Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2024-02-26 (10:13)
Piątek przyniósł mieszane wyniki na Wall Steet. Nasdaq Composite stracił 0,3 proc., Sp500 nie wykazał większej zmiany a przemysłowy Dow Jones zyskał 0,2 proc. Kurs głównej pary walutowej oscylował wokół poziomu 1,0820 a dziś rano notowania lekko urosły w kierunku 1,0835. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadły w ubiegły piątek, głównie na długim końcu. Spowodowało to spłaszczenie krzywej rentowności. W piątek poznaliśmy indeks instytutu Ifo dla Niemiec. W tym tygodniu rynek czeka na raport na temat wydatków Amerykanów (czwartek). Perspektywa odblokowania pieniędzy unijnych wspierają złotego.
Najważniejszymi publikacjami danych z USA w tym tygodniu będzie deflator PCE za styczeń, publikowany w czwartek. Przyciągnie on szczególną uwagę po mocniejszych niż oczekiwano raportach o inflacji CPI i PPI za styczeń w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Konsensus rynkowy zakłada, że główny deflator PCE spadnie do 2,4 proc. r/r wobec 2,6 proc. w grudniu, a bazowy wskaźnik wyniesie 2,8 proc. r/r wobec 2,9 proc. w grudniu.
Piątkowy odczyt indeksu Ifo (indeks klimatu biznesowego) pokazał jedynie lekki wzrost z 85,2 pkt. do 85,5 pkt. To pokazuje, że nastroje pozostają słabe. Niestety nadal nie ma oznak ożywienia w Niemczech, mimo że, sytuacja w wielu innych krajach nieco się poprawiła w ostatnich miesiącach. Oczywiście firmy w Niemczech cierpią z powodu wielu obciążeń strukturalnych, takich jak biurokracja, długie procedury zatwierdzania, wysokie ceny energii i podatki, a rząd nie podejmuje zdecydowanych działań. Ocena bieżącej sytuacji biznesowej pozostałą na poziomie 86,9 pkt. a oczekiwania na kolejne sześć miesięcy nieznacznie się poprawiły z 83,5 do 84,1 pkt.
Złoty pozostaje mocny zarówno względem euro oraz dolara amerykańskiego. Siłę złotego wsparła wizyta szefowej Komisji Europejskiej, która poinformowała, że w nadchodzących dniach środki europejskie zostaną odblokowane lda Polski (łącznie 137 mld euro: 60 mld z KPO oraz 76 mld euro z polityki spójności). Srodki te spowodują, że w 2024 roku w Polsce będziemy obserwować dodatnią dynamikę inwestycji w gospodarce. Dodatkowo pieniądze te zmniejszą zapotrzebowanie na zagraniczne finansowanie.
Kurs EUR/PLN pozostaje w poniedziałek rano w okolicach lokalnych dołków i wskazuje poziom 4,31. Notowania USD/PLN oscylują wokół 3,98.
Spadek rentowności amerykańskich obligacji
10:17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż oczekiwania, co do rychłych cięć stóp procentowych w USA sukcesywnie maleją, to rentowności amerykańskich obligacji w ostatnich dniach spadły. W przypadku papierów 10-letnich zdaje się to pokazywać, że rynek respektuje ważny rejon oporu przy 4,35 proc. jaki bazuje na szczytach z jesieni 2022 r. Tymczasem niższe rentowności to teoretycznie lepsza narracja dla rynków akcji, czyli rajdu ryzyka, a tym samym słabsza dla dolara. W piątek indeksy na Wall Street jednak nieco spadły.
Złoty przymierza się do 4,30
10:03 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dla naszej waluty bardzo udany. Globalne nastroje były świetne po wynikach NVIDII, co powstrzymało tegoroczne umocnienie dolara. Jednocześnie informacje o uruchomieniu KPO były kolejnym impulsem dla naszego rynku. Złoty zaczyna obecny tydzień od testu kluczowego poziomu 4,30. Od jesieni ubiegłego roku nasz rynek jest na bardzo pozytywnej fali, na którą składają się korzystne czynniki krajowe i zagraniczne.
Nvidia kontra niemieckie PMI
2024-02-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyniki finansowe lidera w branży AI, czyli spółki Nvidia, które poznaliśmy wczoraj wieczorem po zamknięciu sesji na Wall Street, wypadły lepiej od prognoz, co dało impuls do wyraźnego powrotu apetytu na ryzyko na rynki. Ten ostatnio został nieco stłumiony, do czego przyczyniły się obawy co do wspomnianych informacji z branży AI, która od miesięcy jest motorem hossy na giełdzie w USA, ale i też wątek związany z obniżkami stóp procentowych w USA.
