane zarządzanie działalnością innowacyjną:
od odkrycia w ramach badań podstawowych, przez rozwój pomysłu w ramach działalności rozwojowej, do etapu komercjalizacji skończonego produktu.Pod uwagę wzięto również fakt, "iż w działalności badawczo-rozwojowej dominują współcześnie modele partnerskie i sieciowe, budowane wokół klastrów naukowych i technologicznych, przy istotnym udziale firm farmaceutycznych i biotechnologicznych (…)”.
"Medycyna potrzebuje świata techniki, świat techniki potrzebuje wyzwań"
- Politechnika jest dla nas idealnym partnerem. Współczesna medycyna to nowoczesne technologie, a Politechnika oferuje nowoczesne technologie. Bardzo liczymy, że z tej współpracy osiągniemy bardzo konkretne korzyści, ale współpraca ma sens tylko jeżeli obaj partnerzy na tym zyskają - mówi prof. Gaciong.
- Dziedziny, które reprezentujemy przenikają się, są komplementarne. Medycyna potrzebuje przedstawicieli świata techniki, my z kolei potrzebujemy wyzwań, które stawia nam medycyna. Plany są ogromne, mam nadzieję, że ta współpraca będzie rozkwitać i przyniesie nam wiele ciekawych naukowych efektów. Planujemy także współpracę w dziedzinie dydaktyki - wskazywał prof. Zaremba.
Jak zaznaczyła Dorota Szubstarska, dyrektor ds. projektów naukowo-dydaktycznych WUM, głównym obszarem współpracy z Politechniką Warszawską jest wykorzystanie danych naukowych i danych medycznych.
- Jest to pole rozwoju w perspektywie najbliższych lat, tym bardziej, że Warszawski Uniwersytet Medyczny jest zainteresowany stworzeniem, być może we współpracy z Politechniką Warszawską, centrum medycyny cyfrowej - dodała.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: