To tylko lokalny konflikt?

1 lat temu 47
To tylko lokalny konflikt?

To tylko lokalny konflikt?

Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-10-09 (13:19)

W poniedziałek rano jest nieco nerwowo, ale poza mocniejszym ruchem na ropie, nie widać jakichś wyraźniejszych zmian na globalnym ujęciu. Ruch widoczny w piątek wieczorem, czyli mocne odbicie na Wall Street i osłabienie dolara, nie został wymazany. Sam w sobie pozostaje dość intrygujący, gdyż rynki zareagowały wtedy tak, jakby dane Departamentu Pracy USA były bardzo złe, a przecież okazały się nieoczekiwanie dobre.

Jak to tłumaczyć? Ano tym, że nie zmieniają one nic na plus w obrazie oczekiwań na listopadową podwyżkę stóp przez FED - dzisiaj szacunki modelu CME FED Watch wynoszą niecałe 22 proc. Dlaczego? Wydaje się, że rynki kupiły słowa Mary Daly z FED, jakie padły z jej ust w czwartek - w dużym skrócie: rosnące rentowności obligacji załatwiły sprawę za FED i polityka jest już wystarczająco restrykcyjna. Czy tym samym rynki "zignorują" też dane o inflacji CPI, które zobaczymy w najbliższy czwartek? Przekonamy się.

Sobotni atak Hamasu na Izrael, do którego w niedzielę dołączył Hezbollah jest najpoważniejszym wydarzeniem w historii tego obszaru od dekad. I jest ogromnym zaskoczeniem dla obserwatorów Bliskiego Wschodu. Kluczowe będzie teraz to, na ile będzie to tylko lokalny konflikt, a na ile rozszerzy się na cały region - zwłaszcza, gdyby zaangażowany został w to Iran (oficjalnie, a nie tylko pośrednio jak teraz). Tym samym, jeżeli w kolejnych dniach nie pojawią się nowe wątki w tym konflikcie, to rynki szybko o nim zapomną.

Dzisiaj dolar odbija na fali większej nerwowości, ale nie jest to duży ruch. Pośród G-10 sytuacja układa się nawet mieszanie - najgorzej wypadają euro, frank i funt, a z kolei najsilniejsze są waluty Antypodów. To pokazuje, że rynki już teraz próbują podchodzić do wydarzeń w Izraelu, jako do lokalnego konfliktu. Co dalej? Poniedziałkowy kalendarz jest ubogi - po południu mamy kilka wystąpień członków FED - zatem, w temacie danych więcej zacznie się dziać dopiero od środy (inflacja PPI).

EURUSD - konsolidacja w oczekiwaniu na kolejne dane?

Para EURUSD w miniony piątek zachowała się nieoczekiwanie dobrze - podeszliśmy pod poziom 1,06, ale nie został on naruszony. Wydarzenia w Izraelu, jakie miały miejsce podczas weekendu, doprowadziły do podbicia awersji do ryzyka, co przełożyło się dzisiaj rano na cofnięcie EURUSD w okolice 1,0520. Rynek zdaje się przechodzić do fazy konsolidacji, która będzie ograniczana przez rejon wsparcia przy 1,0495, oraz oporu przy 1,0575. Być może na wybicie przyjdzie czas poczekać do środy i czwartku, kiedy to poznamy dane o inflacji PPI i CPI w USA. Opublikowane dzisiaj o godz. 10:30 dane Sentix ze strefy euro wypadły nieco lepiej niż prognozowane -23 pkt. (odczyt wyniósł -21,9 pkt.), ale nie miało to większego znaczenia.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Korekta dolara w pewnym sensie już się zrealizowała

Korekta dolara w pewnym sensie już się zrealizowała

2023-10-11 Raport DM BOŚ z rynku walut

Rynek walutowy czeka na kolejne impulsy - dolar jest dzisiaj nieco słabszy, na niektórych ustawieniach, ale zmiany nie są duże. Wobec większości pozostaje stabilny, lub nieznacznie zyskuje. Wczoraj rynek dostał kolejną wypowiedź od przedstawiciela FED - tym razem Raphaela Bostica, który dał do zrozumienia, że kolejne podwyżki stóp nie będą już potrzebne. Szanse na taki ruch w listopadzie według modelu CME FED Watch zmalały do 13 proc. Czy dzisiejsze dane PPI i zapiski z wrześniowego posiedzenia FED coś zmienią. Nie.

Dolar nieznacznie pod kreską przed publikacją zapisków z posiedzenia FOMC

Dolar nieznacznie pod kreską przed publikacją zapisków z posiedzenia FOMC

2023-10-11 Komentarz walutowy XTB

W ostatnich dniach na rynku widać było cofnięcie na USD. Podczas środowej sesji także możemy obserwować nieznaczną słabość dolara amerykańskiego, jednak skala ruchu jest niewielka. Główna para walutowa walczy w rejonach okrągłego poziomu 1,0600. Jego trwałe przebicie w górę mogłoby doprowadzić do większej korekty wzrostowej, z kolei pojawienie się tutaj sprzedających mogłoby przyczynić się do powrotu kursu poniżej 1,0500. Co dalej z dolarem?

Złoty się nadal umacnia

Złoty się nadal umacnia

2023-10-11 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers

Środa rozpoczęła się od wzrostów głównych indeksów na rynkach akcji Azji i Oceanii. Japoński Nikkei 226 (+0,6 proc.) osiągnął swój najwyższy poziom od 6 sesji, zaś australijski All Ordinaries (+0,7 proc.) był najwyżej od 21 września br. Europejskie rynki akcji nie podtrzymały dziś rano tej dobrej passy (DAX -0,13 proc., CAC 40 -0,74 proc.). Nadal trwała natomiast dobra koniunktura na GPW. WIG-20 rósł ok. godz. 10:50 o 1,18 proc. docierając do poziomu swego szczytu z 15 września br.

