SysOps, czyli administrator infrastruktury IT to jedna z najważniejszych osób w firmie. Osoba, która zarządza systemami operacyjnymi i siecią ma niebagatelne znaczenie dla utrzymania płynności wszystkich procesów firmowych. Czym zajmuje się SysOps? Przeczytaj w dzisiejszym artykule!
W artykule wymieniono:
Czym zajmuje się osoba na stanowisku SysOps?
To osoba, która zajmuje się całą infrastrukturą IT w firmie, a więc sprzętem, oprogramowaniem i sieciami komputerowymi. Jest zazwyczaj osobą, która będzie musiała reagować w razie jakichkolwiek awarii systemowych lub sprzętowych, które mogą wystąpić i rozwiązywać je w zależności od priorytetów klienta. SysOps jest też odpowiedzialny za wdrażanie nowych rozwiązań, utrzymywanie optymalnego działania dotychczasowej infrastruktury oraz wymianę sprzętową w razie konieczności.
Co musisz znać, żeby pracować jako SysOps?
To jest stanowisko techniczne, dlatego przyda Ci się wiedza na temat administracji systemami operacyjnymi – Linux, Windows, macOs, a także wiedza z zakresu konfiguracji tych systemów. Jako SysOps będziesz również pracować z serwerami oraz bazami danych, dlatego pomoże Ci znajomość SQL. Teoretycznie stanowisko SysOps nie wymaga znajomości języków programowania, ale mogą Ci się przydać, chociażby podstawy linuksowych języków programowania, takich jak Bash, Powershell i Shell.
Oczywiście to jeszcze nie wszystko. We współczesnych firmach, coraz częściej wdrażane są rozwiązania chmurowe, dlatego SysOps częściowo powinien znać się na zarządzaniu aplikacjami i danymi w chmurze, co łączy się z rolą DevOpsa. Nie ma jednak takiego wymogu, że osoba pracująca jako SysOps tworzy jednocześnie architekturę aplikacji. Można przewidzieć, że w przyszłości role DevOpsa i SysOpsa w jakimś stopniu będą się uzupełniać i przenikać, dlatego dobrze jest śledzić najnowsze technologiczne trendy rynkowe.
Z jakich narzędzi korzysta w pracy SysOps?
Są to przede wszystkim narzędzia, które pomagają w automatyzacji związanej z zarządzaniem hardwarem i softwarem, narzędzia do pracy z bazami danych oraz helpdesk, który jednocześnie służy jako linia pierwszego kontaktu w razie nieprzewidzianej awarii. Zdecydowanie przydadzą się w tej pracy narzędzia do zbiorowego zarządzania serwerami, zwłaszcza jeśli SysOps będzie pracować w dużej firmie i korporacji
Ile możesz zarobić jako SysOps?
Zarobki na tym stanowisku są zależne nie tylko od firmy i zapotrzebowania na ten profil zawodowy, ale tez od konkretnego regionu. W Polsce jako SysOps możesz zarobić 7500-8000 zł brutto na umowie o pracę – są to zarobki uśrednione. Jakkolwiek, rola SysOps jest potrzebna w każdej rozwijającej się firmie i startupie, więc jest przyszłościowa. Jeśli podoba Ci się to, czym będziesz się zajmować jako SysOps możesz pokierować ścieżką zawodową tak, by spełnić swoje marzenie. Na pewno przydadzą Ci się studia teleinformatyczne (informatyka lub telekomunikacja).