Ukraińscy Romowie bez pomocy / Briefing z Europy

2 lat temu 84

Wielu ukraińskich uchodźców pochodzenia romskiego z węgierskim obywatelstwem ma problem ze znalezieniem schronienia mimo że uciekają przed wojną | Między innymi o tym piszemy w czwartkowym briefingu z Europy.

BRATYSŁAWA | BUDAPESZT

Bez pomocy. Wielu ukraińskich uchodźców pochodzenia romskiego z węgierskim obywatelstwem ma problem ze znalezieniem schronienia, mimo że uciekają przed wojną. 

Do Republiki Czeskiej napływa ludność romska z podwójnym obywatelstwem węgiersko-ukraińskim. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stwierdziło jednak, że osoby te nie są uprawnione do pomocy finansowej, ponieważ nie uciekają przed wojną.

Jak informuje EURACTIV, wiele rodzin romskich utknęło na dworcu głównym w Pradze ponieważ nikt nie chce zapewnić im zakwaterowania.

„Patrzenie na małe dzieci śpiące na podłodze jest całkowicie nie do przyjęcia”, powiedział Jaroslav Miko, założyciel organizacji pozarządowej Czesi Pomagają. „Dlatego na własny koszt przewozimy wielu Romów do innych krajów europejskich. Nikt tam nie zwraca uwagi na to, czy mają oni podwójne obywatelstwo”, dodaje. Szczegóły poniżej

(Aneta Zachová and Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com, EURACTIV.cz | Tłumacz. Paulina Borowska)

ukrainscy-romowie-wegry-wojna-uchodzcy-azyl-praga-czechy-bratyslawa

Ukraińscy Romowie bez pomocy

Wielu ukraińskich uchodźców pochodzenia romskiego z węgierskim obywatelstwem ma problem ze znalezieniem schronienia.

BRUKSELA

Plan wart 300 mld euro. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła zarys planu uniezależnienia UE od surowców z Rosji.

Komisja Europejska przedstawiła w środę plan jak uniezależnienia się od dostaw energii z Rosji. Inicjatywa ta, podyktowana wojną w Ukrainie, której skutki dla bezpieczeństwa dostaw i zmienności cen są nieprzewidywalne, jest szeroko zakrojona i ma na celu rozwiązanie problemów w kilku zakątkach kontynentu.

Komisja chce, by Unia Europejska zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji.

Propozycja ma wiele aspektów, począwszy od „ogromnego” zwiększenia inwestycji w energię odnawialną (np. energia słoneczna), po nadzwyczajne środki mające na celu rozwiązanie problemu gwałtownie rosnących rachunków za energię elektryczną. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

UE-rosja-embargo-gaz-ropa-wegiel-ursula-putin-ukraina-wojna-polska-wegry

Plan wart 300 mld euro. UE ma sposób na uwolnienie od rosyjskiej energii

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła zarys planu uniezależnienia UE od surowców z Rosji.

Komisja Europejska przedstawiła w środę plan jak uniezależnienia się od dostaw energii z Rosji. Inicjatywa ta, podyktowana wojną w Ukrainie, której skutki dla bezpieczeństwa dostaw i …

BRUKSELA

Bruksela myśli o zbrojeniach państw członkowskich. W Unii Europejskiej jest zgoda na zwiększenie do 2 miliardów euro funduszu na zakupy i dostawy broni dla Ukrainy.

Ale to nie koniec ustaleń. Jednocześnie bowiem wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Josep Borrell przekonywał we wtorek unijnych szefów MSZ, że Europejczycy „muszą wydawać więcej [na obronę], wspólnie i lepiej”.

Szef unijnej dyplomacji podkreślił, że te trzy warunki muszą zostać spełnione, ponieważ w przeciwnym razie będziemy mieli do czynienia z „ogromnym marnotrawstwem pieniędzy”, które nie poprawi zdolności obronnych Europy, lecz pogłębi jej braki i powielanie działań.

Unia próbuje wspomóc i przyspieszyć inwestycje w obronność swych krajów członkowskich. Autorzy analizy Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Obrony o lukach inwestycyjnych w sferze obronnej, o której projekcie pisze m.in. hiszpański „El Pais”, ostrzegają, że „nagły wzrost popytu na produkty obronne Unii może spowodować znaczny wzrost cen i wydłużenie czasu realizacji zamówień”. Szczegóły poniżej. 

(Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

UE-rosja-ukraina-armia0wojsko-kompas-strategiczny-borrell-nato

KOPENHAGA | REJKIAWIK | OSLO

Nordycka solidarność. Premierzy Danii, Islandii i Norwegii podpisali oświadczenie, że będą wspierać dwa inne państwa nordyckie – Szwecję i Finlandię – w okresie, kiedy te będą ubiegać się o członkostwo w NATO.

„Razem z Danią oraz Islandią Norwegia gotowa jest wdrożyć wszelkie konieczne środki, aby pomóc naszym nordyckim sąsiadom w przypadku, gdyby zostały zaatakowane jeszcze przed akcesją do NATO”, powiedział mediom norweski premier Jonas Gahr Støre.

Trzy natowskie państwa zadeklarowały także, że ze swojej strony zrobią wszystko, aby możliwie usprawnić proces akcesyjny Finlandii i Szwecji, gdyż bezpieczeństwo tych państw „ma znaczenie dla wszystkich”. Szczegóły poniżej. 

(Charles Szumski | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

rosja-ukraina-wojna-putin-rubel-gospodarka-kryzys-giełda-zachod-sankcje

Nordycka solidarność ws. rozszerzenia NATO

Premierzy Danii, Islandii i Norwegii podpisali oświadczenie, że będą wspierać dwa inne państwa nordyckie – Szwecję i Finlandię – w okresie, kiedy te będą ubiegać się o członkostwo w NATO.

„Razem z Danią oraz Islandią Norwegia gotowa jest wdrożyć wszelkie konieczne …

HELSINKI

Finlandia kończy z importem rosyjskiego gazu. Import przez Finlandię gazu z Rosji może zakończyć się już w najbliższy weekend, oznajmił fiński państwowy koncern energetyczny Gasum.

Gasum, firma, która działa również w Szwecji, Norwegii i Niemczech, ma długoterminowy kontrakt na dostawy gazu z Gazpromem. Według Gasum umowa ta jest przedmiotem negocjacji już od jesieni.

W kwietniu rozmowy zakłóciło żądanie Gazpromu, by zachodni importerzy gazu płacili za surowiec w rublach, a nie na przykład w euro. Gasum nie podaje jednak szczegółów negocjacji z rosyjskim gigantem. Szczegóły poniżej

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com | tłum. Aleksandra Krzysztoszek)

finlandia-gaz-import-gasum-rosja-surowce

Czytaj więcej
Radio Game On-line