Stabilizacja dolara przed ważnymi danymi

Stabilizacja dolara przed ważnymi danymi

2023-10-10 Raport DM BOŚ z rynku walut

Na globalnym rynku nie widać już tej nerwowości, jaka miała miejsce w poniedziałek rano - rynki pomału "zapominają" o konflikcie w Izraelu zakładając, że będzie miał on lokalny charakter. Niemniej dolar nie traci, a bilans wtorkowego ranka wypada nawet lekko na jego korzyść. Wprawdzie wczorajsza sesja na Wall Street wypadła nieźle, a rynki utwierdzają się w przekonaniu, że do listopadowej podwyżki stóp przez FED nie dojdzie, co daje argumenty do spadku rentowności, to jednak inwestorzy czekają.

WIG-20 najsilniejszy na świecie w ciągu minionych 3 sesji

WIG-20 najsilniejszy na świecie w ciągu minionych 3 sesji

2023-10-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Wtorkowe notowania na rynku akcji przebiegały w dobrych nastrojach. Na giełdach Azji i Oceanii japoński Nikkei 225 zyskał 2,43 proc., zaś australijski All Ordinaries 1,03 proc. Zwyżki indeksów dominowały również w Europie (DAX +1,56 proc., CAC 40 +1,39 proc. ok. godz. 10:35). Lekko – o 10,8 proc. ok. godz. 10:50 – rosła również cena kontraktów na S&P 500. W ciągu minionych 3 sesji WIG-20 był najmocniejszym głównym indeksem rynku akcji na świecie (+4,55 proc.). Dziś ok. godz. 10:50 po wzroście o 2,11 proc. był najwyżej od ponad 2 tygodni.

Niższe rentowności dają wytchnienie

Niższe rentowności dają wytchnienie

2023-10-10 Poranny komentarz walutowy XTB

Rajd amerykańskich rentowności w ostatnich tygodniach był naprawdę spektakularny. Niemal wszyscy wierzyli, że jedynie kwestią czasu jest dobicie 10 letnich rentowności do 5%. Jednak w ostatni weekend doszło do wybuchu kolejnego konfliktu, tym razem na Bliskim Wschodzie, co doprowadziło do zmiany nastawienia inwestorów i wzrostu popytu na bezpieczne aktywa. Ceny obligacji wzrosły, rentowności spadły, co pozwoliło na oddech na aktywach takich jak akcje, złoto czy również ropa. Do tego dochodzą mniej jastrzębie komentarze bankierów z Fed. Czy to sugeruje koniec trudnego okresu na globalnym rynku?

Mocne dane o zatrudnieniu w USA i atak Hamasu na Izrael umacniają USD

Mocne dane o zatrudnieniu w USA i atak Hamasu na Izrael umacniają USD

2023-10-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Sobotni atak Hamasu na Izrael spowodował w poniedziałkowy poranek wzrost cen kontraktów na ropę naftową o kilka procent. W miarę upływu czasu skala zwyżki nieco malała i ok. godz. 10:00 wynosiła +2,78 proc. w przypadku WTI na NYMEX-ie oraz +2,41 proc. w przypadku Brent na ICE. Cena kontraktów na złoto na COMEX-ie, która w piątek znalazła się na najniższym poziomie od marca br., podskoczyła dziś rano o ok. 1 proc.

Złoto i ropa zyskują na niepokojach

Złoto i ropa zyskują na niepokojach

2023-10-09 Poranny komentarz walutowy XTB

Ubiegły tydzień skończył się na rynkach optymistycznym akcentem. Spadające wyraźnie ceny ropy przyniosły ulgę inwestorom na rynkach długu i akcji, jednak obraz ten zmienił się po wydarzeniach na Bliskim Wschodzie podczas weekendu. Ropa zyskuje ok. 3,5%, metale szlachetne drożeją w zakresie 1-1,5% w reakcji na konflikt pomiędzy Hamasem, a Izraelem, który w weekend zszokował społeczność międzynarodową.

Czy na ropie zmienił się trend?

Czy na ropie zmienił się trend?

2023-10-06 Komentarz tygodniowy TMS Brokers

Indeksy giełdowe kończą tydzień na minusie. Dolar jest silniejszy. Kurs głównej pary walutowej spadł w minionych dniach poniżej 1,05 a tydzień kończy się w okolicach tego okrągłego poziomu. Rentowności 2 letnich obligacji USA rosły na początku tygodnia, następnie otrzymaliśmy spadki w środę oraz czwartek, a w piątek ponownie obserwowaliśmy wzrosty. Rynek pracy USA okazuje się, że wciąż jest silny a lekkie sygnały ochłodzenia są na tyle małe, że inwestorzy zakładają, że Fed podniesie stopy procentowe jeszcze raz w tym roku i utrzyma je przez długi czas w 2024 roku.

Tym razem RPP nie osłabiła złotego

Tym razem RPP nie osłabiła złotego

2023-10-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Po całkowicie niespodziewanej decyzji RPP sprzed miesiąca o obniżce wysokości swojej głównej stopy procentowej aż o 0,75 pkt. proc. polska waluta gwałtownie słabła. Kurs EUR/PLN skoczył w przeciągu tygodniu z poziomu poniżej 4,5 PLN do prawie 4,7 PLN. Wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej – obniżka wysokości stopy referencyjnej z 6 proc. do 5,75 proc. była już zgodna ze średnią oczekiwań (chociaż rozrzut poszczególnych prognoz ekonomistów był bardzo duży), a reakcja rynku znacznie spokojniejsza.

Czytaj więcej
Radio Game On-line