Hossa uratowana! Wyniki Nvidia mocniejsze od oczekiwań
2024-02-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż wczoraj o 20:00 miało miejsce ważne wydarzenie z perspektywy rynku walutowego, to jednak inwestorzy czekali na zupełnie co innego. Po zamknięciu sesji na Wall Street Nvidia publikowała wyniki finansowe za poprzedni kwartał. Spółka ta była odpowiedzialna w dużej mierze za ostatnią hossę na rynkach, dlatego mocne rozczarowanie mogłoby pociągnąć za sobą nie tylko spadki na rynku giełdowym, ale również mocne zawirowania na rynku walutowym czy nawet obligacji. Dobre wyniki wskazują jednak na to, że hossa może być kontynuowana.
„Boom” na AI wciąż trwa
2024-02-22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy raport na temat wyników głównego przedstawiciela branży sztucznej inteligencji (Nvidia) przewyższył szacunki. Akcje w handlu posesyjnym wzrosły o ponad 9 proc. niwelując spadki z tego tygodnia. Inwestorzy również mogli zapoznać się z „minutkami” z ostatniego posiedzenia FOMC, z którego wynika, że urzędnicy nie spieszą się z obniżką stóp procentowych. Kurs EUR/USD wyrównuje dziś rano maksima ustanowione we wtorek. Na Wall Street widoczne było odbicie pod koniec sesji.
Korekta na Wall Street, a co z dolarem?
2024-02-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowe popołudnie przyniosło korektę na giełdowych indeksach na Wall Street, ale nie ruszyła ona zbytnio dolarem. Amerykańska waluta wyhamowała jednak wcześniejszy spadek. Środowy poranek nie przynosi rozstrzygnięcia. W gronie najsilniejszych walut są Antypody zyskujące około 0,3 proc. wobec dolara, co pokazuje, że nie widać zbytnio ucieczki od ryzykownych aktywów.
Polski złoty znowu na fali
2024-02-21 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich miesiącach polskiego złotego niosły pozytywne nastroje na światowych giełdach i choć od wczoraj obserwujemy delikatną korektę zarówno na Wall Street, jak i w Europie, fundamenty dla złotego pozostają bardzo silne, a polskie aktywa zyskały. Wczorajsze dane za styczeń, dotyczące płac w styczniu wypadły w Polsce zdecydowanie powyżej prognoz, i choć produkcja przemysłowa nie zdołała spełnić oczekiwań rynku, a inflacja PPI tąpnęła, sygnalizując presję na polskich producentów; bardzo mocne dane z płac mogą sygnalizować, że cięć stóp w tym roku nie będzie lub będzie ich 'jak na lekarstwo'.
Proinflacyjne dane o płacach
2024-02-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Jesteśmy po szeregu publikacji danych dotyczących polskiej gospodarki. Większość z nich wskazuje na osłabiającą się sytuację gospodarczą w Polsce, ale z drugiej strony wciąż widzimy wysokie dane dotyczące płac, które mogą wskazywać na wciąż wysoką presję inflacyjną w Polsce. Złoty pozostaje mocny i za dolara płacimy już ponownie jedynie 4 zł. O godzinie 10:00 poznaliśmy najnowsze dane dotyczące wynagrodzeń w Polsce. Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 12,8% r/r.
Cięcie stóp w Chinach
2024-02-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował na dzisiejszym posiedzeniu o redukcji stopy procentowej o 25 punktów baz. - ruch dotyczy tzw. stopy pięcioletniej LPR, która została obniżona do 3,95 proc. z 4,20 proc. Podstawowa stopa jednoroczna nie uległa zmianie (3,45 proc.). W komunikacie dano do zrozumienia, że polityka monetarna może pozostać łagodna, co powoduje, że rynek spodziewa się dalszych ruchów. Wskazuje się, że dzisiejszy spory ruch na stopie 5-letniej ma wesprzeć rynek nieruchomości, gdyż większość pożyczek hipotecznych jest o nią oparta.
Czy euro będzie wraźliwe na dzisiejszą publikację EBC?
2024-02-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowy dzień na giełdach nie wzbudził emocji. Brak Amerykanów z powodu święta z okazji Dnia Prezydenta wpłynął również na niewielką zmienność na rynku walutowym, czego obrazem jest stabilny kurs EUR/USD tuż poniżej 1,08. Dax po piątkowych spadkach wczoraj konsolidował się. Złoto wyznaczyło nowy lokalny szczyt w okolicach 2022 USD/oz. Ropa brent cały czas znajduje się w obrębie oporu technicznego na 83,5 USD. Dziś poznamy stworzony przez EBC wskaźnik płac za IV kwartał.