Wstrząsający raport na temat prób samobójczych dzieci i młodzieży. Aktywiści apelują do rządu

10 mies. temu 54

Jak wynika z raportu Fundacji GrowSpace, w 2023 roku wstępnie odnotowano 2139 prób samobójczych dzieci i młodzieży. Ta liczba jest jak wielki krzyk o pomoc - podkreślają aktywiści i liczą, że poprawą sytuacji w psychiatrii zajmie się nowy rząd.

Aleksandra Denys miała 15 lat, gdy doświadczyła hejtu w szkole. - Przez rok praktycznie nie miałam w zasadzie, żadnej koleżanki kolegi, właściwie tylko jedną. Akceptacji zaczęłam szukać w internecie i tam trafiłam na mężczyznę, który bardzo mnie zmanipulował - wyznaje Aleksandra. W porę jednak pojawiła się pomoc psychologiczna. - Myślałam, że nie przeżyję tego najgorszego momentu, ale rodzice zauważyli, że jest ogromny problem i zaprowadzili mnie na terapię - mówi dziewczyna.

Jednak niektórzy młodzi ludzie pozostawieni bez pomocy, sięgają po najgorsze rozwiązania. 
- Łącznie w 2023 roku, wstępnie, odnotowano 2139 prób samobójczych dzieci i młodzieży - informuje Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace. To oznacza, że każdego dnia średnio sześcioro młodych ludzi próbuje odebrać sobie życie.

Dwa lata temu prób samobójczych było niewiele mniej. - Nikt nie miał wątpliwości, że działania trzeba podjąć natychmiast. Minęło 12 miesięcy i znów publikujemy raport - podkreśla Paulina Filipowicz, psycholożka z Fundacji GrowSpace.

Fundacja w swoim raporcie informuje, że 146 prób zakończyło się tragicznie. Fundacja GrowSpace zapytała o statystyki Komendy WojewódzkieJ Policji. Policja swoje oficjalne dane opublikuje w lutym, ale to, jak trudna jest sytuacja, widać na co dzień w szpitalach.

- Nasz oddział jest przepełniony i staramy się w takich sytuacjach szukać miejsc w innych oddziałach stacjonarnych w całej Polsce, ale działamy na zasadzie naczyń połączonych i wiemy, że w innych oddziałach jest podobnie - przekazuje dr Mariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku

Przemoc, wykluczenie, kryzys w psychiatrii dziecięcej. Wyzwania stojące przed Rzecznikiem Praw Dziecka

Przemoc, wykluczenie, kryzys w psychiatrii dziecięcej. Wyzwania stojące przed Rzecznikiem Praw DzieckaMagda Łucyan/Fakty TVN

Aktywiści apelują do rządu

Poprawa sytuacji to bez wątpienia zadanie dla nowego rządu. - Pracujemy nad tym, żeby było jak najwięcej pedagogów i psychologów w szkołach - zapewnia Barbara Nowacka, ministra edukacji. - Mamy trzy miliardy złotych z ustawy okołobudżetowej na psychiatrię dziecięcą i onkologię - wskazuje Damian Kuraś z Ministerstwa Zdrowia.

Jak słyszymy, ministra zdrowia Izabela Leszczyna konsultuje z psychiatrami i psychologami, jak najlepiej te pieniądze rozdzielić. Już gotową podpowiedź dla niej mają aktywiści. Proponują tworzenie nowych miejsc na oddziałach czy wsparcie profilaktyki i psychoedukacji. - 70 procent z tych kryzysów, to takie kryzysy, którym można zapobiegać - podkreśla Dominik Kuc.

Pomóc mogą nie tylko specjaliści. - Każdy z nas może świadczyć pierwszą pomoc emocjonalną - wskazuje Lucyna Kicińska, pedagożka.

Liczba ponad dwóch tysięcy prób samobójczych to tylko wycinek rzeczywistości, bo nie wszystkie z nich znajdą się w oficjalnych rejestrach.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych lub trudności psychicznych, sięgnij po profesjonalną pomoc psychiatryczną, psychologiczną bądź psychoterapeutyczną. Tutaj znajdziesz bezpłatną, profesjonalną pomoc dla dzieci i osób dorosłych. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zawsze dzwoń na numer 997 lub 112.

Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Czytaj więcej
Radio Game On-line