Teksas zakazał wnoszenia tęczowych flag do szkół? Nie, to "skradziona satyra"

1 mies. temu 17

Władze amerykańskiego stanu Teksas rzekomo zakazały wnoszenia do szkół tęczowych flag. Taki przekaz krąży w mediach społecznościowych. Tylko że pierwotna informacja zaczęła funkcjonować w oderwaniu od swojego źródła. Wyjaśniamy.

W polskiej sieci krąży mem, na którym napisano, że amerykański stan Teksas "uznaje wniesienie flagi dumy do klasy za przestępstwo". Flaga dumy to inna nazwa tęczowej flagi kojarzonej z osobami LGBTQ+. Tę informację opatrzono zdjęciami dwóch dziewczyn w koszulkach z nazwą stanu i jednej trzymającej tęczową flagę. Pod spodem umieszczono kadr z filmu "Kiler", na którym Stefan "Siara" Siarzewski grany przez Janusza Rewińskiego mówi: "Jak ty mnie zaimponowałeś w tej chwili". Jeden z wpisów w serwisie X, w którym zamieszczono mema, wyświetliło ponad 130 tys. osób.

Wpis z memem zawierającym nieprawdziwą informacjęx.com

Tego samego mema można znaleźć także na stronach do zamieszczania tego typu treści, takich jak Kwejk.pl czy JBZD.com.pl. Zarówno w tych serwisach, jak i w mediach społecznościowych, większość komentujących uwierzyła w informację pokazaną na memie i wyrażała swoją opinię na temat tej rzekomej, nowej regulacji w Teksasie. "No i krok we właściwym kierunku"; "Brawo Texas!"; "Szacun dla nich"; "I to waszym zdaniem nie jest cenzura?"; "A w USA nie ma czasami wolności słowa?"; "I to jest ta wasza wolność?" - pisali internauci (pisownia wpisów oryginalna).

Przekaz o nowych regulacjach w Teksasie nie jest prawdziwy. Pokazujemy, skąd się wziął.

Źródłem artykuł z satyrycznej strony

Wystarczy wpisać słowa kluczowe takie jak "flaga dumy", "zakaz", "Teksas" do wyszukiwarki internetowej (po angielsku: "pride flag", "ban", "Texas"), żeby zobaczyć, że o takiej regulacji nie informowały żadne rozpoznawalne i wiarygodne media w Stanach Zjednoczonych. Wręcz przeciwnie: portal amerykańskiego dziennika "USA Today" już w tytule swojego artykułu z 27 września 2024 roku prostował: "Nie, Teksas nie zakazał wywieszania flag dumy w szkołach".

Z tekstu można dowiedzieć się, że ta informacja w amerykańskiej sieci krążyła już od połowy września tego roku. Jej źródłem jest artykuł portalu Esspots.com z 8 września 2024 roku, w którym napisano, że władze stanowe Teksasu miały przyjąć ustawę o świętości klas [szkolnych], którą następnie miał podpisać gubernator stanu. Kluczowy jednak dla tej historii jest fakt, że Esspots.com to strona satyryczna zamieszczająca zmyślone artykuły. Autorzy przedstawiają portal jako "miejsce, w którym można znaleźć satyryczne wiadomości i komentarze na temat Stanów Zjednoczonych" i obiecują dostarczać "najnowsze i najlepsze fake newsy oraz absurdy, a to wszystko ze zdrową dawką humoru i satyry".

Oryginalny artykuł z oznaczeniami, że jest satyrąEsspots.com

Również rzeczniczka teksańskiej legislatury Karen McBurney przekazała "USA Today", że "nic jej nie wiadomo o żadnych przepisach", które potwierdzałyby tezę z internetowych wpisów. Ponadto najbliższe regularne posiedzenie Izby Reprezentantów stanu Teksas zaplanowane jest na styczeń 2025 roku.

Dziennikarze "USA Today" nazwali tego fake newsa "skradzioną satyrą", czyli sytuacją, w której nieprawdziwa historia - ale oznaczona jako satyra - zostaje podchwycona przez innych użytkowników sieci lub odbiorców mediów i zaczyna funkcjonować w oderwaniu od swojego źródła jako zwykła, wiarygodna informacja. Może to doprowadzić do tego, że taki komunikat jak "Teksas uznaje wniesienie flagi dumy do klasy za przestępstwo" trafia bez żadnego kontekstu np. do polskiej sieci, gdzie nabierają się na niego nieświadomi internauci.

Konkret24, USA Today

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Czytaj więcej
Radio Game On-line