Ważna informacja dla rezydentów. Zmiany obsługi skierowań na specjalizacje już wdrożone

1 lat temu 49
Przyszli rezydenci, aby rozpocząć szkolenie, muszą uzyskać potwierdzenie przyjęcia do jednostek, w których będą się specjalizować. W ośrodkach szkoleniowych kilka dni temu alarmowano jednak, że w SMK wciąż nie ma skierowań na szkolenia - Kandydaci na rezydentów w sesji jesiennej poddawani są ciężkim próbom. Czekają. Wiedzą, gdzie będą zatrudnieni, ale ich pracodawcy o tym nie wiedzą - napisała na Twitterze Joanna Zabielska-Cieciuch z Federacji Porozumienie Zielonogórskie Centrum e-Zdrowia (CeZ) wyjaśniało, że system SMK 2, w którym dostępne są skierowania dla lekarzy od sesji jesień 2022, jest uruchamiany etapowo i funkcjonują dwa systemy tj. SMK 1 i SMK 2. Teraz już, jak zapewnia CeZ, zmiany w obszarze obsługi skierowań zostały wdrożone 

Kwalifikacja na specjalizacje. Zmiany w obszarze obsługi skierowań zostały wdrożone

Rezydenci, aby rozpocząć szkolenie, muszą uzyskać potwierdzenie przyjęcia do jednostek, w których będą się specjalizować. Problem w tym, że - jak alarmowali jeszcze nieco ponad tydzień temu pracodawcy - nie widać było w systemie skierowań.

- Kandydaci na rezydentów w sesji jesiennej poddawani są ciężkim próbom. Czekają. Wiedzą, gdzie będą zatrudnieni, ale ich pracodawcy o tym nie wiedzą - napisała na Twitterze Joanna Zabielska-Cieciuch z Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Zgodnie z przepisami Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. wojewodowie mają 30 dni na wystawienie skierowań od momentu ogłoszenia wyników, które upłyną 29 grudnia. Sytuację dodatkowo komplikował jednak fakt, że od sesji jesień 2022 dostępne są one w systemie SMK 2, który uruchamiany jest etapowo. Funkcjonowały zatem dwa systemy tj. SMK 1 i SMK 2, pomiędzy którymi użytkownicy mieli możliwość przełączania się.

21 grudnia Centrum e-Zdrowia poinformowało, że w Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK) zostały już wdrożone zmiany w obszarze obsługi skierowań na szkolenia specjalizacyjne dla lekarzy i lekarzy dentystów - informuje Centrum e-Zdrowia (CeZ).

- Obecnie, po zalogowaniu się do systemu jako kierownik/użytkownik placówki szkoleniowej, użytkownik zostaje przekierowany do systemu SMK 2 celem obsługi skierowania dla sesji jesień 2022. Pozostałe funkcjonalności dla ww. ról aktualnie obsługiwane są w systemie SMK 1 - czytamy w instrukcji opublikowanej na stronie CeZ.

Wyniki kwalifikacji. Wzięciem cieszyły się: medycyna rodzinna, pediatria, psychiatria... 

Przypomnijmy, że po dwóch turach jesiennej rekrutacji na specjalizacje zakwalifikowało się 4 180 osób, w tym 3 071 w trybie rezydentury. Spośród dziedzin priorytetowych największym wzięciem wśród lekarzy cieszyły się: medycyna rodzinna, choroby wewnętrzne, anestezjologia i intensywna terapia, pediatria, psychiatria czy radiologia i diagnostyka obrazowa. Aż 1 459 osób nigdzie się nie zakwalifikowało.

Ostateczne listy lekarzy i lekarzy dentystów zakwalifikowanych w jesiennym naborze opublikowane zostały w Systemie Monitorowania Kształcenia i na stronie internetowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. 

Ostatecznie najwięcej miejsc rezydenckich zostało rozdysponowanych (dane na podstawie liczby potwierdzonych miejsc szkoleniowych w danej dziedzinie w całym postępowaniu kwalifikacyjnym) w:

medycynie rodzinnej - 351 miejsc na 401 przyznanych, chorobach wewnętrznych - 270 miejsc na 352 przyznanych, anestezjologii i intensywnej terapii - 210 miejsc na 248 przyznanych, pediatrii - 252 miejsca na 284 przyznane, psychiatrii - 227 miejsc na 263 przyznanych, położnictwie i ginekologii - 207 miejsc na 250 przyznanych, ortopedii i traumatologii - 139 miejsc na 149 przyznanych, chirurgii ogólnej - 132 miejsca na 199 przyznanych, kardiologii - 104 miejsca na 110 przyznanych, neurologii - 101 miejsc na 144 przyznane, radiologii i diagnostyce obrazowej - 73 miejsca na 73 przyznanych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej
Radio Game On-line